Ege’nin en büyük ağaç fidanlığı

0
2247
görüntülenme
  • Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Kahveci
  • Ödemiş girişindeki saksılı sunum fidanlığı
  • Ödemiş girişindeki saksılı sunum fidanlığından yükleme yapılıyor
  • Şelçuk İl Fidanlığı deniz seviyesinde ve bölgenin mikro kliması tam bir geçiş iklimi özelliği gösteriyor. Bu koşullarda ülkemizin kuzey ve iç bölgelerinde kullanılan bitkiler üretildiği gibi, Akdeniz Bölgesi’ne yönelik türleri de bulmak mümkün oluyor. Ege Botanik bugün itibariyle yaklaşık 200 çeşit süs bitkisi üretiyor

Florya’da ilk süs bitkisi ithalatı…

Ege Botanik meslekteki ve sektördeki ilk oluşumuna 1979 yılında İstanbul-Florya’da iç mekân bitkisi yetiştiriciliği ve pazarlamasıyla başlamış. Bir taraftan yetiştiricilik yapılırken diğer taraftan alım-satım ve pazarlama yapılıyormuş. Mesleğe ve sektöre adım atılan dönem hızlı bir gelişme ve büyüme dönemi olunca İmamoğlu ile kurdukları ortaklıkla yola devam edilmiş. İlk süs bitkileri ithalatını 80’li yılların başında yapmışlar. Ege Botanik Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Kahveci o dönemi şöyle anlatıyor: “Türkiye’de ilk iç mekân bitki ithalatını biz yapmıştık. O zamanlar daha ithalat prosedürü bile belli değildi… Lakin süs bitkilerine yoğun bir talep vardı ve biz ihtiyaçları karşılamaya çalışıyorduk. Yaklaşık 5 yıl birlikte çalıştık. Daha sonra İmamoğlu ile yollarımız ayrıldı. Biz de sanayici dostumuz Hasan Şahingiray ile birlikte yine Florya’da iç mekân ve dış mekân konusunda çalışarak yola devam ettik. Daha sonra da biz iç mekâna yoğunlaşarak yolumuza devam ettik.” 

 

Florya’dan İzmir - Tire Torbalı’ya

Ege Botanik 1992 yılına kadar Floraya ve Zeytinburnu’nda iç mekân ve dış mekân üretim ve pazarlaması yaparak yoluna devam eder. Ancak 80’li yılların sonuna doğru İzmir-Torbalı-Selçuk yol ayrımında modern bir sera kurarak ithal fidelerle büyük çaplı iç mekân bitkileri üretimine geçilir. Bu arada aynı zamanda 45 dönümlük sahada dış mekân çalı çeşitleri ve bazı çok yıllık türlerin üretimi de yapılır. Ege Botanik iç mekân üretimi faaliyetini ekonomik sıkıntının başladığı 2002 yılına kadar sürdürür.    

 

Selçuk İl Fidanlığı… 

Ege Botaniğin Torbalı yol ayrımındaki üretimi faaliyeti devam ederken İzmir valiliği o zamanlar meyve fidanı üretimi yapan Selçuk İl Fidanlığı’nı uzun süreli kiraya vermek üzere gazetelere ilan verir. Kiralama şartında fidancılık yapmak vardır. Sönmez Kahveci bize o dönemi şöyle anlattı: İl Fidanlığı’nın kiraya verileceğini öğrenince önce araştırdık. Koşulları bize uygundu… Çünkü biz fidancılık yapmak üzere kiralayacaktık. Fidancılık uzun zaman gerektiren bir işti ve yaptığınız yatırımların karşılığını hemen alamıyorsunuz. Biraz zorlandık ama başarmak zorundaydık.  Neticede 650 dönümle Türkiye’nin ilk büyük özel fidanlığı olmuştuk. Bir müddet verimli olan meyve fidanlarıyla devam ettik, daha sonra talep arttıkça belediyelere yönelik yol ağaçları yapmaya başladık. Çünkü 95’li yıllarda yol ağaçları ve birçok bitki genel olarak ithal ediliyordu. Biz özellikle bu açığı kapatmaya yönelik üretim yaptık. 

 

Belediyelerin yol ağacı ihtiyacı… 

Leylandi, Limoni servi, Çınar, Akça Ağaç, Dut çeşitleri, Sofora, Dişbudak gibi boyları ve çapları büyük yol ağaçları yapmaya çalıştık. Mesela ilk diktiğimiz fidan palmiyedir. O zaman palmiyeye ciddi bir talep vardı. Yine aşılı top akasya, aşılı Ligustrum türleri yapmaya başladık. Bize bir tür nosyon yüklenmişti bunu yerine getirmeye çalışıyorduk. Yani Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu birçok fidanı yetiştirmemiz gerekiyordu. Örneğin 1997 yılında devlet fidanlıklarının düzenledikleri toplantılardan birine davet edilmiştik. Zamanın yöneticileri bizi o toplantıda örnek göstermişlerdi. Özetle Türkiye’nin ihtiyacı olan her bitkiyi ekmeye, dikmeye çalıştık ve başarılı da olduk. Hemen hemen Türkiye’nin bütün belediyelerine yol ağaçları verdik. Türkiye’nin her yerindeki belediyeler her yıl bizden bitki listesi talep ederlerdi.”

 

Belediyelerin ihtiyacına cevap vermek...

Sönmek Kahveci’nin ‘bir tür nosyon’ dediği konu çok önemlidir. Fidancılık yapıyorsanız ve bu nosyon duygusu yoksa işinizi severek yapamazsınız. Fakat belediyelerin ihtiyacına cevap vermek üzere yapılan üretim aynı zamanda yorucu bir süreçtir. Birçok türü bir arada yetiştirmenin zorluklarını yaşamaya başlarsınız. Dönem itibariyle Ege Botanik’te bu tür zorluklarla karşılaşır. Çünkü zaman ilerledikçe Türkiye’nin birçok noktasında fidan üretimi giderek artmaktadır. Ödemiş, Kestel, Sakarya, Yalova Bölgeleri benzer ürünleri yapmaya başlayınca Ege Botanik yavaş yavaş stratejisini değiştirmeye başlar. Çünkü yaygın bir şekilde üretilen bazı türlerin piyasası giderek düşmektedir.  

 

Ege Botanik’in avantajları…

Şelçuk İl Fidanlığı deniz seviyesinde ve bölgenin mikro kliması tam bir geçiş iklimi özelliği gösteriyor. Bu koşullarda ülkemizin kuzey ve iç bölgelerinde kullanılan bitkiler üretildiği gibi, Akdeniz Bölgesi’ne yönelik türleri de bulmak mümkün oluyor. Ege Botanik bugün itibariyle yaklaşık 200 çeşit süs bitkisi üretiyor. Yol ağaçları batı standartlarında ve hemen hemen bütün yapraklı yol ağaçları bulunuyor. Rootbal yanında saksılı ürünler istenilen miktarda ve istenilen ölçülerde karşılanabiliyor. Ağaç ve çalıların yanı sıra çok yıllık çiçekli, çiçeksiz türler olan yer örtücüler, yayılıcı ve tırmanıcı türleri de bulmak mümkün

 

İhracat ve büyük boyutlu ağaçlar…

Ege Botanik ihracata yönelik ürünlerini de giderek çeşitlendiriyor ve iki yıldır düzenli olarak ihracat yapıyor. Önümüzdeki dönemdeki hedeflerini ise Türkiye’nin ağaçlarını, İtalya kalitesinde ama daha uygun fiyatlara yetiştirmek olarak ifade ediyorlar. Örneğin Ege Botanik’te hali hazırda 35-40 çapında çınarları ve akça ağaçları bulmak mümkün. Üretimde teknoloji ve makine kullanımı ise giderek artıyor. Tekniğine uygun makinelerle yapılan söküm ve yapılan kök terbiyesi fire oranlarını düşürürken kalitenin yükselmesini de sağlıyor. Yolunuz Ege Bölgesi’ne düşerse Selçuk’taki Ege Botaniğe mutlaka uğrayın satış listelerini görün. Aradığınız çeşitleri uygun fiyatlara bulabileceğinizden eminiz. 

 

[box] Ege Botanik

Çaybaşı Pamukyazı Mah. 8. Cad. No:144/1 Torbalı - İZMİR

Tel: +90 232 863 42 22  Faks: +90 232 863 42 24

info@egebotanik.com.tr   www.egebotanik.com.tr

[/box]

CEVAP VER