İnanmadığımız bir ürünü satmayız.

0
1125
görüntülenme
  • Başkan Group’un Antalya’daki gübre fabrikası son teknolojiyle donatılmış durumda ve ürüne özel gübreler üretiliyor. Hali hazırda 80 çeşit gübre üretiliyor.
  • Bunun için fidan yetiştiricileri bir araya gelsinler, fabrikamızda en az 30 kişilik toplantı salonumuz var. Buyursunlar gelsinler biz onlara hiçbir kazanç gözetmeden bitki beslemeyi anlatalım.
  • Örneğin kontrollü salınımlı gübre Amerika’danyeni geliyor 2013 yılında üreticilere sunabileceğiz. Andersons, piyasada olanlardan çok daha kaliteli bir ürün geliştirmek için çalışıyordu. Bu çalışmalar son iki yıldır hızlandı. Sanıyorum numuneler bugün yarın elimizde olacak.
  • Aksan Peyzaj 2011 yılında Başkan Group bünyesine katılan 5. şirketi oldu.
  • Soldan sağa Selim Başkan, Abdurrahman Başkan, Tarık Aksan
  • Başkan Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Başkan

Abdurrahman Başkan 1987 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nü bitirerek bir süre tohum ve bitki koruma ürünleri konusunda uzman bir kuruluş olan Syngenta’da çalıştı ve ardından kendi firmasını kurdu. Bugün biri hariç tarım ve peyzaj konusunda çalışan aktif beş şirketin oluşturduğu Başkan Group’un Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Abdurrahman Bey ile geçtiğimiz yıl Başkan Group bünyesine katılan Aksan Peyzaj üzerine konuştuk. 

 

Bize kısaca kendinizi anlatabilir misiniz?

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma bölümünü 1987 yılında bitirdim ve  16 ay süren askerlik sürecinden sonra Syngenta’da çalıştım. Syngenta dünyanın en iyi eğitim veren ve personel yetiştiren firmasıdır. İşe başladığım dönemde kendime hedef koymuştum beş yıl sonra kendi işimi kuracaktım. Yaklaşık 5 yıl sonra 1995 yılında İzsan’ı ve 1996 yılında Çimsanı kurduk. Önce ortaklarım vardı hisselerini bana devrettiler. Daha sonra 2005 yılında da Türkpex Gübre Fabrikasını, 2006 yılında da sadece tarımda olmayalım diye Sigma’yı kurduk. En son 2011 yılında da Aksan Peyzaj Başkan Group’un 5. şirketi oldu.

 

Aksan’a gelecek olursak… 

Aksan aslında bir şahıs şirketi olarak 2003 yılından beri vardı. Tarık ve Oya Aksanlar benim Çimsan’dan yakından tanıdığım,  çok çalışkan, idealist ve dürüst insanlardı. Süs bitkileri üretimi ve peyzaj sektöründe üreticilerin çözüm ortağı olarak iyi şeyler yapmaya çalışıyorlardı... İş yapma yetenekleri ve cesaretleri vardı. Çimsan’ın da müşteri portfoyü vardı ve bu iş hem Çimsan’ın hem Aksan’ın ihtiyaçlarına cevap verecekti. Bu düşüncelerle Aksan’ı yüzde elli ortaklı bir şirket haline getirdik. Aksan bir yıl gibi bir süre içinde beklediğimizden daha iyiye doğru gidiyor. Şu anda dünyaca ünlü firmaların ürünlerini sunuyordu ve bence önemli olan da buydu. İthal torfta Almanların Plantaflor ve ünlü bir Japon markası Max Tapaner bağlama makinesinin distribütörlüğünü aldık. Yani fidancıların süs bitkisi üreticilerinin ihtiyacı duyduğu hemen hemen her kalemi tamamladık. Tamamlarken de kaliteli markaları tercih ettik. Mesela Türkiye’de ilk kez beş yıl garantili bitki dikim çantalarını getirdik.  

 

Aksan fidancıların ve süs bitkisi üreticilerinin tüm ihtiyaçlarına yönelik çalışıyor.

Geçenlerde bir fidanlığa gitmiştim orada (Cocopeat) kokopitleri gördüm, ‘bunları nerden alıyorsunuz dedim’ bana, ‘bunlar sizin ürününüz dedi’ tesadüf görmüştüm. Bambu konusunda da çok önemli stoklarımız var. Üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitlilikte ve istenilen her malzemeyi karşılayabiliyoruz. Ödemiş ve Antalya’da çok büyük depolarımız var. Üreticilerimizin sadece ihtiyacını sağlamak değil onları yönlendirmek de çok önemli. Teknik ağırlıklı bir firmayız. Bizim bütün kadromuz ziraat mühendisi ve peyzaj mimarlarından oluşuyor. Yani inanmadığımız hiçbir ürünü satmayız. Ben her şeyden önce bir ziraat mühendisiyim daha sonra iş adamıyım. Benim inanmadığım hiçbir ürün şirketlerimde satılamaz. İşlerimizi yaparken ahlaki değerleri çok önemsiyoruz. Agresif ve çok hızlı büyümeyi seçen bir firma değiliz. Ama çok emin adımlarla ilerleyen bir firmayız. Ben aynı zamanda amatör dağcıyım bizde bir kural vardır, hiçbir zaman bir ayağını sağlama almadan öbür ayağını kaldırmazsın. İstikrarlı büyümeyi tercih ediyoruz, yoksa bunun beş katı büyüklüğe ulaşabilirdik. 

 

Süs bitkileri sektörünü nasıl görüyorsunuz?

Üretici arkadaşlarımız inanılmaz bir cesaretle fidan üretimi yapıyorlar ama önemli kısmının da üretimle ilgili eksiklikleri var. Özellikle bitki besleme konusunda son derece eksikler. Üreticilerimiz hem İtalya’daki gibi fidanı olsun istiyorlar hem de gübre konusunda gereken özeni göstermiyorlar. Sadece bitki besleme ile ilgili birikimimizi, bilgimizi paylaşmak üzere Kestel’de, Sakarya’da ve Ödemiş’te 7-8 toplantı yaptık. Masraflarını kendimiz karşılayarak yemekli toplantılar düzenledik ve hiçbir ücret almadan tamamen fidancılara bilgilendirmek için yaptık bunu. Fidancıların iyi bir fidan üretmek için nelere ihtiyacı olduğunu anlattık. İyi bir bitki yetiştirebilmek için mutlaka bitkiyi iyi beslemeniz gerekiyor. İyi beslenen bitkiler hastalanmaz. İlaç şirketinde yetişmiş olmama rağmen pestisit kullanımı yerine iyi bitki beslemeyi tercih ederim. Aslında fidan üreticileri bu konuda öğrenmeye daha açık olmalılar.  Örneğin biz şu anda 85 çeşit gübre üretiyoruz ve Antalya’daki fabrikamız Türkiye’nin en modern fabrikasıdır.

 

Bitki beslemede fidancılar özellikle salınımlı gübre kullunılıyorlar… 

Kontrollü salınımlı gübreler dünyada bir çığır açtı. The Andersons’da kontrollü salınımlı gübre üretiyor. Örneğin Andersons’un avantajı gübrenin toprakta da + 4 dereceden sonra çözünüyor olması.  Diğer salınımlı gübrelerin bu özelliği yok. Artı 14 dereceden sonra sadece torfta çözünüyor. Dolayısıyla bizim getirdiğimiz bütün gübreyi her üretici kullanılabilir. Sıvı ya da katı bunlar birbirinin rakibi değil, bazen gübrenin içinde fosfor birikiyor, ya da demir birikiyor kalsiyuma bağlanıyor. İşte sıvı gübreler topraktaki o bağlanmış demiri serbest bırakıyor. Bizim yeni nesil gübrelerimizden olan Evergreen bunlardan biri. Bizdeki bütün gübreler damlama sulama yoluyla da verilir. Hiçbir imkan olmazsa kovaların içine su koyar eritir gerekirse maşrapayla verebilirsiniz. Biz bu konuda fidancıları bilgilendirmek için bütün teknik bilgileri aktarmaya hazırız. Biz bilgi donanımlı bir firmayız, bununda nedeni, üreticiye her şeyi doğru anlatmak zorundasınız. Buradan sizin kanalınızla da söylüyorum, fidan yetiştiricileri bir araya gelsinler, fabrikamızda en az 30 kişilik toplantı salonumuz var. Buyursunlar gelsinler biz onlara hiçbir kazanç gözetmeden bitki beslemeyi anlatalım. Fidancıların yetiştirdikleri fidanları görünce inanılmaz gurur duyuyorum… Yeter ki yetişsin… İsterim ki gün gelsin bizde İtalya’ya buradan tır gönderelim. Ama sektörün bugünkü performansı bile takdiri hak ediyor. 

 

Aksan başka neler yapmayı düşünüyor?

Fidan sektöründen bir üretici Aksan’a geldiği zaman ihtiyacı olan her şeyi bulabileceğinden emin olmalı. Bunu tam olarak sağlayacağız. Örneğin kontrollü salınımlı gübre Amerika’dan yeni geliyor 2013 yılında üreticilere sunabileceğiz. Andersons, piyasada olanlardan çok daha kaliteli bir ürün geliştirmek için çalışıyordu. Bu çalışmalar son iki yıldır hızlandı. Sanıyorum numuneler bugün yarın elimizde olacak. Bu gübre hem ekonomik, hem kalitesi yüksek bir gübre olacak. Biz bir ürünü satarken ‘ben üretici olsam bunu alır mıyım’ diye soruyoruz ve cevap veriyoruz cevap olumluysa tamam diyoruz. Üretici gübreyi kullandığında 1 lira veriyorsa ve karşılığını 5 lira olarak almıyorsa bu gübreyi satmanın bir mantığı yok bence…  

 

Peki Çimsan neler yapıyor?

Tohum gübre ve ilaç üçgenini kuran tek firmayız. Örneğin gübrede ‘sağlıklı bir ürün nasıl elde edilir’ ona odaklandık ve artık ürüne odaklı gübre üretimine geçtik. Mesela sadece domatese, şeker pancarına veya hububata yönelik ürünler hazırlıyoruz. Artık bir adım daha ileri gidip ürüne özel gübre üretimine geçtik. Fidancılar içinde aynı şeyi yapıyoruz. Mesela çim üreticilerinin kestikleri çimin rulo tutmaması nedeniyle file kullanılır. Yaptığımız çalışma sonucu buna gerek kalmadı. Bizim tohumlarımızı eken rulo çimciler, diğerlerinden bir ay önce ürün çıkarıyorlar ve bir adım öne geçiyorlar. Artık biz ürüne yönelik çalışıyoruz. 

 

[box]

AKSAN PEYZAJ SÜS BİTKİLERİ TARIM İNŞ. SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ.

Yeşi̇lova Mah. 1669. Sokak No:2 Muratpaşa / Antalya

Tel: 0242 312 71 24  - 340 00 23   Faks: 0242 340 34 42

www.aksanpeyzaj.com.tr  info@aksanpeyzaj.com.tr

 

ÇİMSAN TARIMSAL ÜRÜNLER İNŞ. TAHH. ve SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

İstoç Ticaret Merkezi 20. Ada No: 1 – 3 Bağcılar İstanbul

Tel: 0212 659 13 72 Faks: 0212 659 13 46  

Gsm: 0533 762 28 58 www.cimsan.com.tr

[/box]

CEVAP VER