Güzel ve etkili; “Modüler Çiçek Saksıları”

0
1345
görüntülenme

Günümüz kent mobilyaları içinde en gösterişli ve en etkileyicisi olan modüler saksıların (Askılı Sepetler) uygulaması giderek yaygınlaşıyor. Özellikle İstanbul kent içi dokuda oldukça etkin kullanılan modüler saksılar bütün Türkiye’yi etkiliyor. Modüler saksılar her nerede uygulanırsa uygulansın, doğru malzeme ve teknikle gerekli bakım ve besleme yapıldığı sürece, etkin renkleriyle çok fazla dikkat çekiyor ve kendisini mutlaka fark ettiriyor.

 

Zamanlama ve zaman planı…

Modüler Saksılar mevsimleri göre uygulanan ve canlı kent mobilyalarıdır. Uygun bitki özellikle çiçekli bitkiler tercih edildiğinde görenler gözlerini alamayabilir. Ancak bu tip uygulamalar için bitki tercihleri, uygulama noktaları ve uygun malzemenin seçimi, hatta satın alma gibi nedenlerden dolayı mutlaka zaman planı yapılmalı. Özellikle çiçekli bitkilerin bu amaç için özel olarak üretildiği düşünülürse bunun gerekli olduğu ortaya çıkacaktır. Bu uygulamalarda zamanın planlaması ortaya çıkacak birçok sorunun oluşmasını önlerken etkili bir sonuç almaya yarayacaktır. 

       

Amaca uygun Modüler Çiçek Saksıları ve özellikleri… 

Yerden yüksekte yaşayan çiçekli bitki sergilemenin önündeki en önemli nokta toprağın ısınmasını önlemek ve toprağın nemini korumaktır. Yüksek yoğunluklu polietilen, ısı iletkenliği düşük ve sağlam bir malzemedir. Saksıya gelen güneş ışınlarını toprağa iletmez. Bu üründen elde edilen saksılar toprağın ısınmasını önlemek ve su deposu oluşturmak için çift duvarlı, çift yüzeyli özel bir tasarıma sahiptir.

Bitkinin ihtiyacı olan yeterli toprak hacmine sahiptir ve içerisinde yeterli su haznesi vardır, sulama sıklığını azaltır. Saksılar fazla suyu drene eden, toprağın altından havalanmasını sağlayan drenaj deliklerine sahiptir. Metal aksamları tutturmak için saksılara vida yuvaları üretim sırasında estetik görümü bozmayacak şekilde gömülmüştür. Darbelere ve ezilmelere karşı çok dayanıklıdır. Uzun yıllar tekrar, tekrar kullanılır. Saksıların minimum kullanım ömrü 10-15 yıl arasındadır. 

 

Bitkisel tercih ve bakım… 

Modüler Çiçek Saksıları için özel olarak üretilen bitkileri tercih etmek en garantili yöntemdir. Bu saksılarda kullanılacak çiçekli ve çiçeksiz bitkiler mutlaka sarkıcı özelliğe sahip olmalıdır. Sarkıcı olmayan çiçekli türler kullanıldığında saksı görüntüsünü kapatamayacağınız için görünen sadece saksı olacaktır. Oysa amaca uygun sarkıcı türler kısa zamanda gelişerek saksıyı örtecek ve kompakt bir çiçek sepeti görüntüsü verecektir. Kullanılacak sarkıcı türleri tercih ederken bitki ömrünü, rüzgarda savrularak kırılmaya dayanıklılığına dikkat edilmedir. 

 İyi ve sürekli bakım bitkilerin kısa zamanda form kazanmasına ve beğeni toplamasına yol açar ve bu uygulama ile kent dokusu daha yaşanılır hale gelir. 

 

[box] Fides Grup

Fulya Mah. Aytekin Kotil Cad. no:13 / B Daire: 4 Şişli - İstanbul

0212 275 10 10  0212 275 10 11

mckutkut@fidesgrup.com  www.fidesas.com

[/box]

CEVAP VER