İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nde toplantı

0
668
görüntülenme

İtalya’dan Türkiye’ye ithal edilmek istenen süs bitkilerinin ülkeye girişi noktasında karşılaşılan aksaklıkların görüşülmesi ve giderilebilmesi için yapılan toplantı 27.04.2012 tarihinde İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

 

Tarafların karşılıklı tespit ettikleri sorunların masaya yatırıldığı toplantıda, sorunların çözümü konusunda da bir mutabakat sağlandı. Toplantı sırasında özellikle İtalya’dan yapılan dış mekân süs bitkileri ithalatında karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu. Sektörün yaşadığı sorunlar konuşuldu bu sorunların her iki ülkenin menfaati doğrultusunda çözümlenmesi için görüş birliğine varıldı.

 

Görüş birliğine varılan konular ise şöyle: 1- Bitki Sağlık Sertifikasında belirtilen bitki adedi ve özel şartların uyumlu olması yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiği. 2- İtalyan delegasyonu özellikle son dönemde mahrece iade edilen ürünlerle ilgili olarak nematod konusunda üreticileri bizzat uyararak, gerekli önlemlerin alacağını bildirildi. İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’ndeki toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitki ve Bitkisel Ürünler Daire Başkanı Sayın Muharrem Selçuk, İstanbul Zirai Karantina Müdürü Sayın Kadir Uzan katıldı. Ayrıca İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü inspektörleri ve konunun uzmanlarının yanı sıra İtalya Bitki Sağlığı Karantinası Departmanını sorumluları, süs bitkisi yetiştiricileri ve ithalatçıları, gümrük müşavirleri ve sektörel dergi Floraplus’da hazır bulundu. 

 

CEVAP VER