Yılda bir milyon sertifikalı fidan

0
942
görüntülenme
  • Kallus odası
  • Kallus olmuş asma
  • Yalova Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Tener Engin

Bir Anadolu Klasiği… 

Yaklaşık yedi yıl önce Bilecik ve Osmaneli’ndeki meyve fidan işletmesinin kiraya verilmesi gündeme gelince, bir grup süs bitkisi üreticisi bir araya gelerek oluşturdukları bir şirketle bu işletmeleri kiraladılar ve böylece Yalova Tarım AŞ ortaya çıktı. Kiralamanın şartları için de meyve fidanı üretiminin sürdürülmesi de vardı. Daha önce devlete ait olan ve ticari değeri olan meyve anaçlıkları korundu ve yeni anaçlıklar alındı, işletme yeniden organize edildi…  Bugün itibariyle dayanıklı Amerikan yabani anaçlar üzerine aşılanan üzüm çeşitleri, bodur, yarı bodur ve klasik meyve anaçları üzerine aşılanan meyve çeşitleriyle birlikte yılda 1 milyon sertifikalı meyve fidanı üretiliyor. 

 

Yılda 1 milyon aşılı sertifikalı fidan.

Yalova Tarım AŞ’nin Osmaneli’ndeki işletmesini tanımlarken, ticari bir başarı hikâyesinden daha çok bir sosyal sorumluluk projesi olarak tarif edebiliriz…  Yalova Tarım AŞ’nin Osmaneli’ndeki üretim tesisinin fiili olarak yönetimini şirket ortağı ve Yönetim Kurul Başkanı Taner Engin yapıyor. Bizzat iş başında gördüğümüz Taner Engin yüklendikleri sosyal sorumluluğun farkında olan bin yönetici. Bize önce Türkiye’deki meyve fidanı üretimi hakkında genel bilgiler veriyor. En dikkat çekeni ise şu: Profesyonel olarak sertifikalı meyve fidanı üretimi sanıldığı gibi çok kârlı bir iş değil. Şu anda Türkiye’de bu işi yapanlar giderek belirli türler üzerinde uzmanlaşıyor. Bu hem iyi hem de biraz sorunlu. Sertifikalı fidancılık yapılacaksa İşletme verimliliği bakımından birden fazla tür üzerinde çalışmak gerekiyor ama buda iklim, teknoloji, anaçlık ve süreklilik gibi birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluyor. Taner Engin’in ifadesiyle profesyonel meyve fidanı işletmesinin sayısı oldukça az ve Türkiye için yetersiz…  

 

Asamaya özel aşı tekniği…

Özellikle üzüm fidanı konusunda Türkiye’nin her yerinden fidan talebi aldıklarına dikkat çeken Taner Engin öncelikle kendi bölgelerine hizmet verdiklerine belirterek şunları söylüyor: “Biz öncelikli olarak Sakarya Ovası’ndaki üreticilere hizmet veriyoruz. Talep edilen aşılı fidan türlerini talebe göre belirliyoruz. Üreticiler bir sene önce hangi meyve türü istediklerini bize bildiriyor. Biz de ortaya çıkan ihtiyaca göre üretim yapıyoruz. Ancak elbette elimizde belirli miktarlarda stok bulunduruyoruz. Biz sadece fidan satmıyoruz. Aynı zamanda üretilen fidanlarla ilgili üreticileri köy köy gezerek bilgilendiriyoruz. Kurulan bahçeleri ziyaret ederek gelişmelerini izliyoruz. Fire, gelişme, büyüme bozuklukları, uygulama ve bakım hataları gibi konularda üreticileri doğrudan bilgilendirerek yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

 

Üreticilerin, çiftçilerin eğitimi...

Eğer bir tarımsal hizmet veriyorsanız bir tür nosyon yüklenmek zorundasınız. Yalova Tarım AŞ bu nosyonu taşıyor diyebilirim. Ürünlerimizin tamamı sertifikalı ve aşılıdır. Bu güne kadar olmadı ama verdiğimiz fidanda bir olumsuzluk olursa çiftçi bize gelir, ‘işte sertifikam ve faturam aldığım fidan sorunlu diyebilir. Hatta teslim ettiğimiz fidanlar dikildikten sonra bir zarar ortaya çıkmışsa bunun nedeni üreticinin ihmali bile olsa ortaya çıkan zararların yüzde üçünü karşılıyoruz. Bu konuda yasal bir zorunluluk yok. Ancak devlet işletmeleri ile çalıştığımızda böyle bir zorunluluk var. Biz bu şartı bütün çiftçilerimize yguluyoruz.”

 

Bodur meyve türleri ve ceviz…

Daha çok bodurda meyvelere talep olduğunu belirten Engin, ayva, kiraz, armut, elma ve şeftali gibi türlerin bodurlarının daha çok istendiğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Her meyvenin boduru var ve bodur anaçlar üzerine yapılan aşıyla fidandan çok çabuk verim alınıyor. Üçüncü yıla girerken meyve alıyorlar ve böylece yedi sene öne geçiyorlar. Daha sık dikilebiliyor ve verimi daha fazla oluyor. Örneğin telli sistem bodur ayva yaptık. Bu bölgedeki birkaç çiftçi arkadaşımızı ikna edip diktik, daha sonra çiftçiler faydalarını görerek anladılar. Yenilikleri çiftçilerin kabul etmesi öyle hemen kolay olmuyor. Çiftçinin örnek görmesi gerekiyor. Asmaya gelecek olursak… Asmada sofralık, şaraplık üzüm fidanı yetiştiriyoruz. Bizim yaptığımız asma aşısı Fransız Omega Aşı Sistemi… Aşı yapmak üzere iklimlendirme için sıcak ve soğuk hava ortamlarımız var. Asma fidanında daha çok yemeklik türleri aşılıyoruz. Şaraplık türler giderek azalıyor. Fakat son iki senedir meşrubat olarak şıralık fidan öne çıkıyor Özellikle Çanakkale tarafından şıralık talebi çok gelmeye başladı. Şu an bize gelen asma fidanı talebini karşılamakta zorlanıyoruz. Bir sene sonrası bile dolmuş durumda. Çünkü asmanın üretimi o kadar kolay değil. Öte yandan aşılı Ceviz de yapmaya başladık. Chandler cevizi dahil olmak üzere ceviz çeşitleri de yapıyoruz. Asmadan sonra aşılı ceviz yapmak daha kolay sayılır. Bir de bugüne kadar fuarlar aşı zamanımıza rastladığı için katılamıyorduk ama bundan sonra fuarlara da katılacağız.  

Yalova Tarım’ın ortakları süs bitkileri ve peyzaj sektöründe tanına isimler. (Savaş Akcan, Yalçın Çikler,  Savaş Bayraktar, Mustafa Çetin Sarper, S.Selami Doğancı, İsmail Sadım, Bünyamin Durukan, Mutlu Keskin, Şerife Keskin. Mustafa Taner Engin) Yalova Tarım’ın mottosu da ‘Bir Anadolu Klasiği’… Bu cümleden hareketle Anadolu klasiklerini koruma altına almaya özen gösterdiklerini söyleyebiliriz. Aşılı, sertifikalı meyve fidanı üretimine nosyon duygusuyla yaptıkları yatırım ve çabaları için sektörümüzde faaliyet yürüten Yalova Tarım ortaklarını tek tek ve bütün içtenliğimizle tebrik ediyoruz…

 

[box] Yalova Tarım

Büyük Yenice Köyü Mevkii  Osmaneli - Bilecik

 Tel : +90 228 215 98 98  Fax: +90 228 462 00 31

Gsm: + 535 955 46 79 – 555 807 59 98

info@yalovatarim.com

[/box]

CEVAP VER