Modüler saksılar ve çiçek paneli

0
1242
görüntülenme
  • FİDES, geliştirdiği teknolojiye uyum sağlaması ve dayanıklılığın artması için sisteminde kullandığı bitkileri 4 yıldır Sakarya’da kuruduğu kendisine ait konsept serasında üretiyor.
  • Çiçekli bitkilerden ve çiçekli, çiçeksiz çok yıllık bitkilerden çok özel fotoğraflar, özel grafik tasarımlar yapabiliyor. FİDES, Atlasflora markasıyla ürettiği Çiçek Panelleri’nin ihracatını da yapıyor. (Yandaki fotoğralar)
  • Çiçek Paneli iç mekanlara da başarılı bir şekilde uygulanabiliyor.

Atlasflora Çiçek Panelleri…

FİDES’in Atlasflora markasıyla, esnek yapım tekniğiyle ürettiği Çiçek Panelleri her türlü duvara ve eğime monte ediliyor. Çiçekli bitkilerden ve çiçekli, çiçeksiz çok yıllık bitkilerden çok özel fotoğraflar, özel grafik tasarımlar yapabiliyor. FİDES, Atlasflora markasıyla ürettiği Çiçek Panelleri’nin ihracatını da yapıyor.

   

Modüler saksılar ve Çiçek Paneli için özel sera kurdu… 

Yeşil ve çiçekli kent mobilyası uygulamasındaki çeşitli aksaklıkları çözerek geliştirilen Modüler Saksılar ve Çiçek Paneli sokaklarda, caddelerde, meydanlarda başarı ile uyguluyor. Çünkü FİDES’in kullandığı termik modüler saksılar bu saksılarda kullanılan özel karışım yetiştirme ortamı, özel besleyiciler ve kullandığı çiçek türleri ile kentsel görüntüyü değiştiren en önemli etken. Bir diğer nokta ise, geliştirdiği teknolojiye uyum sağlaması ve dayanıklılığın artması için FİDES sisteminde kullandığı bitkileri 4 yıldır Sakarya’da kuruduğu kendisine ait konsept serasında üretiyor. 

 

Özel işe özel bir teknoloji…

FİDES’in Modüler Saksıları yüksek yoğunluklu polietilen malzemeden rotasyon teknolojisi ile üretilmiştir. Rotasyon tekniğinde saksının bir kalıbı vardır. Bu kalıp içerisine toz halindeki polietilen malzeme konur ve fırın içerisine alınarak ısıtılmaya başlanır (Yaklaşık 30 dakika). Isıtma işlemi sonrasında fırında kalıp, iki farklı düzlemde yavaşça döner.( Bu işlem yarım saat ile kırk beş dakika gibi uzun bir süre gerektirir.) Kalıp içerisindeki plastik eriyerek kalıbın iç yüzeyinin şeklini alır. Daha sonra kalıp soğutma bölümüne gönderilir ve burada hava ve su yardımıyla soğutulur (Yaklaşık 20 dakika). Nihayetinde kalıptan çıkartılır ve varsa çapakları temizlenir, parlatılır. 

 

Bildiğimiz saksıların üretimi… 

Plastik enjeksiyon tekniğinde, eritilen plastik yüksek basınç altında kalıba enjekte edilmekte ve anında soğuyarak imalat süreci bitirilmektedir. Böylece bir günde on binlerce saksı üretile bilinir. Ancak rotasyon tekniğinde olduğu gibi çift cidarlı, her noktasında eşit et kalınlığı olan ve dayanıklı ürünler elde etmek plastik enjeksiyon tekniğiyle mümkün değildir. Bu yüzden saksıların üretiminde maliyetler çok daha yüksek olmasına karşın rotasyon tekniği tercih edilmiştir. 

 

‘Rotasyon tekniği’, ve  ‘yüksek yoğunluklu polietilen’ malzeme… 

Yerden yüksekte yaşayan çiçekli bitki sergilemenin önündeki en önemli sorun toprağın ısınmasını önlemek ve toprağın nemini korumaktır. Yüksek yoğunluklu polietilen ısı iletkenliği düşük ve sağlam bir malzemedir. Saksıya gelen güneş ışınlarını toprağa iletmez. Saksılarda toprağın ısınmasını önlemek ve su deposu oluşturmak için saksılar çift duvarlı / yüzeyli özel bir tasarıma sahiptir. İşte bu yüzdendir ki rotasyon tekniği ile üretim kaçınılmazdır.  

Modüler Çiçek Saksıları ve özellikleri… 

Çift duvarlıdır ve aradaki hava boşluğu sayesinde termik izolasyon sağlar. Toprağın aşırı ısınmasını engelleyerek suyun buharlaşmasını önler böylece bitki stresini minimuma indirir. Bitkinin ihtiyacı olan yeterli toprak hacmine sahiptir ve içerisinde yeterli su haznesi vardır sulama sıklığını azaltır. Saksılar fazla suyu drene eden, toprağın altından havalanmasını sağlayan drenaj deliklerine sahiptir. Metal aksamları tutturmak için saksılara vida yuvaları üretim sırasında estetik görümü bozmayacak şekilde gömülür. Darbelere ve ezilmelere karşı çok dayanıklıdır. Uzun yıllar tekrar, tekrar kullanılır. Saksıların minimum kullanım ömrü 10-15 yıl arasındadır. UV ışınlarına ve asit yağmurlarına karşı dayanıklıdır, rengini ve sağlamlığını uzun yıllar korur. Modüler olduğu için istenirse farklı uygulanmalarda kullanılabilme esnekliği vardır. Örneğin bu yıl direklerde, sonraki yıllarda aplik olarak cephelerde ya da kolon şekilde vb. sınırsız tasarımda.

 

Modüler Çiçek Saksıları’nda kullanılan metal bağlantı elemanları…

Saksıların direklere ya da yüzeylere montajında kullanılan metal aksamlar, söz konusu direk ve yüzeylerin ölçüleri alınmak suretiyle özel olarak imal edilir. Tüm aksamların statik hesapları yapılır. Tasarımın ardından teknik çizimi yapılan aksamların bileşenleri, standardı sağlamak amacıyla lazer işlem tezgâhlarında kesilerek kaynak ve tesviye işlemlerine tabi tutulur. Daha sonra paslanmayı önleyici galvaniz ile kaplanır. 

 

Yeni atlasflora Çiçek Panelleri tasarım sınırlarını zorluyor…  

Fidesin 1 yıldır denemelerini yaptığı çiçek paneli tüm testlerden başarı ile geçti ve Eylül ayından itibaren İstanbul’da uygulanmakta. %100 HDPE malzemeden 36 gözlü  ‘Atlasflora Çiçek Paneli’  peyzaj mimarlarına yaratıcılıklarını ortaya koymaya imkanı tanıyor. Fides müşterilerine Adapazarı’ndaki serasında uygulamalı eğitimler de sunacak ve teknik destek verecek.

 

[box]

FİDES GRUP 

Fulya Mah. Aytekin Kotil Cad. no:13 / B Daire: 4 Şişli İstanbul

 Tel : 0212 275 10 10   

eposta : info@fidesas.com  web : www.fidesas.com

[/box]

CEVAP VER