Urla’dan Bayındır’a

0
1690
görüntülenme
  • Zihni Bahçeli
  • Phoenix robellini
  • Mehmet Bahçeli
  • Leymus, peyzajda kullanılan yeni türlerden...
  • Ersin Bahçeli
  • Bodur Osmanlı Çimi
  • Özellikle mavi çim (Festuca gulauca), Gaura, Bodur Osmanlı çimi, Leymus, Pennisetum, Tulbaghia çeşitleri gibi bazı kalemlerde yoğunlaşan bahçeli botanik sera avantajını kullanıyor
  • Bahçeli botanik Bayındır’da yüksek adetlerde gaura yetiştiriyor
  • Bayındır’da ithal ürünler de bulunuyor

Bahçeli Botanik, Urla Fidanlığı’na Bayındır Fidanlığı’nı ekledi. İthal türlerin yanı sıra özellikle bazı çok yıllık türlerde yüksek adetlerle çalışan Bahçeli Botanik Bayındır Fidanlığı’nda gaura, bodur Osmanlı çimi, Leymus ve mavi çim ile dikkat çekiyor. Bahçeli Botanik’i Mehmet bahçeli anlattı.  

 

Babadan oğula devrolan bir meslek ve iş varsa işin kurucusundan söz etmemek olmazdı. Zaten Bayındır’da buluştuğumuz oğul Mehmet Bahçeli’de öncelikli olarak babasını anlattı. Aslında sektör mensupları sera imalatı yapan Zihni Bahçeli’yi yakından tanır. Türkiye’ye Yugoslavya’dan 1960’ lı yıllarda 13 yaşındayken gelen Zihni Bahçeli demir doğramacılık üzerine çalışmaya başlar ve usta olur. Kendi atölyesini kurduktan sonrada İstanbul’daki birçok çiçekçi ve fidancının serasını kurar. Böylece sera imalatçısı olarak tanınır, bilinir hale gelir. Daha sonra 1994 yılında Ege Botanik Cenap Kahveci’yle birlikte Balçova’da iç mekân bitkileri satışı yapmak üzere sera kurarlar ve toptan bitki satışı yaparlar. Bahçeli daha sonra 1998 de yılında Urla’da kendi edindiği bir arazide bir de şube açar. Bu arada Zihni Bey, İstanbul’da amcasının oğlu Kamil Bahçenli ile İstanbul Botaniği 2001 yılında kurar. Artan iş yoğunluğu, İstanbul’u bırakıp yoluna İzmir- Urla’da devam etmesine neden olur. 

 

Babalar ve Oğullar… 

Henüz daha öğrenciyken birlikte çalıştıkları oğulları Mehmet ve Ersin Bahçeli ile birlikte Bahçeli Botanik Urla Fidanlığı’nda işlerini geliştirmeye devam ederler. Mesleğin ve işin aile geleneği olarak devam etmesi özellikle bizim sektörümüz açısından çok önemlidir. Çünkü mesleki deneyimin, birikimin devrolmasından daha değerli bir şey yoktur. Zihni Bey bu yönde karar alır ve 2003 yılında işletmenin sorumluluğunu oğluna devreder. Bu değişim ve enerji Urla’daki Bahçeli Botanik’in Bayındır’a doğru açılmasını sağlar…   

 

Urla’dan bayındır’a…

Bahçeli Botanik’in sorumluluğunu üstlenen Mehmet Bahçeli Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde işletme eğitimi alıp mezun olmuştur. Hem öğrencilik hem de fidancılık yapan Mehmet Bahçeli, Kardeşi Ersin Bahçeli’yle birlikte çalışmaya devam ederler. Bayındır’da 2010 yılında satın aldıkları 23 bin metrekarelik bir sahada yeni bir fidanlık daha oluştururlar. Yine bu alandaki 10 bin metrekarelik yüksek serayı baba Zihni Bey ile birlikte inşa ederler. 

 

Bölgenin hareketlenmesi sürecek…

Urla’dan Bayındır’a doğru açılan Mehmet Bahçeli’ye, ‘uzun vadede ne yapmayı düşünüyorsunuz’ diye sorduğumuzda bize: Biz Urla’da daha çok peyzaj uygulaması yapan uygulama firmalarına ve peyzaj mimarlarına hizmet veriyoruz. Ancak sektörün Bayındır-Ödemiş aksına doğru kayması bizi de gelecek açısından belirledi diyebilirim. Bayındır’daki işletmede birçok alana dağılmak istemiyoruz. Öncelikle bölgenin potansiyelini bilmek ve tanımak istiyoruz. Daha çok bölgenin ticari durumuna göre pozisyon alacağız’ diyor. Özellikle butik ithal ürünler bulundurmaya da dikkat eden Bahçeli Botanik Bayındır’da mevsimlik türlerden sardunya üretimi de yapıyor. Çok amaçlı olarak değerlendirdiği serasında bazı ürünleri fide olarak alıp büyütüyor. 

 

İthal ürünler…

Bazı mevsimlik ve çok yıllık türleri üretmeye devam edeceğiz diyen Mehmet Bahçeli, ‘Bu sene yurt dışına da gittim. Almanya Essen, İtalya, Mısır, İran gibi ülkelerdeki üretim alanlarını, seraları gezdim. Uzun vadede mutlaka çalı üretimi düşünüyoruz. Ancak bunu Bayındır’da değil Ödemiş’te yapmak istiyoruz. Bayındır daha çok Akdeniz tipi bitki arayanların uğrak noktası. Ödemiş’e ise çalı için çok iyi bir pazar oldu. Örneğin İtalya’dan ithalat yapmak bize mantıklı gelmedi ama genç fide ithalatı yapmak gerekiyor. Örneğin burada İstanbul’dan gelen insanlara ithal ettiğin bitkiyi satma şansın yok ama fide olarak getirip büyüttüğün bitkiyi satma şansın var’ diyor. 

 

Yüksek adetlerde üretim…

Özellikle mavi çim (Festuca gulauca), gaura, bodur Osmanlı çimi, leymus, pennisetum, tulbaghia çeşitleri gibi bazı kalemlerde yoğunlaşan Bahçeli Botanik (Bayındır), sera avantajını iyi kullanarak piyasanın talep ettiği çok yıllık türlerde hızlı hareket ederek yüz binli adetlerde üretim yapabiliyor. İthal türlerde ise Ciycas, bonzai çeşitleri, phoenix robellini, kaktüs, oya gibi ürünleri bulmak mümkün. Bahçeli Botanik Bayındır’da kendisine bir alan açmış gibi görünüyor. Yolu düşenlerin Bayındır girişindeki benzin istasyonu yanındaki Bahçeli’ye uğramalarında mutlaka fayda var.  

 

[box] Bahçeli Botanik - Bayındır

Bayındır İzmir Bayındır Yolu Üzeri Kara Halil Köyü Sepet Tımarı Mevkii (Bayındır girişi Shell İstasyonu yakını) Bayındır –İzmir

Gsm: 0.532.622 99 21 ( Mehmet Bahçeli )

Bahçeli Botanik - Urla

Urla Çeşme Asfaltı Üzeri ( Eski Çeşme Yolu ) No: 91 Kalabak - Urla - İzmir Tel&faks: 0232.761 00 37 ( Urla )

Gsm: 0.532.622 99 21 ( Mehmet Bahçeli )

Gsm: 0.532.695 91 00 ( Ersin Bahçeli)

info@bahcelibotanik.com

www.bahcelibotanik.com [/box]

CEVAP VER