Yalova’nın kederi değişti…

0
1381
görüntülenme
  • Ali Edizaslan, namı değer “Pokon Ali” sektörü değerlendirdi ve “Eskiden ithalat kalemim 30- 40 çeşit oluyordu. Bu tabii ki çok iyi… İçerden temin ettiğimiz bitkiyi neden yurtdışından alalım. Biraz pahalı da olsa yurtiçindeki bitkiyi tercih ediyoruz” dedi
  • Proje başarılı olmasaydı. Yalova’da sektör giderek küçülecek ve belki de ölecekti. Yalova Garden Projesi başarılı olursa Yalova’da süs bitkileri ve çiçekçilik ölmez artık. Bu iş Abdullah Okul ve diğer arkadaşların şahsi gayretleri ile gerçekleşmiştir. Bunu yazar mısın bilmiyorum ama ben Abdullah Okul’a buradan tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum
  • Ali Edizaslan, bizim için bir büyümeden söz etmek mümkün görünmüyor bence. Örneğin biz devamlılığı olan bitkilerin üretimine geçtik. Büyüme zorunlu ihtiyacı karşılayabilmek için oldu.

Sektörü çok yakından tanıyan birine Ali Edizaslan desek ‘o kimdi’ diye sorabilirler. Ama ‘Pokon Ali’ desek herkes tanır. Ve elbette Helin & Çınar’ı da öyle… Helin & Çınar, iç mekân süs bitkileri üretimi ve pazarlaması yapıyor. Üretimin yanı sıra ürün çeşitliliği gereği ülkede yetiştirilmeyen çeşitleri ithal de ediyor. Ali Edizaslan’a Helin & Çınar’ı ve sektörü sorduk o da anlattı.  

 

Mesleğe ne zaman ve nasıl başladınız?

Aile şirketimiz Pokon’un Türkiye Mümessili olduğu için mesleğe 1984 yılında bitki besin malzemesi pazarlayarak başladık. Pokon bitki besleme ürünleri o dönemde sektör ve meslekte herkesin bildiği markaydı. Ben de bu markanın ürünleri tanıtıp satışını yapmak üzere bütün Türkiye’yi gezip dolaşıyordum. Yaklaşık 5-6 yıl içinde hemen hemen bütün Türkiye’yi gezdim ve sektörü tanıma imkânı buldum. Daha sonra 1991 yılında aile şirketinden ayrılarak İstanbul Bağlarbaşı’ndaki Mezat’ın yakınında küçük bir sera oluşturdum ve orada iç mekân ithalatına ve satışına başladık ve iki yıl öyle sürdü. 

 

Helin Çınar’a ne zaman başladınız…

Daha sonra 1993 Yılında Mustafa Çınar’la tanıştık. Ben bu işin sadece ithalat ve pazarlama kısmıyla ilgilenirken o yıllarda başlayan dostluğumuz ortaklıkla devam etti. Şu anda bulunduğumuz yeri Altınova-Tavşanlı’daki üretim amaçlı serayı kurduk. İlk önce 1000 m2 ile başlamıştık daha sonra yavaş yavaş büyüterek üretim maceramıza 2009 yılına kadar devam ettik. Temmuz 2009 yılında ortaklık maceramıza kendi isteğimizle son verdik. O tarihten sonra da ben ve eşim beraber çalışarak 8500 m2’lik üretim serasını 18 000 m2’ye çıkardık. Pazarlama ağımızı genişlettik, üretim çeşitliliğimizi artırarak üretim yelpazemizi değiştirdik. 

 

Peki bölgenin ürün yelpazesi neden değişti… 

Çünkü 2002 yılına kadar Türkiye’nin yeşil bitki ihtiyacını Yalova karşılıyordu. Daha sonra Adana’nın devreye girmesiyle Yalova’nın ürün yelpazesi çiçekli bitkiye dönüştü. Adana’nın ışıklı gün sayısı süs bitkileri üretimi için bir avantajdı ve Adana’daki üreticiler bunu iyi değerlendirdiler. Sonra da Yalova’daki ürünlerden daha ucuza sattılar. Bu dönüşüm Yalova’nın ürün yelpazesini değiştirmesine sebep oldu. Böylece Yalova saksıda çiçekli süs bitkisi türlerini üreterek, özellikle ülke çapında bu ihtiyacı karşılayan il oldu. Yani Yalovalı üreticilerin çoğu bu genel değişim üzerine genel olarak ürün yelpazesini değiştirdi. Biz satış ve pazarlama organizasyonu olarak Adanalı üreticilerle alış verişimizi sürdürüyoruz. Kendi üretimimiz ise metre kare hesabına göre bir milyon adet saksılı bitkidir. Yine bir o kadar da dışarıdan alıp satıyoruz. Bu ürünleri altı adet servis aracımızla Türkiye’nin muhtelif bölgelerine pazarlıyoruz.  

 

Peki piyasada, çiçekçiler de değişim var mı? 

Marketlerdeki yoğun bitki ve çiçek satışından dolayı çiçekçiler etkileniyor. Bu durumda çiçekçiler kendini mutlaka yenilemek zorunda. Kendini yenilemeyenler kaybolup gidiyor. Çiçekçiler şu anda hizmet sektörünün bir parçası artık. İyi hizmet veren ayakta duruyor. Çünkü kapıda satış olayı bitti bence. İnsanlar yani genel tüketici evine çiçek alacak ise herhangi bir marketten almayı tercih ediyor. Geriye çiçekçiyle bir diğer ilişki kalıyor o da telefon üzerinden, doğum, açılış gibi günlerde çiçek göndermek. Bu konuda da kaliteli hizmet veren ayakta kalıyor. Çiçekçiler birde marketlerin uzak kaldığı bölgelerde de iş yapıyor.. 

 

Sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir büyümeden söz etmek mümkün görünmüyor bence. Örneğin biz devamlılığı olan bitkilerin üretimine geçtik. Büyüme zorunlu ihtiyacı karşılayabilmek için oldu. Normalde Afrika menekşesini ithal ederken 12 ay devamlı verebileceğimiz bir duruma gelmeye çalışıyoruz. Bunun yanında sonbahar ve ilkbahara yönelik sezonluk bitkiler yapıyoruz. Türkiye bazı türlerde Hollanda ile rekabet eder hale geldi. Özellikle Adana’da yetiştirilen Benjamin, Kraton, Difenbahya gibi bitkiler artık ithal edilmiyor. Çünkü Türkiye bunları Avrupa’dan çok daha iyi bir şekilde üretiyor. Mesela benim bu hafta ithal ürünlerim geliyor içinde sadece 8 kalem var o kadar. Eskiden ithalat kalemim 30- 40 çeşit oluyordu. Bu tabii ki çok iyi… İçerden temin ettiğimiz bitkiyi neden yurtdışından alalım. Biraz pahalı da olsa yurtiçindeki bitkiyi tercih ediyoruz. 

 

Yalova Garden’a ortak mısın?

Yeterli kaynağım olmadığı için ortak olamadım. Zira zorunlu yatırımlar yapıyordum. Ancak 2014 sonu mali açıdan rahatlayacağız. Bu nedenle ortak olamadık. Yoksa ortak olurdum. Bu proje başarılı olmasaydı. Yalova’da sektör giderek küçülecek ve belki de ölecekti. Yalova Garden Projesi başarılı olursa Yalova’da süs bitkileri ve çiçekçilik ölmez artık. Bu iş Abdullah Okul ve diğer arkadaşların şahsi gayretleri ile gerçekleşmiştir. Bunu yazar mısın bilmiyorum ama ben Abdullah Okul’a buradan tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. 

 

[box] Helin & Çınar

Tavşanlı Beldesi Altı İskele Yolu No:4  Altınova / Yalova

Tel: 0 226 465 60 08 Faks: 0 226 465 60 91

info@helincinar.com

[/box]

CEVAP VER