Çim sahaların çözüm ortağı

0
1690
görüntülenme
  • Verti Drain Kök havalandırma makinesi
  • Silindir bıçaklı çim biçme makinesi
  • Rulo saha çizgi makinesi
  • Kum serme makinesi
  • Verti Drain kök havalandırma işlemi kesiti
  • Ziraat mühendisi Emre İren, bilgi ve deneyimleriyle meslekte önemli bir nosyon yerine getiriyor.

Emre İren ile en az yarım gün futbol sahaları ve çim alanları üzerine konuştuk. Makinelerin çalışmasını futbol sahasında yerinde gördük.  Emre bilgi ve deneyimlerini anlattıkça, Emre’nin konu üzerindeki hâkimiyetinin ne kadar önemli bilgiler içerdiğini daha iyi anlıyorsunuz. Emre Beyle İren Makine, kaliteli futbol sahaları için şart olan teknik ekipmanı ve profesyonel makineleri Türkiye’ye getirirken aynı zamanda futbol sahalarının bakımını ve danışmanlığını da yapıyor. İren Makine’yi ve Emre İren’i yakından tanıyalım… 

 

Bize biraz kendinizden söz edebilir misiniz?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezunum. Baba tarafımızdan da akademik olarak ziraatçi bir aileden geliyorum. Firma olarak ilk başta daha çok belediye ve kurumlara yönelik çevre düzenleme (çevre, temizlik ve peyzaj) makineleriyle ilgileniyorduk. Mevcut ürün portföyümüzü müşterilerimize tanıtırken piyasanın profesyonel çim alanlara, özellikle de futbol sahalarına yönelik makinelere ihtiyaç duyduğunu tespit ettik. O zamanlar için müşterilerimiz futbol sahalarının kalitesini sürdürebilmek için bir takım makineler gerektiğini biliyorlardı ama tam olarak ne istediklerini bilemiyorlardı. Eskiden bu işi yapan firmalar Avrupa’da amatörlerin kullandıkları makineleri ithal edip satmışlar ve bu makineler bir müddet sonra ıskartaya çıkmış. Türkiye’deki futbol sahalarını gezdiğiniz zaman merdiven altlarında çürümeye yüz tutmuş bir sürü makine bulursunuz…   Biz bu durumu ve ihtiyacı gördükten sonra yurt dışında araştırmalar yapmaya başladık. Profesyonel makinelerin hangi türünün, ne gibi bir fonksiyonları yerine getirdiğini araştırdıkça bu makinelerin Türkiye temsilciliklerini almaya başladık. Satışa başladıktan kısa bir süre sonra bu makinelerin futbol sahalarına yaptığı katkı, müşteriden müşteriye anlatılarak hızla yayıldı. Örneğin bir kuruluşun sorununu çözdükten sonra başka bir sorunu varsa ona çözüm aramaya başladık. Böylece faaliyet alanımız, futbol sahaları ve büyük çim alanlarına çözüm ortaklığı haline geldi. 

 

İşinizi tam olarak nasıl tanımlıyorsunuz?

Hani Türkiye’de şu anda izlediğiniz maçlarda sahada koyulu açıklı renkler görürüz ya, bizim makinelerimizden biri işi yapıyor. Temsilcisi olduğumuz ve ürettiğimiz makineleri birinci ve ikinci lig takımlarının sahalarında kullanılıyor. Unutmayalım ki, bir sahanın bakımını yapan dünyanın en iyi çim bilimcisi de olsa makineler olmadan hiçbir şey yapamaz. Biz futbol sahaları ve büyük çim alanlar için profesyonel makineler getiriyoruz, üretiyoruz ve bu makineler için servis hizmeti veriyoruz. Bunlar çeşitli boyutlarda profesyonel çim bakım traktörleri, kök havalandırma, gübreleme, saha çizgi, kum serme makineleri gibi… 

 

Futbol sahaları ve çimle ilgili makineler nasıl satılıyor?

Yaklaşık on-on iki sene önce bu işe başladığımızda insanlara, ‘bu sahaya şu makinelerle, şu şekilde bakmanız lazım’ diye bütün teknik ayrıntıları tek tek anlatıyorduk. Bir nevi çimin sezonluk ihtiyacı olan bakım reçetesini de yazıyorduk Çünkü insanların bu konuda bilgileri oldukça eksik, hatta yanlıştı. İnsanlar ellerindeki makinelerin birçok işe yaradığını düşünüyorlardı ama sonuç alamıyorlardı. Danışılacak kuruluşların da bu makinelerle ve işleviyle ilgili bilgileri kısıtlıydı. Önce yurtdışından edindiğimiz deneyim ve bilgilerle eğitim seminerleri düzenledik, sonra olması gerekeni anlattık, daha sonra satışa geçtik. Sahası için bakım ürünleri satın alacak insanları, antreman yapılan başka bir sahaya götürüyorduk. Orayı gördüklerinde, ‘buraya nasıl bakıyorsunuz’ diye soruyorlardı ve ‘şu, şu makinelerle’ dendiğinde işimiz günlerce anlatmaktan daha kolay oluyordu.  İlk satışımız Gençlerbirliği Kulübü’ne gübre makinesiyle başladı, sonra diğer makinelerle bakım makineleri parkı tamamlandı. Şimdi Fenerbahçe, Trabzon, Kayseri, TT Arena stadı gibi birçok futbol sahasının makine ve teçhizatının tamamı bizim tarafımızdan temin ediliyor. Bizim bir avantajımız da bizden önce bu işi yapanların işlerini düzgün yapmamaları oldu. Böylece biz devreye girdik. Bugün işimizi düzgün yapıyoruz ki, on sene önce bizden makine alan yine bizi arıyor. 

 

İyi bir futbol sahası için makineler yetiyor mu?

Şimdi biz tencere tavayı verdik oradaki aşçıya yemek tarifini anlattık ama aşçı bu tarifleri uygulayamıyorsa o zaman yine başa dönüyoruz.  Biz her ne kadar makinelerin nasıl kullanılacağını anlatsak ta ‘çim bakım adamı’ diye bir şey yok bizde. İngiltere’de ‘groundsman’ dedikleri saha bakımı yapan insanlar var ve bu insanlar sadece bu konuda çalışıyorlar. Ama bizde bu tip insanlar yok. Bilgi sahibi olanlarda yıllarca kendi çabalarıyla deneme, yanılma yöntemiyle bir şeyler öğrenmiş ve bu tip insanların sayıları iki elin parmaklarını geçmez. Yani bizde bu sektörün eğitimli insanı yok. Dolayısıyla çime yönelik olarak gübreleme, makine kullanımı, sulama, ışık, nem gibi konularda bilimsel bilgi edinip bunları kullanacak insanlar yok. Bence bu insanların yetiştirilmesi lazım… Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü veya Futbol Federasyonu‘nun organizasyonuyla bir üniversite bu hizmeti vermeli artık. Biz makine teslimatı yaptığımız müşterilerimize makinenin hangi şartlarda, hangi mevsimlerde, hangi ekipmanla kullanılacağını anlatıyoruz. Hatta çim besleme, sulama gibi konularda gerekli eğitimi veriyoruz. Ancak bu eğitimlerin akademik ortamda ve sonunda sertifika vererek yapılması gerektiği düşüncesindeyim. 

 

Sonuçta makine konusunda Türkiye’de siz varsınız galiba… 

Çim bakım makineleri konusunda her aradığınızı bulabileceğiniz bir adresiz .Bu konuda dünyadaki lider firmaların temsilcisi olmamız bizim için ciddi bir avantaj. Dünya kupası, Avrupa ve Afrika kupasında tercih edilen markaların Türkiye’deki temsilcisiyiz. Dolayısıyla dünyanın her yerindeki futbol sahalarında olup bitenlerin teknik bilgisinden haberdar oluyoruz ve bu bilgileri olabildiğince ülkemizdeki sahalara bakan arkadaşlarımızla paylaşmaya çalışıyoruz.  Futbol sahası otomobildeki lastiğe benzer, ne kadar fazla kullanıyorsan o kadar bakım yapmak zorunda kalırsınız.

 

 Örneğin Siirt ten satış sonrası destek için arıyorlar, nasıl oluyor?

Öncelikle bizim sattığınız ürünler kolay kolay arıza yapan ürünler değildir ve zorlu koşullarda çalışabilirler. Doğuda kar yağdığı zaman kullanılan makinelerimiz var ve kolay kolay arıza vermiyorlar. Arızalar genellikle kullanıcının ilk günlerdeki acemiliğinden kaynaklanır ve biz bunları bir şekilde çözüyoruz. Ciddi arızalar olursa Teknik elemanımız gerekirse uçağa atlayıp gidiyor. En önemlisi yedek parça konusunda stoklu çalıyoruz. Yedek parça fiyatlarımızda ürünler tek el gibi görünse de fahiş değildir. Bizim makine imalatına girmemizin nedeni budur. Eğer bir ürünü satıyorsanız, sattıktan sonra çıkabilecek sorunları çözmek ve bu hizmetin devamlılığını sağlamak zorundasınız. Bugün on yıl önceki müşterimiz bizi makine satın almak için tekrar arıyorsa sebebi de budur. Türkiye’de insanlar ya fiyatına ya da rengine bakarak makine alırlar, ama sonra pişman olurlar. Özellikle futbol sahaları için makine parkı oluşturuluyorsa öğrenerek ve bilerek ve referansları arayarak satın alma yapmak lazım. 

 

Çim biçme makinelerinde de özel ürünleriniz var… 

Çim biçme makineleri bizde 5 beygirden 65 beygire kadar büyük bir yelpaze sunar. Bu konudaki ürünlerimiz tamamen profesyonel çim alanlara yönelik ürünlerdir. Daha çok büyük çim alanlara sahip kurumlar tarafından tercih edilir. Çünkü belediyelerin, hava alanlarının, büyük otellerin ve tatil köylerinin çok ciddi yeşil alanları var… Yine son zamanda gelişmekte olan çim üretim tesisleri sektörü var ve bu üretici firmalar ürünlerimizi özellikle tercih ediyor. Bizim bütün ürünlerimiz iş makinesi prensipleriyle üretilmiş profesyonel ve endüstriyel ürünlerdir. İlk yatırım maliyetini kısa sürede amorti eder ve sonrasında işletim maliyetleri yaptığı işle oranla oldukça ekonomiktir. 

 

[box] İren Makine

Sedat Simavi Sok. 50/1 Çankaya / Ankara

Tel: ( 0312) 442 02 86  (0312) 440 86 90 

Faks: (0312) 441 00 75   info@iren.com.tr

[/box]

CEVAP VER