Üretim ve tasarım peyzaj mimarı Veral Ağıl

0
1059
görüntülenme

Sabahın berrak mavisi içindeki Akdeniz’e açılan bulutsu iki yol mu desek… Denize ulaşmak dışında bütün arzuları bi kenara bırakıp yürümek istiyor insan… Gaura ile Akdeniz’i buluşturmayı akıl etmek gerçekten çok ciddi bir marifetti. Veral Ağıl’ı tebrik ediyoruz.

Fotoğraflar üzerine yazmaya başlayınca ‘abartılı şeyler yazmamak lazım’ diye düşünüyoruz. Fakat bazen çok etkilendiğimiz bir durum karşısında ölçüyü kaçırabiliyoruz. Öyle peyzaj ve tasarım üzerine yazacak çok şey yok aslında.Sadece kendi halinde bir bitkinin bir kamu tatil kampında bulunduğu yerdeki hali üzerine bir iki laf edicez. Peyzaj mimarı Veral Ağıl, önceden ‘Ürettiğimiz Gauraları uyguladığımız yeri gel bi gör’ dediğinde, ‘tamam’ demiştik. Ertesi gün de fotoğrafı rahat alabilmek için, sabahın köründe uyanıp ama buna rağmen Antalya’nın yaz ışığının durumunu bilemediğimizden, biraz da sorunlu bir saate gittik söz konusu kamu kampına.
 
Kapıdaki kontrol tarafından kontrollü bir şekilde içeriye alındık. Bir tatil köyüydü işte… Yani her yer bakımlı ve temizdi… Her şey normaldi… Tatil yapanların kaldığı konutlarla sahil arasındaki geniş çim alanlar içinde spor alanları vardı ve buralarda dikkat çeken herhangi bir hareket de yoktu. Palmiyeler, çalı mineler, kauçuklar filan… Sonra birden bire bir geçiş noktasına geldik. Yeni yükselmeye başlayan güneşin etkisiyle olucak herhalde birden bire keskin iki çizgi çıktı karşımıza. Biri pembe biri beyaz… Sabah rüzgarıyla hafifçe sallanan iki çizgi görünüyordu. Elimde fotoğraf makinesi doğruca o tarafa seğirttim. Gördüğüm müthiş bir iki çizgiydi pembe ve beyaz... Sabahın berrak mavisi içindeki Akdeniz’e açılan bulutsu iki yol mu desek… Ne yola ne de zemine bakabildik… Sadece yürünmeliydi… Denize ulaşmak dışında bütün arzuları bi kenara bırakıp yürünmeliydi sadece… Denize vardığınızda ise dönüp bir daha bakabilirdiniz yola… Sizi denize getiren iki yol yerinde duruyordu nasılsa… Üstelik sonbahar bitene kadarda orada duracaklardı öylece. Bu kadar mavi bir denize çıkan bu kadar güzel iki yol açmak… Gaura ile Akdeniz’i buluşturmayı akıl etmek gerçekten çok ciddi bir marifetti. Veral Ağıl’ı tebrik ediyoruz.

Gaura Lindheimeri (Aydın Dinçaslan)

Gaura çok yıllık (perennial) bitkilerdendir. Bahardan başlayıp son bahara yayılan uzun bir çiçeklenme dönemi vardır. Uygulandığı yerde güzel bir artistik etki yapar. Akdeniz şartlarında nerdeyse 10 ay Ege’de 6 ay, Marmara Bölgesi’nde 4 ay, Doğu Anadolu’da 3 ay çiçeklenir. Her çiçeklenmeden sonra görsel etki yaratmasını sağlamak ve yeniden çiçeğe teşvik etmek için mutlaka makaslama yapılması gerekir. Drenajı yüksek toprağa daha uygundur. Gaura -28 C  ile +55 C arasında dayanıklıdır. Dünyada Kuzey Avrupa, Findandiya, Norveç, Danimarka, Güneyde ise Arap Yarım Adası’na kadar büyük bir yelpazede kullanım şansı bulmaktadır. Yüksek kuraklığa dayanıklıdır beyaz ve pembe varyeteleri satılmaktadır.  Batıdan doğuya birçok bölgemizde kullanmak mümkündür. Antalya ve Ödemiş ve diğer sıcak sahil şeridindeki üretilmektedir.

CEVAP VER