Birbirimizi ezmeden…

0
824
görüntülenme
  • Ekogarden Antalya Bölgesi’nde peyzaj mimarlarının ve sektör mensuplarının yakından tanıdığı bir firmadır.
  • Ziraat Mühendisi Hülya Yentur mesleğe ilk olarak Ant Peyzaj’da 1991 yılında başladı.
  • Hülya Yentur, “sektör firmalarının esas sorunlarından biri de rekabeti birbirlerini ezmeden sürdürmenin bir yolunu bulmaktır” diyor...

Mesleki birikimleri, insan ilişkilerindeki özen ve zarafetleriyle dikkat çeken… Adından söz edildiğinde saygı ve sevgi duyulan, bu nedenle de özellikle özen gösterilen insanlar vardır. Bu tanımlamaya yakışan insanlardan biri de Ziraat mühendisi Hülya Yentur’dur. Bu kısa söyleşiyle Hülya Hanım’ı daha yakından tanıyacaksınız. 

 

Bize kısaca kendinizden söz eder misiniz?

Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldum. Birçok insan eğitim ve meslek seçerken o kadar kolay karar veremiyor maalesef. Benim için ziraat okumak tesadüfler sonucu oldu diyebilirim. Ama içimdeki doğa sevgisinin ziraat fakültesini tercih etmeme sebep olduğunu biliyorum artık. Mezun olduktan sonra yedi ay kadar İngiltere’de bahçe kültürleri üzerine staj yaptım. Oradaki stajlar Türkiye’deki gibi olmuyor haliyle… Orada insanlara gerçekten sorumluluk veriyorlar ve ciddi projelerde, ciddi işler yaptırıyorlar. Bu staj mesleğe olan ilgimi arttırarak beni ciddi anlamda da geliştirdi. İngiltere dönüşü yaşamak ve mesleğe başlamak için kendime şehir seçmem gerekiyordu. Antalya daha uygun geldi bana… Annemle babam da Antalya’daydı. Mesleğe ilk olarak Ant Peyzaj’da 1991yılında başladım. Ant Peyzaj’da üç yıl önce kurulmuştu ve Antalya Tarım’ın bünyesinde yer alan olan bir kuruluştu. 

 

Bize biraz o yıllardan söz eder misiniz? 

Elbette... O yıllarda bölgede benzer konularda hizmet veren firma çok azdı. Hatırladığım kadarıyla Kaya Amca vardı ve bazı isimler. Antalya’da o tarihlerde peyzaj bitkileri ve peyzaj hizmetleri aranan bir şeydi. Antpeyzaj bölgenin peyzaj hizmeti ihtiyacına cevap verebilmek için 1988 yılında kurulmuş. Bugün sektörde etkin bir şekilde yer alan birçok insanın görev yaptığı Antalya’nın öncü kuruluşlarından biridir. O zamanlar süs bitkisi üretimi olarak iç mekân bitkileri, mevsimlikler yapılıyordu ve birde fidanlığımız vardı ben de sorumluluğunu almıştım. İşimizin çerçevesini peyzaj proje, uygulama ve üretimdi ben orada 1999 yılına kadar çalışmaya devam ettim. 

 

Sonra siz Teoman Bey ile Ekogarden’ı oluşturdunuz galiba…

Daha sonra kendi işimi kurabileceğimi düşünmeye başladım ve tam o sırada Teoman Bey (Teoman Akçalı) ile karşılaştık. Teoman Bey peyzaj mimarıydı, ben ziraat mühendisiydim. Birlikte olmak avantaj sayılabilir diye düşündük. Bölgenin ihtiyaçlarına yönelik hizmet verecek bir yapı tasarladık. Özellikle turistik tesislerin bakımı konusunda çalışmaya başladık ve bir fidanlık oluşturduk. Bu süreçte proje, uygulama, bakım ve danışmanlığın yanı sıra zorunlu olarak üretimle de ilgileniyorduk. Yaklaşık 5 sene o hızla devam ettik, ancak uygulama ve bakımdaki kaliteli bitki ihtiyacı bizi üretim konusunda daha fazla çalışmaya ve yatırım yapmaya zorladı. Üretimi daha kaliteli yapabilmek için Pınarlı’da12 dönümlük bir alan üzerinde saksılı bitki üretimine geçtik. Bu aşamada uluslararası piyasaya genç fide yetiştirip pazarlayan Florantalya’nın fidelerini kullanarak yaptığımız üretim daha farklı türleri devreye almamızı sağladı. Standardımızı yükselttikçe, çeşitlerimiz arttıkça daha bütünlüklü ve etkili hizmet vermeye başladık.

 

Florantalaya’nın ürettiği mevsimlik ve çok yıllık genç fide satışı…

Bu süreç bizi yeniden Antalya Tarım ve Florantalya ile buluşturdu. Satışı iç piyasa açık olan fidelerin satışını üstlendik. Fide satışıyla Türkiye’nin her yerine ulaşma imkânımız oldu ve sektörü daha iyi tanımaya başladık. Benim fark ettiğim şey şu oldu: Eğer kaliteli üretim varsa ve iyi bir hizmet veriyorsanız bunun karşılığını sektörde mutlaka görüyorsunuz. Bizim yaptığımız ürünlerle ilgili ülke düzeyinde ciddi bir açık olduğunu düşünüyorum. Özellikle bölgemizde yapılacak yatırımlarla bu ihtiyaca cevap verilebileceğini düşünüyorum. Bizim bu bölgedeki avantajımız erkenci ürün çıkartabiliyor olmamız. Bu erkenciliği, iklim avantajını iyi değerlendirmemiz lazım. Piyasanın buna ihtiyacı var. Çünkü nihai ürün ve fide olarak, kalite ve çeşitlilik olarak kendi ihtiyaçlarımızın tamamını karşılıyor dersek yanlış olur. Yerli üretim olarak kabaca bile hedeflerimize ulaşmamız için epeyce bir yol almamız gerekiyor. Örneğin bu bölgede kasımpatı yapılmıyor ama kaliteli yapılırsa ve yine erken sunulursa satılıyor. Eylülde kasımpatı ilginç değil mi?

 

Meslekte 20 yılı geçmişsiniz, ortaksınız… Zorlandığınız anlar olmadı mı? 

Olmaz olur mu?  Kaç tane kriz atlattık… Kredi çekip maaş ödediğimizi bilirim. Belli dönemlerde hep yatırmanız gerekir. Ancak sezon açılışı paranız dönmeye başlayacak… İşin parasal kısmı beni çok yoruyor. Ben sadece üretim yapmalıyım. Bizimkisi uzunca süren bir ortaklık ve başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Ortaklığı kurarken akıllıca hareket etmek lazım temel prensiplerde ve yaklaşımlarda temel bir ayrım olmayacak. Sanıyorum temel konularda ortak akıl yürüten birbirinden farklı insanlarsanız ve birbirinizin eksikliklerini tamamlıyorsunuz. Örneğin ortaklıkta her bakımdan denge çok önemli… Biri konuşurken diğerinin susması gibi… Yüksek sesli tartışmalara ise ‘sesli düşünmek’ diyoruz biz.   

 

Bu kadar zaman sonra genelde sektörü nasıl görüyorsunuz…

Elbette sektörün alacağı çok yol var ama… Sektördeki herkes kendini geliştirmeye çalışıyor. İşletmeler daha düzgün hale geldi ve daha kaliteli ürünler çıkarıyor. Ben önümüzdeki yıllarda Antalya’ya yeni yatırımcılar bekliyorum. Bugün sektör firmalarının esas sorunlardan biri de rekabeti birbirlerini ezmeden sürdürmenin bir yolunu bulmak olmalı diye düşünüyorum. 

 

Expo 2016’ya gelirsek…

Expo’nun Antalya’yı değiştirip ciddi ciddi etkilemesi için gerekli hazırlıkları yapmamız lazım. Bu sürecin içinde olmayı istiyoruz ama bunun için nereden ve nasıl başlanır noktasına gelemiyoruz. Ama ben karamsar değilim er geç harekete geçileceğini düşünüyorum. Bunun için elimizde olanaklarımız var. Expo hazırlıkları için sektör derneği ASBÜD var. Hepimiz bu yapının etkin olması için çalışmalıyız. Eğer ağırdan alırsak geç kalınacak diye düşünüyorum. 

 

[box] Eko Garden

Mehmetçik Mah. Kahramanlar Cad. 1194 Sk. No:73 Antalya / Türkiye

Tel: 0242 311 93 71   Faks: 0242 311 93 81

info@ekogarden.com.tr   ekogarden.com.tr

[/box]

CEVAP VER