İstanbul Peyzajı

0
1326
görüntülenme
  • Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Nuri Yüksel
  • Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürü Özkan Gültekin
  • Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Ömer Çebi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü yaklaşık bir yıl önce yeniden yapılanma süreci yaşadı. İstanbul peyzajının idaresini yürüten Mehmet İhsan Şimşek 02 Şubat 2012 tarihinde Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı görevine getirildi. Daha sonra ise Mehmet İhsan Şimşek’in yakın çalışma arkadaşlarından Nuri Yüksel Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne, Ömer Çebi Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdür’lüğüne ve Özkan Gültekin Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü’ne getirildi. İstanbul peyzajındaki başarılı uygulamalar sadece Türkiye’deki konuyla ilgili kurumların değil, uluslararası kurum ve kuruluşların da dikkatini çekmeye başladı. Biz de bu başarılı yeniden yapılanmayı gerçekleştirenlere mikrofon tuttuk. 

Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürü

Nuri Yüksel

Nuri Yüksel 1968 Isparta doğumlu. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu. Peyzajla öğrenciyken Prof Dr. Ümit Erdem Hoca’yla birlikte çalışarak 25 yıl önce tanıştı. 1996 yılında İBB Park Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Yüksel çeşitli görevler üstlenerek müdür yardımcılığı yaptı. Nuri Yüksel bir yıldır Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevini yürütüyor.

 

Daha başarılı bir çalışma için ayrılma ihtiyacı doğmuştu… 

İstanbul’un idari sınırlarıyla büyükşehir belediye sınırlarının kesişmesi bizim sorumluluk alanımıza köyleri ilçeleri kasabaları ilave etti. Bu ilavelerle sınırlarımız doğal olarak genişledi. Örneğin 545 kilometreye yakın sahil şeridimiz var. Tuzla’dan Silivri’ye kadar çok geniş bir alanda çalışıyoruz. İşlerimizin özelliği devamlı işin başında olmamızı gerektiriyor. Uygulamasını yaptığımız sahaları kontrol etmek zorundayız. İstanbul’da bunları tek bir noktadan yapmak hem zaman kaybı, hem de kontrolü çok zor bir şeydi. Bu gerekçelerden dolayı müdürlüğümüz daire başkanlığı haline geldi ve bölündü. Anadolu yakası, Avrupa yakası ve Yeşil Alan ve Tesisler Müdürlüğü adı altında üçe bölündü. Yeşil Alan ve Tesisler Müdürlüğü yeni yapılacak parklarda uzmanlaşıyor. Diğer müdürlükler bakım ve onarım kalitesine yükseltip sürekliliğini sağlamaya çalışıyorlar. Örneğin böylece Anadolu Yakası’ndaki arkadaşımız bölgesinde daha etkili çalışmalar yapmaya başladı. Avrupa yakasında 25 tane ilçe var bu 25 ilçede 32 milyon metre kare yeşil alanımızın bakım ve onarımını yapıyoruz. Bunun yanında 32 tane mezarlık 49 tane süs havuzu ve refüjler var. Yaklaşık 105 km, E5 güzergâhı, 96 km Tem Oto Yolu var ve bunların yeşil alanları dâhil. Tem üzerinde aşağı yukarı bütün çalışmalarımızı tamamladık birkaç nokta kaldı onu da bu yıl tamamlıyoruz. E 5 üzerinde Beylik Düzü’nden itibaren Silivri’ye kadar kavşakların düzenleme işi bu yıl içinde yapılacak. Sonuç olarak şu anda Anadolu’daki belediyeler bizi takip ediyorlar. Uygulamalarımızın çoğunu oralarda da görebilirsiniz. Aynı zamanda bütün Balkan ülkeleri bizim uygulamalarımızı örnek alıyor. Geçenlerde Balkan Ülkeleri belediye başkanları misafirlerimiz olarak geldiler İstanbul peyzajını yerinde incelediler. Örneğin dün Bingazi Belediye Başkanı vardı. Ondan önce Tunus Belediye Başkanı gelmişti… Örneğin Ukrayna’ya bir park yapıyoruz… Yani sadece Türkiye içindeki belediyelerle değil çevremizdeki ülkelerin belediyelerinin çoğuyla işbirliği içindeyiz. 

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürü

Ömer Çebi 

Ömer Çebi 1966 Trabzon doğumlu…  Trakya Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü mezunu ve yüksek lisansını aynı bölümde tamamlamış. Büyük Şehir Belediyesi Turistik Tesisler Müdürlüğü’nde 1997 yılında işe başlayan Çebi, 2001 yılında park bahçelere geçiş yapmış. İBB Park Bahçeler’de Gaziosmanpaşa Bölge Şefliği, Emirgan Koru Şefliği yapan Çebi, bir yıldan bu yana Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevini yürütüyor.

Anadolu Yakası’nda da dikkat çekici yeşil alanlar… 

İstanbul o kadar büyüdü ki yeşil alanların tek bir merkezden yönetilmesi o kadar kolay değildi. İBB Park Bahçeler için bu bölümleme daha önceden planlanan bir şeydi ve geçtiğimiz yıl gerçekleşti. Böylece Anadolu Yakası’nın yeşil alanların bakımını, onarımını, temizliğini üstlenerek daha kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz. Bakım, onarım ve iyileştirme işleri belli bir planlama dâhilinde yürüyor. Şehrin sülietine ve dokusuna uygun projeler geliştiriyoruz, temalı parklar yapıyoruz. Anadolu yakasında da Avrupa yakasında olduğu gibi dikkat çekici yeşil doku ve rekreasyon alanları oluşturacağız. 

Projelerin tasarımlarını yapıyoruz Yapım Müdürlüğü ihalesini yapıyor, uygulaması bittikten sonra yine bize teslim ediliyor. Bölgemizde bulanan 140 park yaklaşık olarak 3 milyon 574 bin metre kare civarında. Toplamda yaklaşık 18 milyon metre kare alanın bakım ve onarımını üstleniyoruz. Tem bağlantı yolları, sahil parkları, metro durakları bunların tamamı 18 milyon 500 bin metre kare civarında. Kent ormanları yaklaşık 2 milyon 505 bin metre karelik bir alanı kapsıyor. İstanbul ve bölge düzeyinde hedefimiz yeşil alanı miktarını kişi başına 10 metre kareye çıkarmak. Bu oran İstanbul düzeyinde şu anda 6 metre kare civarında. Hedefi gerçekleştirmek üzere önümüzdeki yılları belli bir planlama içinde değerlendireceğiz. Örneğin müdürlüğümüzün bulunduğu Göztepe 60. Yıl Parkı’nda yenileme ve yapım çalışmaları devam ediyor.  Yenileme bittiğinde bölgenin ve İstanbul’un dikkat çeken parkı olacağına ve şehrin özel gezi programlarına dâhil olacağına inanıyorum. Bu parkımız 85 dönüm alan üzerinde yer alıyor. Bunun 9 dönümü gül bahçesi geri kalanı tamamen yeşil alan… Hazırladığımız konsepte göre göletler, havuzlar da olacak. 

 

Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürü

Özkan Gültekin

Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürü Özkan Gültekin 1971 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden 1993 yılında mezun olan Gültekin yüksek lisansını da aynı üniversitenin Havza Ana Bilim Dalı’nda tamamlamış. İBB Park Bahçeler Müdürlüğü’ndeki görevine 1998 yılında başlayan Gültekin sırasıyla Bölge şeflikleri, ihale şefliği ve müdür yardımcılığı görevlerini üstlendi. Bir yıldır ise Yeşil Alan Tesisler Müdürü olarak görevine devam ediyor. 

Yeşil Alan Tesisler Müdür’lüğü süreci hızlandırıyor…

İstanbul çok büyük bir şehir, bir ucu Silivri’de, bir ucu Tuzla’da… Bizim çalıştığımız alanda ise işler gittikçe çeşitleniyor ve detaylanıyor. Bütün bu çeşitliliğin tek merkezden yürütülmesi o kadar kolay değildi. Bu zorunlu olarak uzmanlaşmayı gerektiriyor ve bu yapılanmayla özellikle bakım ve yapım işleri olarak ayrıldı. Bakımın tarzıyla yapımın tarzı farklı, bu iki işi birbirinden ayırmak zaten gerekiyordu. Bakım,  onarım ve yenileme Anadolu ve Avrupa olarak ikiye ayrılınca bizim hızımız, diğerlerinin de yeteneği artmış oldu. Geçtiğimiz yıl boyunca yaklaşık 60 farklı noktayla çalıştık. Bunların içinde Anadolu ve Avrupa içinde yaptığımız park noktaları, kavşaklar ve bağlantı yolları var. Bu 2013 yılı içinde de aynı şekilde devam edecek. Biliyorsunuz İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Türkiye’nin vitrinidir, bizim yaptığımız uygulamalar diğer belediyelerce özenilerek yapılmak istenen işler oluyor. Bizim de kaliteyi yükseltmek üzere çalışmamız gerekiyor. 

CEVAP VER