Çimdeki gerçek mucize

0
5324
görüntülenme
  • Yaklaşık üç ay önce dikim yapılmış sahanın üç ay sonraki hali.
  • Zoysia uygulaması için sahanın hazırlanmış hali ve dikim işlemi. Zoysia uygulamasından yaklaşık üç ay sonra yüzeyi tamamen kaplıyor.
  • Zoysia uygulamasının yapıldığı bir saha ve Zoysia’nın yayılışı gösteriliyor.
  • Ziraat Mühendisi Ahmet Gülgün on beş yıldır çim üzerine çalışıyor.
  • Ahmet Gülgün; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu. Ailesi uzun dönem kesme çiçek üretimiyle uğraştı. Mezun olduktan sonra ilk çalışmasını virüssüz narenciye fidesi üzerine yaptı. Konu üzerine bireysel olarak araştırma yapan ilk mühendislerden sayılır. Bu konuda yaptığı çalışmalarda tedarik konusunda sıkıntı yaşadığı için zaman ve para kaybetti. 94-95 yıllarında o dönem için bir ilk olan Kamkuat yetiştirdi. Tabii ki bu ürün ilgi çekti. Bununla birlikte böyle zor yetişen bitkilere insanların ilgi duyduğunu gördü. Ama bitki yetiştirme işi onu peyzajın içerisine sürükledi. Aile işine rağmen peyzajı tercih etti. Ahmet Gülgün Aynı zamanda müzisyendir....
  • Amerika Golf Industry Show’da bir konferans veren Sürdürülebilir çim uzmanı Prof. Dr. Milt Engelke , Zoysia’nın sürdürülebilir çim alanlar konusunda en güvenilir çim türü olduğunu söyledi. Resimde Ahmet Gülgün ve Prof. Dr. Engelke birlikte görülüyor.

Ziraat Mühendisi Ahmet Gülgün on beş yıldır çim üzerine çalışıyor. On yıldan bu yana da sadece vejatatif olarak çoğalan Zoysia üzerine çalışıyor. Zoysia gölgede gelişiyor, uygulanan sahayı kapladıkça içerisindeki yabancı otu yok edebiliyor, tuzlu suya rağmen başarılı sonuç alınıyor, hastalık ve zararlısı için çok az ilaç kullanılıyor, ince tekstürlü çimler gibi kısa kesilmesi için özel makineler gerektirmiyor ve bu nedenle de bakım maliyetleri çok düşük. Zoysia ile golf alanlarında, futbol sahalarında, park ve bahçelerde kamusal yeşil alanlarda ve ev bahçelerinde yapılan uygulamalarda çok başarılı sonuçlar alınmış. Dünyanın yakından tanıdığı bir çim. Diğer çim türleriyle arasındaki en önemli fark çelikleme yöntemiyle çoğaltılıyor olması... Bu nedenle ilk uygulama sonrası yüzeyi kaplaması biraz zaman gerektiriyor. Ancak yeni bir seçenekle rulo olarak da satışa sunuluyor.  Sürdürülebilir çim alanlar için Zoysia en iyi seçenek... Zoysia’yı Türkiye’deki uzmanı Ahmet Gülgün’e sorduk... Dikkatinize sunuyoruz.

Önce çime sonra Zoysia konusuna nasıl başladın?        

Peyzajla ilgili çalışmaya başladığım 97 yılında, bahçelerde en çok ihtiyaç duyulan bitkinin çim olduğunu fark ettim. Bu konuyla ilgili ilk desteğimi tohum tedarikçilerinden aldım. Bölgemizde kullanılan bermuda-festuca –lolium üçlüsü karışım, Akdeniz karışımı adıyla pazara hakimdi. Hikayesi de şöyleydi: Lolium hemen çıkacak, festuca gölgelerde yaşayacak, bermuda ise güneşte yaşayacak çok yıllık çimler üzerine kurulmuştu. Ne yazık ki bu söylenen hiçbir zaman gerçekleşmiyordu. Bahçelerde arzu edilen homojen görüntü tohumların çıkışı sonrası belki bir süre oluşuyor fakat sonrasında bozuluyordu. Benim hikayem ise dayanıklı çim arayışı ve bu işin dünyadaki örneklerini merak etmemle başladı. Kıbrıs ziyaretimde St.Augustine çimi ile karşılaştım. Türkiye’ye gelince bu çimi fide yaparak ürettim. İlk uygulamalarım çok başarılı oldu. Yabancı ot barındırmıyordu gölgeye ve susuzluğa dayanıklıydı. Sadece kaba dokulu oluşu bazen tepki çekiyordu. Buna rağmen hızla bölgede yayılmaya başladı.

İnternette araştırmalar yaparken Amerika’da çok konuşulan Zoysia çimine rastladım ve araştırmaya başladım. Bu çim St.Augustine çiminden daha ince dokulu ve daha üstün özelliklere sahipti.

Bu ürünün geçmişi nedir? Hangi bölgelerde kullanılmış?

Avusturalyalı bilim adamı Karl Van Zois, bu çimi 1900’lü yıllarda keşfetmiş ve literatüre kaydetmiş.1950’li yıllarda, Amerikan Golf Federasyonu, dayanıklı ve yeni çim türlerini incelemek için Asya’ya bilim adamlarını gönderiyor ve ardından Zoysia’nın popülaritesi artıyor. Doğada değişik tipleri bulunan Zoysia’nın farklı çeşitleri ıslah ve seleksiyon çalışmaları ile geliştiriliyor. Bugün ABD’de birçok ciddi firma bu işin üzerinde ticari olarak duruyor. Özellikle kuraklığa dayanıklı sürdürülebilir çimler üzerine çok ciddi çalışmalar yapıyorlar. Ama Zoysia konusu ayrılıyor. Çünkü Texas, Kalifornia, Florida gibi suyun az olduğu, tuzlu suyun çok olduğu problemli bölgelerde bu çimle çok iyi sonuç almışlar.

Sonra nasıl gelişti?

Meraklı bir insan olunca Zoysia çimine ulaşmam zor olmadı. Fide üretimi yaparak hızla bölgemde çim sorunlarına çözüm bulmaya başladım.

Peki kaç yıldır Zoysia üzerine çalışıyorsunuz?

Yaklaşık 15 yıldır Zoysia üzerine çalışıyorum. Bu dönemde golf alanları sayesinde Türkiye, bermuda 419 ve Paspalum çimleri ile tanıştı. Dünya’da yaygın olarak kullanılan bu çimler, ince tekstürleri ve sık dokulu oluşları ve hızlı alan kapatmaları sayesinde yayıldı. Fakat bu çimler yüksek bakım koşullarında sağlıklı olarak yönetilebiliyorlar. Amatörler ve az masraflı çim türü arayanlar için Zoysia çimi dünyada yükselen bir değer artık. Zoysia, gölgeye, hastalık ve zararlılara, yabancı otlara, tuzluluğa ve yıpranmaya çok dayanıklı bir çim. Bu nedenlerle diğer çim türlerinden daha az bakım isteyen ve az masraflı bir çim.

Diğer çimlerle Zoysia arasındaki fark ne?

Zoysia sıcak iklimde yetişen bir çim çeşidi. Konunun anlaşılması için çok tercih edilen bir çim olan Bermuda’yı ele alalım. Bermuda çok kısa sürede alanı kaplıyor ama çok ciddi bakım isteyen bir yapısı var. Özel çim makineleriyle bakımı gerekiyor. İnce tekstürlü çimlerin hepsinin kısa biçilmesi gerekiyor. Bir golf alanında belki mantıklı olabilir ama amatörlerin o tarzda makineleri satın alıp bahçesine bakım yapması ve biçmesi mümkün değil... Çünkü çok maliyetli. Zoysia çimi golf alanlarında, futbol sahalarında bütün park ve bahçelerde belediye alanlarında ve ev bahçelerine rahatlıkla uygulanabiliyor. Gölgeye dayanıklı, içerisinde yabancı ot barındırmıyor. Yavaş büyümesi başlangıçta diğer çimlere göre dezavantajı olarak görülüyor ancak bakım düşünüldüğünde bu durum avantaja dönüşüyor. Tuzlu suya karşı başarılı sonuçlar veriyor.

Sonuç olarak...

Benim için bir çim alandan söz ediliyorsa çim alanın sürdürülebilir olmasından daha önemli bir şey olamaz. Yani bir çimi satın aldığınız anda çim harika olabilir ama birkaç ay sonra ve bir kaç sene sonra neler olabileceğine de dikkate etmek zorundasınız. Bu nedenle Zoysia türlerinin kullanımının Türkiye’de de hızla artacağı kanaatini taşıyorum.

Zoysia Gülgün Peyzaj
Belek Yolu Üzeri 1. KM Serik / ANTALYA
Tel: 0 (242) 722 39 11 - 0 (532) 251 72 03 - 0 (242) 722 39 11
www.anazoy.com

Önceki İçerikKokulu peyzaj gülleri
Sonraki İçerikKırılmayan saksı
PAYLAŞ

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.