Dikey bahçede yeni tekonoloji hidropofonik seçenek

0
2002
görüntülenme
  • Baray Işık, Barış Işık

Dikey bahçeler, peyzaj mimarlığı konusunda, kuşkusuz son on yıl içindeki ortaya çıkan en innovatif akımdır. Dünyada birçok ülkede otellerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ve benzer yerlerde uygulanmaktadır. Sempergreen Dikey Bahçe Sistemleri hidroponiktir torf, toprak kullanılmaz granül gübreye ihtiyaç duymaz. 

 

Sempergreen Dikey Bahçe Sistemleri, dikey bahçe uygulamaları konusunda en kullanışlı ürünleri sunuyor. İleri teknoloji ürünü olan dikey bahçe modülleri, 52cm x 62cm’lik ebatlarda üretilirken, özel sipariş üzerine bu ebatlar haricinde de üretim yapılabiliyor. Modüller topraksız sistem olan hidroponik sistemlidir. Otomatik ve zamanlayıcı bir sulama sistemi ile sulanan dikey bahçe sistemleri, modüllerin birbirlerine birleştirilmesi ile uygulanıyor. Modülün son derece esnek yapısı farklı özelliklerdeki dikey zeminlere rahatlıkla uygulanmasına olanak veriyor. Uygulama direkt duvarın üzerine yapılabilirken, herhangi bir taşıyıcı konstrüksiyon üzerine de uygulanabilir.

 

Sempergreen dikey bahçe modüllerinin diğer sistemlere göre sağladığı avantajları:

1-Sistemin içinde toprak ve benzeri malzeme yer almaz, sistem hidroponiktir. Böylece zaman içinde, diğer sistemlerde rastlanabilinen malzeme azalması olmaz, toprak, torf veya granül gübre eklemesine gerek kalmaz, bitkilerde malzeme azalmasından kaynaklan bozulma veya ölüm olmaz.

 2- Sistemin içinde toprak ve benzeri malzeme yer almadığı için, mantar, virüs ve benzeri hastalıklarla ile böcek ve zararlıların ortaya çıkma ihtimali azami seviyedir. Sadece bitkiler üzerinde uygulanılacak bir periyodik bakım yeterli olacaktır.

 3- Panellerin arkasında izolasyon tabakası yer almaktadır. Uygulama yapılacak olan dikey zemine ekstra izolasyon yapmaya gerek yoktur. Sistem son derece hafiftir. Bitkilendirilmiş ve sulanmış hali metrekare için en fazla 40 – 45 kg arasındadır, uygulama alanlarına fazla yük bindirmez. Diğer sistemlerde rastlanan dengesiz yük dağılımı olmaz.

 4-Montajı son derece kolaydır, modüller hem iç mekan da hem de dış mekan koşullarında kullanabilinir. Zengin bitki türü kullanımı sağlar. Otomatik sulama sistemi sayesinde sulama aralığı ve miktarı ayarlanabilir. Otomatik gübreleme tankı ile verilecek olan gübre miktarı ve tipi ayarlanabilinir. 

5-Ses izolasyonu sağlar, hava temizlenmesinde etkin rol oynar. İsteğe bağlı olarak, dikey bahçe sistemleri bir uydu vericisi ile Hollanda Sempergreen Genel Merkezine bağlanarak, dikey bahçenin devamlı kontrolü sağlanır.

 

[box] Işık Peyzaj

Işık Peyzaj Mimarlığı Ltd.Şti.

Çubuklu Mah. Orhan Veli Kanık Cad. Yavuz Sok. No:1 Yavuz Mutlu Plaza K:2 Kavacık - Beykoz-İSTANBUL

Tel:+90 0216 404 10 55 - 56 - 57  Fax:+90 0216 404 10 58

info@isikpeyzaj.com

[/box]  

CEVAP VER