Altı haftada satışa hazır…

0
1596
görüntülenme
  • Türkiyedeki en önemli bitkisel üretim trendlerinden biri aromatik türler ve Ekogarden bu türler konusunda çok zengin çeşitliliğe sahip. Türkiye’de sardunya kadar populer olan lavanta çeşitlerinin 6 türüde firmada bulunuyor.
  • Ekogarden kurucu ortakları Teoman Akçalı ve Hülya Yentur
  • Meslektaşlarımız bizden aldıkları fideyi saksıya koyuyor ve 6 hafta sonra satış noktasına geliyor. Üstelik üretim daha kaliteli hale geliyor..

Ekogarden yirmi yıllık bir birikime sahip iki ortağın bir araya gelmesiyle 1999 yılında kurulan bir sektör firması. Saksılı süs bitkileri üreten bir kuruluş olarak aynı zamanda 11 yıldır da Fleurantalya’nın  fidelerini  ülke düzeyinde pazarlıyor. Ekorgarden’ın satışa sunduğu genç fideler kekik, nane adaçayı, rozmarin gibi aromatikler ve sardunya, petunya verbena nemesya  gibi birçok çiçekli ve çok yıllık türü kapsıyor. Aynı zamanda Antalya Peyzaj Mimarları Odası Başkanlığı’da yapan Teoman Akçalı ve Ekogarden Kurucu ortağı olan Hülya Yentur ile Türkiye’deki genç fide üretimi, satış ve pazarlaması üzerine konuştuk. 

 

Fide satışında giderek uzmanlaşıyorsunuz…

On yılı aşmış bir fide firması olarak bu güne kadar hiçbir ciddi sorun yaşamadan bu güne geldik. Özellikle son 4 yıldır üreticilerimizin verdiği üretim planına göre fidelerini temin ediyorruz. Siparişlerde yüzde yüze varan başarı gösterdik. Bölgesel olarak Ankara, Yalova, İzmir, Antalya gibi üretim bölgelerine daha çok çalışıyoruz. Güney bölgelerimiz için fide satışı her yılın Ağostos ayında başlıyor. Yalova ve daha soğuk bölgelere ise teslimatlar her yılın Kasım-Aralık-Ocak aylarında yapılıyor. Soğuk bölgelerde ısıtma kullanacaksa onlara da erken teslim ediliyor. Üretici fide tercihlerini bize gönderiyor bizde onların talebi doğrultusunda planlama yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda tohumdan üretime gireceğimiz için mevsimlik türlerde 12 ay boyunca hizmet vermeye başlayacağız. 

 

Genç fide talebi yüksek olduğunda sorun oluyor mu?

Fide konusunda adet sorunumuz yok. Çünkü anaçlığımızın yüzde yüzü kendimize ait. Anaçlıklar bize doku kültüründe gelidiği için, anaçlıklarda planlamamızı her yıl yüzde on, onbeş artırarak gidiyoruz. Bunlar elit mataryaller ve bu anaçlığımızın yüzde 70 Türkiye de oluşturuluyor. Yüzde 30 da Kenya’da üretim ve pazarlma yapan Kentalya firmasının. Bizim üretim ve pazarlamada kullandığımız bir ‘Pet Programı’ var ve bu programa girebildiğimiz için fide stoklarımızı görebiliyoruz.  Sattığımız kalemlerde fide miktarında hiçbir sıkıntımız yok. Bizim için üretim periyodu çok önemli… Çünkü haftalara göre çalışıyoruz. Mesela üretici derki, ‘48. haftada şunları istiyorum.’ Bizde bu talebi hemen üretime gönderiyoruz ve 48. haftaya rastlayacak üretim alanımız varsa teslim ediyoruz. Asgari bir hafta önce veya bir hafta sonra mutlaka teslim ediyoruz. Bu bütün dünyada da böyledir. 

 

En az ne kadar talep edilebiliyor?

Örneğin üreticiler bir kalemden birer viyol isterse veremiyoruz…  Fide talebinin en azından üçer viyol olması gerekiyor. 

 

Yurt dışından gelen benzer fide türleriyle sizin fideleriniz arasında ne fark var?

Hiçbir fark yok… Üstelik  avantajlarimiz var. Birinci avantaj üreticiye hazır dediğimizde fideyi 12 saat sonra teslim ediyoruz. Üretici kendisi gelip alabiliyor yada kargoyla gönderebiliyoruz. Fakat yurt dışından gelen fideler yaklaşık 7 günde ve karanlık ortamda tırlarla buraya getiriliyor. Bir de sipariş verdiğinde Avrupa’ya gidip fidesini görme şansı olmayabilir. Biz de fidesini Antalya’ya gelerek bizzat görebilir.

  

Şimdi fiyat ve teknik desteğe gelelim…

Fiyat olarak da çok uygunuz. Bizim Türkçeye çok iyi çevrilmiş bir katoloğumuz var ve bitkinin özelliklerini, üretim şartlarını, boyutlarını, saksısını, çiçeğinin büyüklüğünü, harcını anlatan bütün bilgileri orada bulunuyor. Ayrıca diyelimki sardunya fidesi gönderiyoruz, bu fide ili ilgili bilgi aktarıyoruz. Mesela bunu bu yıl krizantemde de uyguladık. Çünkü, fide üretim sahasına geldiğinde ne yapılırı en doğru şekliyle üreticilere aktarıyoruz. Bir diğer artımız ise biz üreticiye bir telefon kadar yakınız.

 

Siz yurt dışına da genç fide satıyorsunuz…

Bizim fidelerimizin analizleri her 15 günde bir Almanya’ya gidiyor. Çünkü biz sadece Türkiye’ye fide satmıyoruz. Aynı fide aynı anaçlık ve aynı üretim alanından Türkiye’ye 2.5 milyon adet Avrupa’ya 40 milyon adet satılıyor.  Böyle bir ortamda bizim Avrupa’ya farklı Türkiye’ye farklı fide üretmemiz mümkün değil. Bunu yerinde görmek isteyen üreticilere tesislerimizi gezdirebiliyoruz. Avrupa’yla hiçbir farkımız yok. Firma olarak kısa mesafe koşucusu değil marotoncuyuz. Doğabilecek sorunların arkasında da firma olarak dururuz. Fakat Türkiye de hijyen konusunda ciddi sorun var. Seraların hijyenini sağlamak için hiç olmazsa her yıl usulüne uygun bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekiyor. Bundan 11 yıl önce 100.000 genç fide ile başlamıştık… Şu anda 3.5 milyon adeti geçtik. Bunun 2.750. 000’ ni sardunyadır. Sektör her geçen gün kaliteli fideye yöneliyor. 

 

Doku kültürü ve anaçlık…

Üreticinin yaptığı fide ile doku kültüründen yapılmış fide arasındaki fark çok iyi görülebiliyor. Bir anaçlık üzerinden 2-3 kez çelik alınarak F1, F2, F3 olması bitkinin kalitesini düşürür ve giderek dejenere olur. Biz de ise her yıl elit mataryal gelip onun üzerinden çelik alınıyor. Böylece  bitkinin yapısı, çiçek rengi ve büyüklüğü korunmuş oluyor.  Örneğin bu dejenerasyon Türkiye’de dış mekan bitkilerinde fazlaca yaşanıyor. Leylandi ve limoni selvi F 1’ i bulunamayacak derecede kendi karakteristiğini  kaybetmiş bir bitki haline dönüştü. 

 

Genç fidenin avantajları neler ve hangi bölgelere gidiyor?

Meslektaşlarımız bizden aldıkları fideyi saksıya koyuyor ve 6 hafta sonra satış noktasına geliyor.  Üstelik üretim daha kaliteli hale geliyor.. Fidelerin en yoğun kullanıldığı bölge Yalovadır. Ankara mesela, üretim yeri olarak görünmüyor ama yoğun fide alımı yapıyorlar. Fide almakla hem zamandan kazanılıyor hemde üretim sürecini dilediği gibi ayarlıyorlar…

 

Önümüzdeki yılları nasıl görüyorsunuz…

Bu piyasının giderek daha hızlı büyüyeceğini düşünenlerdeniz. Firma olarak buna göre hatırlıklarımızı tamamladık… Örneğin şu anda Türkiyedeki en önemli bitkisel üretim trendlerinden biri aromatik bitkiler ve bu türler konusunda çok zengin bir firmayız. Şu anda Türkiye’de nerdeyse sardunya kadar populer olan lavanta çeşitleridir. Biz 6 tür lavanta satıyoruz. Artık yeniliğe açık üreticiler büyük ilgi gösteriyor. Şu anda Türkiye’de bu hizmeti sunan tek firmayız... Örneğin bizim sunduğumuz fidelerin rengi neyse odur. Kırmızı yerine beyaz çıkmaz…

 

[box] Eko Garden

Mehmetçik Mah. Kahramanlar Cad. 1194 Sk. No:73 Antalya / Türkiye

Tel: 0242 311 93 71  Faks: 0242 311 93 81

info@ekogarden.com.tr  ekogarden.com.tr

[/box]

CEVAP VER