İstanbul tablosu…

0
1165
görüntülenme
 • Altunizade Refüjleri
 • Bakırköy Sahil Yolu
 • Gülhane Parkı
 • Gülhane Parkı
 • Kumkapı
 • İstanbul’un tematik parklarından Soğanlı Bitkiler Parkı
 • Göztepe parkı 60. Yıl parkı gül bahçesi
 • Hidiv Korusu
 • Yıldız Korusu
 • Yıldız Korusu
 • Parklara ilgi artınca güvenlik önlemleri artırıldı.
 • Emirgan Korusu en çok ziyaretçi çeken korular içindeydi...
 • Emirgan Korusu’nda Erguvan ve boğazın görünüşü

Zaman zaman belediyelerimizin kent içi peyzaj ve ağaçlandırma uygulamalarına yer veriyoruz. İstanbul özellikle kent içi peyzaj ve ağaçlandırmada, estetik ve teknik  uygulamalarıyla birçok şehrimizin örnek alacağı bir sonuç ortaya çıkarıyor. Bu sefer İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul içindeki mevsimlik uygulamalarına yer veriyoruz. Bizden İstanbul örneklerini yayınlamamızı özellikle isteyen park bahçe müdürü veya sorumlusu arkadaşlarımızın dikkatine sunuyoruz.    

 

Erguvan ve çiçeklerin gösterisini izlemek… 

Şehirde yaşayan bir insan parklara veya korulara neden gider? Bu soruya dinlenmek, piknik yapmak, biraz nefes almak, eğlenmek gibi fiilleri sıralayarak cevap verebiliriz. Zaten ülkemizdeki parkların işlevi genellikle bu fiillerle sınırlıdır. Son yıllarda yaptığı çalışmalarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü bu soruya cevap olarak, ‘çiçeklerin gösterisini izlemek için’ diye cevap verilmesini de sağladı. Var olan koruları yeniden düzenledi ve özgürce gezilebilecek şekilde güvenli hale getirdi. Yeni tematik parklar yaptı…  

Koru ve parklar çiçeklerin, bitkilerin görsel gösteri merkezlerine dönüştü… Hal böyle olunca vatandaşlar da bu koru ve parkları gezmek, görmek istediler. İlçe belediyeleri de koru ve parkları gezmek, görmek isteyen vatandaşları kendi araçlarıyla taşıdılar. Boğazdaki Erguvan’ları görmek için gelenler artık korulardaki gösteriyi izlemek içinde gidiyorlar. Üstelik bu ziyaretçilerin içinde turistler ve İstanbul dışından gelenlerde var. Koru ve parkaları gezen insanların 2012 yılında ne kadar olduğuna ilişkin kesin bir rakam yok ama çok ciddi bir ilgi çektiğini biliyoruz. Bizce bu büyük dönüşüm hiç kuşkusuz ki Türkiye’nin bütün belediyelerine örnek olacak bir uygulamadır. 

Koru ve parkların güvenliği 

Tabi bütün bu gelişmeler bütünlüklü çözümler üreterek mümkün oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan parklar, sahil parkları ve korular baharın gelmesiyle birlikte ziyaretçilerin akınına uğrayınca Şehrin gürültüsü ve yoğun iş stresinden kaçmak isteyen İstanbullular hafta içinde ve akşam saatlerinde, hafta sonlarında ise tüm gün boyunca parkları ziyaret ediyorlar… Bu yoğunlaşmayı gören İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı parklardaki güvenlik görevlilerinin sayısını artırdı. Güvenlik elemanlarının vardiya saatlerinde de yeni düzenlemelere gitti. Motosikletli ve köpekli ekiplerin devriye sayıları çoğaltıldı. Sahil parkları ve korulara kamera ile izleme ve takip sistemleri kuruldu. Kameraların görüntüleri hem bulundukları parklardaki güvenlik birimlerinden hem de Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı hizmet binasındaki Kamera İzleme ve Takip Odasından izleniyor ve olası bir aksaklığa anında müdahale ediliyor. Öte yandan bazı koru ve parklardaki bitki satışı, sektörümüzü yakından ilgilendiren ve Türkiye’deki süs bitkileri satışının yaygınlaşması sağlayan önemli bir uygulamadır. Keşke bütün belediyelerce örnek olarak alınsa… 

 

Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı

Bu arada İBB’de Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı oluşturuldu. Başına da daha önceki İBB Park Bahçeler’in başarılı yöneticisi Mehmet İhsan Şimşek getirildi (2 Şubat 2012). İstanbul-Beyoğlu doğumlu olan Mehmet İhsan Şimşek İ.Ü. Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun 2006 yılında (MBA) programını tamamladı. 

Halen Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme  Yönetimi Yüksek Lisans programına devam ediyor. Bu uygulamayla birlikte İstanbul’un iki yakasında birer müdürlük oluşturuldu ve Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün başına Nuri Yüksel getirildi. Nuri Yüksel yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde tamamladı ve 1996 yılından itibaren Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışıyordu. Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ise Ömer Çebi getirildi.  Ömer Çebi Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi’nde yüksek öğrenimini  tamamladı. 1993 yılında aynı üniversitede Yüksek Lisansını tamamladı. Çebi, 2001 yılından bu yana Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde hizmet veriyor.

CEVAP VER