Ahmet Dündar’dan yorum

0
511
görüntülenme

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar’a Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’ndeki (OAİB) değişimi sorduk…

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin, (OAİB) 24 Nisan’da yapılan genel kurul sonucu yönetim değişti. Yeni yönetim kurulunun göreve başladıktan sonraki ilk cümlesi “bundan sonra sektörün tüm mensuplarıyla birlikte hareket edeceğiz” oldu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?  

Öncelikle yeni yönetime başarılar diliyorum. Özellikle SÜSBİR ve İhracatçılar Birliği aynı gemide olmanın bilinciyle oluşturduğu sinerjiyle, ihracata yönelik üretim için neler yapılması gerektiğini bütün üyelerinin anlayabileceği ve katılabileceği şeklide ortaya koyması lazım.

Çünkü, özellikle kamu kurumlarından gelen talebin azalmasıyla iç pazarın daralacağını öngörüyoruz. Mevcut durumda bunu gösteriyor. SÜSBİR’in yaptığı çalışma sonucuna göre iç pazarda halkın süs bitkileri tüketimini teşvik ederken ihracatı zorlamamız gerekiyor.

Bunun için de ihracatçılar birliği, ihracat potansiyelimiz olan ülkelerde hangi tür ürünleri, hangi standartlarda yetiştirerek sunabiliriz, satabiliriz konusu üzerine güncel bir araştırma yapmalı ve çıkan raporu SÜSBİR kendi üyeleriyle tartışıp üretime yön vermeli.

SÜSBİR ve ihracatçı birliği arasında oluşan köprüyle bunu başaracağımıza inanıyorum. Çünkü ihracatçılar birliğinde sektörün temsili anlamında gerçekten adil bir temsiliyetin oluştuğunu düşünüyorum. Kesme çiçekçiler, fidancılar ve tüm süs bitkileri sektöründen üreticiler temsiliyette adiliyeti yakalamış görünüyor. Bunun da sonuçlarını alacağımızı düşünüyorum. Bizim mesleki örgütlerle, kurum ve kuruluşlarla ilgili görüşümüz şu: Artık bu gibi kuruluşların tabela birliği, tabela kuruluşu olmasını istemiyoruz. Sektörün ihtiyacına cevap verecek şekilde sahada olan, sektörün tamamına hitap edecek şekilde çalışan kurumlar olmak zorundayız. Sektörde bir şeyleri değiştirmek için çalışmalıyız. Hele ki sektörün bugünkü durumuna baktığımızda, özellikle dış mekan süs bitkilerinde yeniden yapılanmaya ihtiyaç var. Kaliteli üretimle ve ürün çeşitliliğini sağlayarak ihracat ayağını güçlendirmemiz gerekiyor.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.