Peyzaj Mimarlığı

0
1162
görüntülenme

Yeşil Vadi’nin Yalıkavak da Tefken Yalı Kavak Evleri’ndeki peyzajı fotoğraflamak için gittiğimiz zaman gördüğümüz manzara bizi gerçekten çok etkileyiciydi. Detayları gördükçe daha da şaşırdık… Denize doğru yaklaşık 70-75 metrelik bir eğimle inen kayalıkların üzerinde bahçeler kurulmuştu. Yollar evler ve bahçeler tamamen kayaların içine oturtulmuştu. Çok farklı bir peyzaj mimarlığı deneyimi olan bu projenin bir solukta okunacak kısa hikayesini Yaşil Vadi’nin Başkanı Metin Karakuş anlattı. Noktasına ve virgülüne dokunmadan ilginize sunuyoruz...

 

Yalıkavak Evleri inşaatı Tefken tarafından yapılan ve 87 adet villadan oluşan bir projeydi. Toplamda yüz on bin metre karelik bir alanı kapsıyordu. Arazi volkanik bir tepenin eteğini kapsıyor ve volkanik kayalıklardan ibaretti… Üzerinde birkaç ağaç hariç hiçbir bitki örtüsü yoktu. İş bize geldiğinde önce projesini nasıl yapabiliriz diye düşündük. Çünkü, arazi çok sarp ve eğimi yüzde 70’in üzerindeydi zaten binalar da kayaları keserek yerleştirilecekti. Toplam alanın elli yedi bin metrekaresi yeşil alan olarak ayrılmıştı. İnşaat şantiyesi kurulur kurulmaz araziyi yerinde inceledik. Öncelikle orada kuracağımız peyzajın alt yapısı ile ilgili doğru kararlar almalıydık. Toprağı nasıl getireceğimize, sulamayı nasıl kuracağımıza, hangi suyla sulayacağımıza net cevaplar vermemiz gerekiyordu. Bunun için de elimizde bazı veriler olmalıydı. Bu yüzden öncelikle toprak ve su analizlerini İstanbul’daki bir kuruma yaptırdık. Ortaya çıkan tahlillere göre yapacağımız çalışmaların projesini oluşturacaktık. Örneğin su biraz tuzlu çıktı doğal olarak. Bodrumda zaten su genelde serttir ve PH’ı yüksek çıkar. Orada da öyleydi. Bu gelişme üzerine arazinin zirvesinde sondaj yaparak su arandı ve açılan iki kuyudan temiz su çıkarıldı.

Bu arada İnşaat Grubu her ihtimale karşı ikinci bir önlem olarak da arıtma sistemi kurdu. Denizden su alınıp, yukarda arıtılacak evlere ve bahçelere verilecekti. Çünkü kuyuların yetersiz kalması durumunda evlere ve bahçelere su vermek gerekecekti.

Yeşil Vadi bu projeye bütün alt yapısı ile birlikte talip oldu. Yani yangın tesisatı, otomatik sulama, drenaj ve arıtma tesisatını bir bütün olarak ele alıp yürüttük. Yani alt yapı gurubuyla birlikte çalıştık. Peyzajın alt yapısıyla inşaatın alt yapısını birleştirince süreç çok hızlı gelişti ve çok kısa sürdü. Örneğin inşaat bir yıl gibi bir sürede tamamlandı.

Sorular ve cevaplar…

Bu arada biz proje detaylarını çıkarmaya başladık. Önce peyzajı nasıl, hangi yöntemlerle ve hangi bitki türleriyle oluşturabiliriz sorusunu sorduk ve cevaplarını aradık. Projeyi detaylandırırken bu soruları cevaplarıyla birlikte çalıştık. Zemine ilişkin yapısal çalışmalar, kayalarda açılan bitki çukurları, drenajı, kılimaya ve zemine uygun bitkilerin tespiti gibi konuları önce masa başında proje verileri olarak ele alarak ortaya döktük. Bitkisel tasarım ve uygulama için gerekli olan bitkilerin ne kadarını Türkiye’de bulabileceğimizi, ne kadarını yurt dışından getireceğimizin tespitini yaptık. Hepsini projeye tek tek yerleştirerek projeyi ortaya çıkardık. İşverenle sözleşmeyi bütün bu işlemler sonucunda imzaladık.

Proje Peyzaj Mimarı Gülşen Kınalı’nın

Projeyi on beş yıldır bizimle birlikte çalışan peyzaj mimarı arkadaşımız Gülşen Kınalı hazırladı. Proje hazırlanırken her aşamada uygulama gurubumuzla birlikte çalışmanın çok büyük yararlarını gördük. Ancak esas sıkıntı yurt dışından getirdiğimiz bitkileri Temmuz- Ağustos aylarında Bodrum sıcağında nasıl koruyacağımız konusunda çıktı. Kullanacağımız ithal ve yerli bitkileri uygulama alanı için uyumlu hale getirmek zorundaydık. Çünkü bitkileri hiç hoşlanmadıkları bir dönemde taşıyacaktık. Taşıma özellikle ithal bitkiler için ciddi sıkıntılar yaratabiliyordu.

Bu durum beni gerçekten çok korkuttu. Daha sonra aynı kurumun Gümüşlük deki bir uygulama alanında drenajlı ve otomatik sulama sistemli geçici bir fidanlık oluşturma fikrine vardık ve Gümüşlük de geçici bir fidanlık oluşturduk. Çünkü Gümüşlük Yalıkavak’a göre daha az rüzgar alıyordu ve mikrokıliması da bizim için daha olumluydu. Ancak uygulama Temmuz-Ağustos ayında başlayacaktı, genelde havanın ve toprak ısısının çok fazla olduğu bir dönemdi. Bitkiler için ciddi önlemler alınmalıydı, bu nedenle geçici fidanlık otomatik sulaması ve drenajıyla artı bir maliyet de oluşturuyordu. Ama artık her şeyi göze almak zorundaydık.

Bu proje özelinde Tefken Grubu’na gerçekten çok teşekkür ediyorum…

Ben inşaatı yapan Tefken Grubu’na gerçekten çok teşekkür ediyorum… Çünkü biz onlara bitkisel zonları belirlemek için, ‘inşaatın tümünü bitirin, o noktaları bitirdikten sonra biz devam edelim’ dedik. Ve bunu harfiyen uyguladılar. İnşaat gurubunun bitirdiği yerleri parsel parsel uygulamaya başladık. En azından peyzajı sürekli taşların kesildiği, duvarların yapılıp beton dökülen o karmaşadan ve tozlu ortamdan biraz da olsa uzaklaştırdık. Çünkü projenin arazi eğimi deniz seviyesinden tepeye 75 metrelik bir kot farkı yaratıyordu. Bu eğimde çalışmak kolay değildi. Çünkü biz projeyi uygulamaya başladığımızda henüz yollar da oluşmamıştı. Yani 35-40 derecilik bir sıcaklıkta en tepeye çıkıp inmek insanların gücünü tüketiyordu.

Bitkiyi dikmeden önce mutlaka bitki çukurlarını serinletiyorduk.

Evler gibi bahçe alanları da taşlar kesilerek oturtulmuştu. Kaç milyon yıl önce olduysa tamamen lav akıntısından oluşmuş kayalar üzerinde çalışıyorduk. Açtığımız çukurlarda bitki köklerinin çürümemesi, suların birikmemesi, bakteri oluşarak toprağın hastalanmaması için önlem almak zorundaydık. Uygulanacak otomatik sulama da çok önemliydi. Sulamayı orantılı yapmalıydık. Bodrum sıcağında, bitki bazen strese girebiliyordu bunu önlemek için sulamayı, drenajı kurarken çok iyi bir işçilik uygulamamız lazımdı.

Ben şahsen üç ay hiç ayrılmadım projenin başından. Üzerinde hiç bir şey yetişmemesine rağmen sahayı muhtemel yabancı otlardan dahi arındırdık.

Bitki çukurlarını açarken yapmamız gereken çok önemli bir detay vardı… Kırk derece sıcaklıkta, kayalar ve toprak da yaklaşık o sıcaklıklara geliyordu. Bu nedenle toprağı serinletmemiz gerektiğini biliyordum. Köklere zarar vermemek, bitkileri strese sokmamak için çukurları açtıktan sonra 3-4 kez su ile serinleterek bitkileri çukurlara yerleştiriyorduk.

Bitki çukurlarını, inşaat firması bahçeleri terk etmeden önce bütün peyzaj noktalarını onların yardımları ile kayaları kırarak derinleştirdik. Bitki tarhları oluşturduk. Ağaçların ihtiyaçlarına göre 1,5 metreden iki metre kadar çukurlar hazırladık. Bunun için büyük deliciler kırıcılar kullanıldı. Kayaları bitki haznesi hazırlamak için önce deldik, oyduk, sonra suyu tahliye edebilmek için kanallar oluşturduk. Resmen matkaplarla ve kırıcılarla drenaj kanalları açtık.

Çok zorlu bir çalışmaydı Yeşil Vadi de çalışan mimar, işçi, bahçıvan herkes çok büyük fedakarlıklar yaparak projede görev aldı.

Projedeki bitki adetleri ile uygulamadaki farklar…

Bir şeyi düzgün yapmak istiyorsanız masa başındaki adetler ile uygulama sahasındaki adetler çok dikkat etseniz bile tam olarak örtüştüremezsiniz. Eğer estetik bir kaygı taşıyorsanız bu mümkün olmuyor. Biz bu projede kayıplarla birlikte yaklaşık %25’e yakın bir artış yaptık. Sözleşmelerde bunu kompanse edecek bir şey koymak mümkün olmuyor. Projenin içine girip uygulama başlayınca maliyetler benim için gerçekten anlamsızlaşıyor. Çünkü ister istemez sonuç almaya, iyi bir sonuç elde etmeye kilitleniyorsunuz. Bizim mesleğimizde çok zor bir projeyi başarıyla uygulamanın hazzını yaşayamıyorsanız kısa vadede para kazanırsınız ama uzun vadede motivasyonu, hatta geleceğinizi kaybedebilirisiniz. Bu nedenle çok zor koşullarda başarılı bir sonuç almak benim için daha önemliydi.

Ortaya çıkan fotoğraftan memnum…

Ortaya çıkan fotoğraftan çok memnunum ve çok mutluyum… Buradan zarar etmeden başarıyla çıktık. Ama iş açısından, öğrendiklerimden, kazandığım deneyim açısından çok memnunum. Bizim meslekte öğrenmek uzun sürer… Ayıraca Bodrum’da böyle zeminde ve böyle bir projede en iyisini yaptık. Tekfen’e böyle bir bütçeyi böyle bir projeye ayırdığı ve peyzaj verdiği değer açısından da çok teşekkür ediyorum.

Proje ve uygulama künyesi

Peyzaj Mimarlığı : Yeşil Vadi Proje Departmanı

Otamtik Sulama : Yeşil Altyapı Departmanı

İşveren: Tefken

Merkez

Şenevler Girişi Tarabya /İstanbul

Tel:0212 299 16 82 Faks: 0212 299 16 83

www yesilvadifidanligi.com.tr

Fidanlık Zekeriyaköy

Yelbayırı Mevkii No: 7

Zekeriyaköy/Sarıyir-İstanbul

 

CEVAP VER