Başarılı bir örnek

0
1289
görüntülenme
  • Floraplus Dergi’si Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi ile görüşmeye gittiğinde TRT’de oradaydı.
  • Çok amaçlı soğuk hava deposuna ek yeni bir depo daha yapılıyor
  • Bademli Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi
  • Doku kültürüyle üretilen hastalıktan ari fideler ithal edilirken şimdi ihraç ediliyor.

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İzmir-Ödemiş, Bademli Kasabası’nda 1969’da meyve fidanı üreticileri tarafından kurulmuş. Bademli Kasabası’nda 1940’tan bu yana profesyonel olarak fidancılık yapılıyor. Fidan üretiminin yanında zeytinyağı ve süt ürünleri konusunda da çalışan kooperatif Türkiye’nin en iyi kooperatif örnekleri arasında gösteriliyor. Aynı zamanda TÜRKTOB bağlı FUAB (Fidan Üreticileri Alt Birliği Başkanı olan Bademli Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi Doku Kültürü Laboratuarı’nı ve kooperatifi anlattı.   

 

İlk ihracat 1984 yılında…

Bu kooperatif 1968 de kurulmuş ama aktif çalışmadığı için tabela kooperatifiymiş. Ben kooperatifi 1.1.1971 de teslim aldım ve 1163 sayılı yasaya uyarlayıp intibakını sağladım. O tarihten 1988 yılına kadar yönettim. Kooperatif 1984 yılında 2 milyon adet karışık meyve fidanı için Suriye’nin açtığı ihaleye katıldı ve kazanıp ihracat yaptı. 1989 da belediye başkanı adayı oldum ve kazandım. Belediye başkanlığında 15 yıl kaldıktan sonra 2004 de tekrar kooperatifin başına geçtim. O tarihte kooperatifimiz hayvancılık ve fidancılık yapan ortaklarının yem girdilerini sağlıyordu ve ufak çapta da fidan satışı yapardı. 2005 yılından sonrada mevcut olan zeytinyağı fabrikamızı revize ederek son sisteme uyarladık ve zeytinyağının kalitesini yükselterek 50 üreticimizle organik zeytin ve zeytinyağı üretmeye başladık.  Tabi bu arada erken hasat diye adlandırılan kaliteli zeytinyağları üretmeye başladık. Bu ürünleri bugün daha çok Japonya, Amerika gibi ülkelere ihraç etmeye başladık, iki senedir de Rusya’ya zeytinyağı gönderiyoruz. 

 

Türkiye’deki her yüz fidanın altmış tanesi…

Özellikle meyve fidancılığında iddialıydık. Türkiye’deki her 100 fidandan 60 tanesi bizim eserimizdir diyebiliriz. Kooperatif olarak amacımız AB normlarında üreticiler yaratmaktır. Gerek hayvancımızı, gerek fidancımızı her yıl 50 şer kişilik, 30 kişilik partiler halinde Hollanda, İtayla İspanya ve Fransa gibi ülkelere götürüyoruz. Böylece üyelerimiz oradaki çiftçilerle kendilerini kıyaslama ve öğrenme imkânı sunuyoruz. Farklı ülkelerdeki ilginç ve yeni uygulamaları yerinde gören üreticiler daha hızlı gelişme gösteriyor. 

 

Uzman ve bilinçli çiftçi yaratmak…

Amacımız uzman çiftçi yaratmak, iyi tarım uygulamaları yapmaktır. Bu nedenle hayvancılıkta standardı yüksek olan üreticilerimizin taleplerini de karşılamak için kooperatif olarak gerekli yatırımları yapmak zorundaydık. Yine fidancılıkta da öyle… Örneğin fidancılıkta üreticimizi ve kooperatifimizi yeni tohumculuk yasasına uyumlu hale getirmek zorundaydık. Yasanın belirlediği standartlara uyarak sertifikalı üretim yapmak zorundaydık. Standartlar konusundaki eğitim üretim devam ettiği sürece devam edecek. 

 

Tarımsal alt yapı kurulmak zorunda…

Üreticilerin eğitimi ve üretim standartlarının yükselmesi kaçınılmaz olarak bizi tarımsal alt sanayini oluşturmaya zorladı. Örneğin fidancılıkta kalem damızlığı, doku kültürü laboratuarı, ıslah çalışmaları gibi konularda bunu yaptık. Hastalıklara dayanıklı anaçlık yetiştirmede ciddi başarılar elde ettik. Örneğin süs bitkileri üretiminde de standartlarımız yüksek ve böylece belediyelerimiz uluslararası standartlarda süs bitkisi bulabiliyorlar. Fidancılığın Türkiye’de belli standarda ve seviyeye ulaştığına inanıyorum. Meyve fidanlarını yurtdışına ihraç ediyoruz. Örneğin Türki Cumhuriyetleriyle çalışıyoruz. Bu sene Kazakistan’da üretim yapmak üzere bir ortak şirket oluşturduk. İki ülke arasında yaklaşık 6000 km mesafe vardı ve nakliye ciddi bir maliyet oluşturuyordu bunu ortadan kaldırmanın daha iyi olacağını hesapladık. Orada üretim yapıp o bölgede satışa sunacağız. Şu anda yılda 15 milyon civarında meyve fidanı üretiyoruz ve 7,5 milyon civarındada süs bitkisi üretiyoruz. Bunlar da çalı çeşitleri ve ağaç grubudur. Üyelerimizin 165 tanesi fidancı, (fidancılıkla uğraşan üyelerimizin içinde de 30 üyemiz süs bitkisi yetiştiriyor) 130 üyemiz hayvancı ve 65 üyemiz de zeytinci. Toplamda 411 üyeli kooperatifiz. 

 

Doku kültürü laboratuarı gerekiyordu…

Avrupa doku kültürünü yapıyordu. Eğitim gezisine gittiğimizde görüyorduk. Doku Kültürü Laboratuarını oluşturmadan önce, doku kültürü ile üretilmiş virüssüz armut, kiraz, şeftali, erik, gibi birçok fidan için anaçlıkları Yunanistan’dan alıyorduk. Baktık ki bu olmayacak ve yılda en az 3-5 milyon Euro’luk mal alıyoruz ve üstelik ithalatı sırasında gümrüklerde sıkıntılar çekiyorduk. İlk etapta 5 milyon TL’ye bir laboratuar kurduk ve üretime başladık. Yunanistan’dan ithalat yaparken ihraç eder duruma geçtik. Geçen sene Özbekistan’a doku kültürü ile üretilmiş 200 bin adet fidan gönderdik. Bize her türlü talep geliyor ve giderek artıyor. Önümüzdeki süreçte süs bitkisinde de doku kültürüyle üretim yapacağız. 

 

Tarım bakanlığından büyük destek gördük… 

Özellikle Tarım Bakanlığı bize bu süreçte çok büyük destek verdi. Zaten doku kültürüyle üretilen fidanların ithalatı yasaklandı artık. Bugün beş firma Türkiye’nin yurtdışından ithal ettiği fidanı karşılayabiliyor. Hedefimiz, üzerine çalıştığımız konularda uzman ve büyümüş üretici yaratmak. AB normlarında üretim yapan küçük sıkıntılarla silinip gitmeyen firmalar yaratmak. Bu firmaların ürünlerini pazarlamak ve o doğrultuda alt yapıları geliştirmek. Biz bu hedeflerimizi sırasıyla gerçekleştiriyoruz. Mevcut soğuk hava depomuzun yanına büyük bir tane daha ekliyoruz. Yanında da ambalajlama ve pazarlama organizasyonu kuruyoruz. Bölgemizdeki üretilen meyvelerin ihracatını sağlamak için. Soğuk hava depomuzu mevsiminde fidanlar, mevsim bittikten sonrada bu tarz üretimlerde kullanmak için. Bu nedenle entegre bir sistem kuruyoruz.  

 

 [box] Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

Adres: Kale Mah. Çarşı İçi Sk. No: 5 Bademli / Ödemiş / İzmir

Tel: 0232 537 40 03 pbx - 0232 537 51 64 pbx - 0533 395 06 75 pbx

Faks: 0232 537 42 53

info@bademlikoop.org.tr 

[/box]

CEVAP VER