Pahalı bir mağaza yerine doğrudan üreticiye gelin…

0
1099
görüntülenme
 • Olea europea
 • Soldan sağa: Giorgio Mazzon (Şirket ortağı- Fidanlık ve bitki yetiştirme sorumlusu) Claudia Toniolo (Kamu işleri sorumlusu) Duygu Avar (Dış Ticaret Satış sorumlusu) Giuseppe Toniolo ( Şirket ortağı- yönetim kurulu başkanı) Sandra Pellanda (Şirket ortağı- Fidanlık sorumlusu) Arianna Toniolo ( Cittadella- Fidanlık sorumlusu) Giacomo Poloni (İdare sorumlusu)
 • Ligustrum
 • Cercis australis
 • Olea europea
 • Prunus ceracifera pissardii nigra
 • Morus alba-yaşlı
 • Morus alba
 • Carpinus betulus
 • Olea europea
 • Quercus ilex
 • Quercus ruber
 • Olea europea
 • Duygu Avar

Bir insanı tanımak istiyorsan onu en iyi arkadaşlarından öğrenebilirisiniz… Eğer üretim yapan bir firmayı tanımak istiyorsanız onu da müşterilerine sormanız gerekir. Biz de Mediterranea  Societa’yı önce müşterilerine sorduk. Özetle aldığımız cevap şöyle: Türkiye’de yaşlı ağaç bulmanın kolay olmadığını herkes biliyor. Büyük ve yaşlı ağaçları mecburen ithal ediyoruz… Büyük ağaçları makul fiyatlarla almak isteyenler mutlaka Mediterranea Societa’ya uğramalı’ diyorlar. Dikkatimizi çeken bu referanstan sonra firmanın satış pazarlama ekibinde bir Türk’ün olduğunu öğrendik. Peyzaj mimarı Duygu Avar ile konuştuğumuzda ise bize, ‘Mediterranea Piante’nin alışılmışın dışında bünyesinde bulunan bitkilerin yanı sıra, müşterilerini herkesin tanıdığı büyük firmalar yerine, geniş bir yelpaze sunan direkt üreticiyle yüz yüze getiriyor. Bu, bir ürünü alışveriş merkezinin ışıltılı mağazalarından yüksek fiyatlara almak yerine, yeni fabrikaları veya atölyeleri keşfederek aynı ürünü çok daha uygun fiyata temin etmeye benziyor diyor.’

 

Mediterranea Societa Veneto Bölgesi’nde

Mediterranea Societa 2004 yılında Giuseppe Toniolo, Sandra Pellanda ve Giorgio Mazzon tarafından Akdeniz bitkileri yetiştiriciliği ve pazarlaması yapmak üzere kurulmuş bir firma. Mediterranea Societa önce küçük bir fidanlık olarak yola çıkmış, ancak üretim ve pazarlama eksenini büyük ve yaş almış ağaçlar üretmek ve temin etmek olarak belirlemiş. Bugün itibariyle toplamda 270.000 m2’de çalışıyor. İtalya’nın kuzeyinde yer alan Veneto Bölgesi’nde beş farklı şehirde de fidanlığı var. Yetiştirme ve ürünleri sergiledikleri fidanlıklarında ciddi miktarlarda büyük ağaç bulunuyor. Çünkü Mediterranea Societa Avrupa’nın her yerinden temin ettiği yetişmiş ağaç ve fidanları ya yeniden repikaja alıyor, ya da saksıya alarak form kazanması ve boyutlarının büyümesi için profesyonelce bitki besleme ve bakım programı uyguluyor. Mediterranea Societa aynı zamanda Veneto Bölgesi’nin resmi üreticiler birliğine (Registro Ufficiale Prodotti-RUP) üretici- ithalat ve ihracat kategorisinde kayıtlı. Mediterranea Societa’nın ürettiği ve temin ettiği bütün bitkiler sertifikalı ve firmanın garantisi altında. Mediterranea Societa kurulduğu günden bu yana hızlı bir büyüme trendine girince, bu gelişmeye hizmet standartlarını yükselterek cevap vermiş. Bu nedenle de giderek artan müşterilerine profesyonelce hizmet verirken çok titiz davranıyor. 

 

Büyük ve yaşlı Akdeniz bitkileri…

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Veneto Bölgesi büyük ölçüde engebesiz ve düzlük bir bölge.  Bölgeye özgü ovanın sunmuş olduğu verimli toprak, su ve iklimin etkisi ile çok çeşitli bitki türünü bir arada bulma imkânı oluyor. Ancak Mediterranea Societa’nin gücü ve yeteneği büyük ve yaşlı Akdeniz bitkilerinden geliyor. Bunlar Olea, Punica, Arbutus unedo, Quercus ruber ve palmiyelerdir. Bu türlerin yanı sıra çeşitli çalı ve çit bitkileri ağaç ve ağaççıklarda bulunuyor. Yaprak döken ağaç türleri Liquidamber, Cersis australis, Prunus pissardi, Acer, Quercus, Fagus, Buxus Olea fragrans, Osmanthus armato gibi çeşitlerdir ve bu türlerde ise  8/10 - 25/30 gövde çapı aralığında temin edilebilmekte. Mediterranea Societa bitki ihraç ettiği bazı ülkeler ise şöyle: İspanya, Portekiz, Slovenya, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Azerbaycan ve Türkiye’dir.

 

Yeni üreticileri keşfedip daha uygun fiyatları görmek… 

Bu arada Mediterranea Societa Yönetim Kurulu Başkanı Giuseppe Toniolo, Türkleri ve Türkiye’yi yakından tanıyor ve Duygu Avar bu yakınlıkta etkili olmuş. Toniolo, Türkiye’nin turizm profilinde yüksek bir potansiyele sahip olduğunu düşünenlerden ve Türklerin de en az İtalyanlar kadar misafirperverlik konusunda hassas olduğunu düşünüyor. Bu nedenle İtalya’ya gelen misafirlerine bu misafirperverliği hissettirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki fuar döneminde de Türkiye’yi ve meslektaşlarımızı daha yakından tanımaya çalışacağız diyor. Mediterranea Societa Yönetim Kurulu Başkanı Giuseppe Toniolo, bize,‘Dünya’nın neresinde olursak olalım aynı mesleği yapıyoruz aynı amaca hizmet ediyoruz. Birbirimize her zaman ihtiyaç duyacağız. Biz her zaman yüksek seviyede ve kalitede bitki temini ve hizmet sağlamaya devam edeceğiz’ diyor. Toniolo, zaman içinde uluslararası ticarette ortaya çıkan bazı bürokratik engellerin de aşılacağına inanıyor. 

 

Türkçe bilen bir kılavuzunuz olacak…

Yolu İtalya’ya düşünler oraya kadar gitmişken Mediterranea Societa’ya uğramalarında büyük faydalar var diyoruz. Sözü, bir kez daha Duygu Avar’ın çağrısıyla tamamlayalım: Türkiye’den İtalya’ya bitki satın almak için gelen meslektaşlarıma ve diğer müşterilere tavsiyem Mediterranea’ya mutlaka uğramaları yönünde olacaktır. Çünkü Mediterranea alışılmışın dışında kendi bünyesinde bulunan bitkilerin yanı sıra, müşterilerini herkesin tanıdığı büyük firmalar yerine, geniş bir yelpaze imkânı ile direkt olarak üreticiyle yüz yüze getiriyor. Bu, bir ürünü alışveriş merkezinin ışıltılı mağazalarından yüksek fiyatlara almak yerine, yeni fabrikaları veya atölyeleri keşfederek aynı ürünü çok daha uygun fiyata temin etmeye benziyor. Bu da Türkiye’den gelen sektör mensupları için İtalya piyasasında önemli bir imkândır diye düşünüyorum. Sonuçta İtalya’ya geldiğiniz zaman tüm bu anlattıklarımız yanı sıra meslekten ve memleketten birini bulmakla birlikte gerçek İtalyan misafirperverliğiyle de tanışacağınızı temin ederim.

 

[author] [author_image timthumb='on']http://www.floraplus.tk/wp-content/uploads/2013/06/DUYGU_peyzaj-mimard_opt.jpeg[/author_image] [author_info]Duygu Avar, 2003-2009 yılları arasında Antalya’da çeşitli peyzaj proje ve uygulama konularında çalışmış. Biraz mesleğinde yeni bir pencere açmak, biraz da hayallerinin yardımıyla 2009 yılında İtalya macerası başlamış. Hızla İtalyanca öğrenmiş ve bir süre sonra da Mediterranea Piante firması ile tanışmış. Daha sonraki gelişmeler ışığında İtalya’ya yerleşme kararı alan Duygu Avar, Türkiye’den İtalya’ya bitki satın almak için gelen meslektaşlarına “yenilikleri” sunmak için bekliyor.

Duygu Avar İletişim bilgileri:

Tel (IT) : +39 388 995 05 17  Tel (TR) : +90 544 659 65 21

e-mail: duyguavar.pm@gmail.com [/author_info] [/author]

 [box]

MEDITERRANEA Società agricola Srl 

Merkez: S.S. Valsugana,47 -35010 San Giorgio in bosco, loc. Paviola - Padova

Tel : +39 049 9390022  Fax : +39 049 9390023

Gsm : +39 335 7083680    +39 338 6274458 

 www.mediterranea-piante.it  info@mediterranea-piante.it 

[/box]

CEVAP VER