Modüler Çiçek Saksıları

0
1631
görüntülenme
  • Fides Grup’un yaptığı doğru uygulumaları görüyorsunuz
  • Fides Grup’un yaptığı doğru uygulumaları görüyorsunuz
  • Fides Grup’un yaptığı doğru uygulumaları görüyorsunuz
  • Fides Grup’un yaptığı doğru uygulumaları görüyorsunuz
  • Fides Grup’un yaptığı doğru uygulumaları görüyorsunuz
  • Fides Grup üretim serasından...
  • Bu örnekte hem bağlantı demirleri tehlikeli, hem de bitki tercihi yanlış ve bakım eksikliği görülüyor
  • Malzeme doğru ama bu seferde tercih edilen bitki yanlışlığı ve bakım eksikliği gereksiz bir görüntü ortaya çıkarmış.
  • Örnekte görüldüğü gibi bağlantı elemanları insanların güvenliğini tehdit eder şekilde nerdeyse düşecek gibi duruyorlar.

Modüler Çiçek Saksı Uygulamaları’nda doğrular ve yanlışlar

Kent mobilyalarından ve Modüler Saksı uygulamalarından beklenen fayda, kent içinde yaşayan insanlar için yaşanabilir bir çevre ve mutlu olunacak kent ortamı sağlamaktır. Belediyeler birçok temel hizmetlerinin yanı sıra bu ortamı sağlamakla yükümlüdür. Bunu başaran birçok belediye var. Ancak biz hiç uzağa gitmeden bu konuda İstanbul örneğine bakabiliriz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi etkin bir kent peyzajıyla birleştirdiği Modüler Saksı uygulamalarıyla da çok iyi bir örnek oluşturuyor. Seyahatlerimiz sırasında bu konuda olumlu örnekler yanında birçok olumsuz örneğe de rastladık. Bu nedenle Modüler Saksı uygulamalarındaki doğruları ve yanlışları ele almak zorunda kaldık. Çünkü doğru malzeme seçerek, doğru uygulama ve bakım yapılmıyorsa bu uygulamalar hayati tehlike oluşturmaktan tutun da çöplüğe, çöp kutusuna dönüşüyor. Böylece kent sakinlerinde pozitif etki yapması beklenen bir uygulama, yerel yönetim aleyhine dönerek negatif etki yaratabiliyor. Modüler Saksı Uygulamasını bir makyaj gibi tanımlayan Fides firması yetkilileri; doğru bir uygulama ile kötü bir uygulama arasındaki farkın iyi bir makyaj ile kötü bir makyaj arasındaki fark ile eşdeğer olacağını ve başarı için dikkat edilmesi gereken konuları aşağıdaki gibi belirttiler.

 

Planlama…

Modüler Saksıların, kullanılacak bitkilerin ve metal elemanların bir üretim süreci olduğu unutulmalıdır. Bu nedenle de mutlaka zaman planı yapılmalı… Bitki tercihleri, uygulama noktaları ve uygun malzemenin seçimi, satın alma… Mümkünse en az 10 ay önceden yapılmalı. Özellikle kullanılan çiçeklerin özel olarak üretildiği düşünülürse bunun gerekli olduğu ortaya çıkacaktır. Ayrıca uygun bakım araç ve gereçlerinin tedariki veya bakım hizmetinin satın alınması gibi işler de zaman planı içinde değerlendirilmeli. 

 

Doğru malzemelerin bir araya getirilmesi, saksı ve yetiştirme harcı seçimi…

Yerden yüksekte çiçekli bitki sergilemenin önündeki en önemli nokta toprağın ısınmasını önlemek ve toprağın nemini korumaktır. Uygulamada bu zorluğu aşacak özelliğe sahip saksılar kullanılmalıdır. ‘Alt tarafı plastik saksı demek’ doğru değildir. Çünkü konu o kadar basit değildir. Biz özel dizayna sahip, yüksek yoğunluklu polietilenden imal edilmiş ısı iletkenliği düşük çift cidarlı saksılar kullanmaktayız. Saksılar termik özellikli olduğu için güneş ışınlarını toprağa iletmez ve su deposu sayesinde toprağın nemli kalmasını, hava almasını ve drenajı sağlar.  Saksılarımızın minimum kullanım ömrü 10-15 yıl arasında olduğu için ekonomik avantaj sağlar. Yetiştirme harcı seçimi çiçeklerin canlı olduğu ve içerisinde kök salıp yaşayacağı düşünüldüğünde çok önemli olduğu aşikârdır. Bu yüzden drenajı yüksek, hava kapasitesi yüksek ve su tutma özelliği olan karışımlar kullanmalıyız. Biz uygulamalarımızda kendimizin hazırladığı altılı yetiştirme karışımlı harçları kullanmaktayız.

 

Bitki Seçimi ve Bakım… 

Modüler Çiçek Saksıları için özel olarak üretilen bitkileri tercih etmek en garantili yöntemdir. Bu saksılarda kullanılacak çiçekli ve çiçeksiz bitkiler mutlaka sarkıcı özelliğe sahip olmalıdır. Kullanılacak türleri tercih ederken bitki ömrüne, rüzgâra, sıcağa, egzoz gazına dayanıklılığına dikkat edilmelidir. Biz ithal ettiğimiz, lisanslı özel bir tür sardunya kullanmaktayız. Bir diğer önemli nokta ise Modüler Çiçek Saksıları’nın bakımıdır. Bakım için mutlaka uygun araç ve gereçlere sahip bakım ekibinizin olması gerekir. Kullandığınız suyun sertlik derecesi, kullanılan besleyiciler, pH ve EC değerlerinin kontrol edilmesi gibi uygulamalar ve sürekli bakım bitkilerin form kazanmasına ve beğeni toplamasına yol açar. 

 

 Güvenlik ve malzeme seçimi…

Modüler saksılar asılarak kullanıldığı için kullanacağınız saksının ve metal elemanların güvenlik standartlarına uygun olduğunu kontrol etmeniz gerekir.  Modüler Saksıların direklere ya da yüzeylere montajında kullanılan metal aksamlar, uygulama yapılacak direk ve yüzeylerin ölçüleri alınarak, özel olarak imal edilmeli, tüm aksamların statik hesapları yapılarak tasarlanmalı, güvenlik standartlarına uygun olmalı. Bu konuda ürünleri denenmiş ve güvenilen bir markayı tercih etmek en kısa ve güvenli yol olacaktır.

 

[box]

FİDES GRUP 

Fulya Mah. Aytekin Kotil Cad. no:13 / B Daire: 4 Şişli - İstanbul

Tel: 0212 275 10 10  Faks: 0212 275 10 11

mckutkut@fidesgrup.com   www.fidesas.com

[/box]

CEVAP VER