SÜSBİR sektörü anlatıyor…

0
829
görüntülenme
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kampüsü’nde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Birışık’ın başkanlığında Tohumculuk Daire Başkanı Metin Kaycıoğlu, Bitki Sağlığı Ve Karantina Daire Başkanlığı, İl Müdürlükleri Temsilcileri, SÜSBİR Yönetim Kurulu Üyeleri ve üyelerinin de katıldığı toplantı 22 Şubat 2013 Cuma günü gerçekleştirildi… Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması ile Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği konusunda karşılaşılan sorunlar tartışıldı, uygulama benzerliği ve bütünlüğünün sağlanması ele alındı.
  • Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği’nin 21 Şubat 2013 Perşembe günü Yönetim Kurulu Toplantısı Ankara’da yapılmış ve aynı akşam Ankara’da faaliyet gösteren üyelerimiz davet edilerek yemekli toplantı düzenlenmiştir.
  • SÜSBİR ile İstanbul Peyzaj Mimarları Odası’nın birlikte düzenlediği Sakarya Üretim Alanları Gezisi’nde.
  • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle SÜSBİR Yönetim Kurulu’nun ve bazı kurum, kuruluş üyelerinin katıldığı ortak akıl toplantısı geçtiğimiz yıl kasım ay içinde Ödemiş’te yapıldı.

Biliyorsunuz 2012 Temmuz ayında seçimli genel kurulla göreve gelmiştik. O tarihten bu yana her istediğimizi yapamadık. Ancak zaman ayırıp uğraştık mı uğraştık. Sonuçta dümenin başında biz olsak bu gemiyi istediğimiz yere götürürdük ama… Biz bir şeyler öneriyoruz ve istiyoruz. Bizim taleplerimize birilerinin cevap vermesi lazım ve bu önerme ve taleplerin gerçekleşmesi için gerekli düzenlemeleri yapması lazım. Örneğin her işletmede bir ziraat mühendisi çalıştırma zorunluluğu vardı. Bizim bunu anlatabilmemiz yaklaşık beş ay sürdü. Sektördeki büyük işletmeler kayıt altındaydı ve ziraat mühendisi çalıştırmaları mümkündü. Küçük işletmelerin kayıt altına alınması ise bir sorun olarak ortada duruyordu. Ama piyasada yeterli mühendis yoktu ve bir de küçük işletmeler bir mühendisi çalıştıracak parayı kazanamıyordu. Biz de bunun üzerine; “Bir ziraat mühendisi 5 işletmede çalışabilir” önermesini getirdik. Üzerine çalışıldı ve beş ay sonra her işletme aynı mühendisi ayda 6 gün sigortalı gösterebilecekti. Bunun olabilmesi için alt yapı halloldu. Yani bu yöneltmelik değişikliği biz yönetime geldikten sonra yapıldı. Birliğin en fazla eleştiri aldığı konu binde üç garabetiydi. Neyin ne olduğu belli değildi ve temmuz ayındaki genel kurulda tüzük değişikliğini yapsak dahi bakanlık onaylamadığı sürece eski tüzük geçerli olacaktı. Çünkü yasa bu konuda yetkiyi bakanlığa vermişti. Şimdi yedi tane alt birlik var ve dört tanesi zaten tohumla ilgili. Üretici, dağıtıcı, ıslahçı, fideci fidancı, sanayici şimdi biz yedinci birlik olarak süs bitkisi üreticileri alt birliği. 

 

Fakat bizim birliğimiz içinde ithalat, ihracat, soğan, kesme çiçek, çok yıllık bitkiler, peyzaj uygulama, proje tasarım, peyzaj danışmanlığı, peyzaj bakım, çim ve çim alanla ilgili üretim bakım, satış pazarlama, gübre vb. Daha saysam uzar gider. Yasa hepsinden binde üç alınacak diyor. Biz yasanın amacına ve ruhuna uygun olarak binde üçün nereden toplanabileceğini anlatmaya çalıştık. Sanıyorum anlattık. Şimdi önümüzdeki temmuz ayında mali genel kurul var. Bu genel kurulda tüzük değişikliği yapacağız. Tabi önce birlik üyelerinin iş kalemlerini tasnife tabi tutacağız. Mevsimlik ve çok yıllık üreticileri, ithalatçı, çalı üreticisi gibi… Bu tasnifleme sonucu hangi faaliyetten alınıp, hangi faaliyetten alınmayacağını belirleyeceğiz. Genel kurul öncesi birçok detay ilgili bakanlık birimleriyle görüşülerek mutabakat içinde yapacağız. Belirli konularda mutabakat kurduk. Çünkü işletmenin cirosunu oluşturan birçok unsur var. Araç satışı olabilir, inşaat konuları, sera kurulumu vb yatırımlar olabilir. Ben zaman içinde doğru bir yol oluşturacağımızı biliyorum. Öte yandan sadece binde üç değil, üyelik, denetim, cezalar gibi problemler 8-10 madde altında toplandı. Bu sorunlar üst birlik vasıtasıyla bakana da sunulacak. 

CEVAP VER