Expo’ya dair her şeyi yerinde gördük…

0
614
görüntülenme
  • Antalya Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Teoman Akçalı

Hollanda’nın Venlo şehrinde düzenlediği Floriade 2012 Botanik Expo’sunda 1-2 Haziran tarihlerinde Türk Günü etkinlikleri düzenlendi. Mehteran takımının yürüyüşü ile başlayan etkinliler amfi tiyatro da Burhan Öçal&Trakya All Star konseri ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinde folklor gösterileri ile devam etti. Expo alanındaki Türk Günü etkinlikleri ulusal ve uluslararası basın tarafından ilgi gördü. Orta Anadolu İhracatçı Birliği’ne bağlı Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin organize ettiği Floriade 2012 Botanik Expo gezisine basının yanı sıra bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sektör mensupları da katıldı. Biz de gezinin ayrıntılarını Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Teoman Akçalı’ya sorduk anlattı.    

 

Betonik Expo nedir nasıl planlanır…

Bu gezide botanik expo nedir, nasıl planlanır ve nasıl sürdürülür bunları yerinde görmeye gittik. Venlo’daki Floriade 2012 Botanik Expo’sunun planlaması bundan sekiz yıl önce başlamış. Son altı yılda da yapılan plana göre uygulama süreci tamamlanmış. En önemli şeylerden birisi, birçok detayın olduğu ve ayrı ayrı planlamaların yapıldığı bir bütünleşik proje hazırlanmış…  Başta genel bir proje yöneticisi var ve bu yönetici bir proje grubu oluşturmuş. Bütün işleri bu grup üstlenmiş.  Expo alanı için önce bir mastır plan hazırlanmış daha sonra da bu mastır plan doğrultusunda uygulama başlamış. Yani genel proje oluştuktan sonra her ülke kendi bahçesini yapmış. Hemen belirteyim ülkeler bahçesi kurulurken bütün malzeme o ülkeden kullanılıyor. Venlo’da 640 dönümlük arazinin de doğal yapısını iyi kullanmışlar. Çok güzel bir gölet oluşturmuşlar ve küçük doğal orman alanını iyi değerlendirmişler. Dünyanın her yerinden ziyaretçi geliyormuş. 

 

Venlo düşük gelirli insanların yaşadığı bir şehirken…

Venlo Hollanda’nın en düşük gelirli insanlarının yaşadığı bir şehir. Şehir expo sayesinde daha önce olmayan iki tane otobana ve hızlı trene kavuşmuş. Böylece bu küçük şehir Almanya bağlantısı dahil iyi bir ulaşıma sahip olmuş. Şehirden expo alanına giden yollar bitki bantlarıyla çizilmiş gibiydi. O görüntünün Antalya’nın başına da gelmesini diliyorum. İnsanlar ülkeler bahçelerini geziyorlar. Örneğin Belçika bir bina tasarlamış. Hollanda kendi alanında bitkisel üretim ve ilgili teknolojileri sergilemiş. Bizimkinde 100 ülke bahçesi olacak ama orada 40 ülkenin bahçesi vardı.Sonra bütün dünyadan sektör profesyonelleri ziyarete geliyorlar. Özel sektör firmaları da expo alanında standlar açabiliyor. Örneğin Hollandalı bir tasarım ofisi teknik okullardan öğrenciler için 28 saat içinde uygulanmak üzere projeler vermiş bir yarışma olarak onları uyguluyorlardı. Bir de teknoloji kullanımı çok uçmuş… Örneğin bir firma organik yaşamı anlatıyor. Müthiş bir sera var ve teknolojinin tüm olanaklarını gösteriyor. Yine örneklerden biri, bir firma onlarca küçük ev bahçesi örneği yapmış. Floriade 2012 Botanik Expo’sunda 6 ay boyunca sürecek sonra yapılan merkez bina araştırmaya yönelik bir iş merkezi olarak hizmet verecekmiş. Diğer sahalar ve ülke bahçeleri rekreasyon alanı olarak kalacak.

CEVAP VER