Mesleki birikim ve Sera Flora

0
1100
görüntülenme
  • İç mekan bitkileri de yetiştiren Sera Flora daha çok dış mekan türlerine ağırlık veriyor.
  • Soldan Sağa; Muammer Oğuz, Varol Demirkan, Fikret Arık
  • Ziraat Mühendisi Muammer Oğuz

Muammer Oğuz Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 1985 mezunu ve yaklaşık 25 yıldır sektörde çalışıyor. Sera Flora ise 15 yıldan bu yana üretim faaliyeti yürütüyor. Sera Flora-Muammer Bey’in hikâyesi aynı zamanda sektörün hikâyesi gibi… İlgi çekici bu kısa söyleşiyi dikkatinize sunuyoruz.  

 

Sektörle ilişkiniz nasıl başladı?

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldum. Askerlik görevimi yaparken bir gazetede yayınlanan ilanda Gardenia’nın ziraat mühendisi aradığını öğrendim. Askerliğim devam ederken başvuru yaptım. Askerliğinin bitmesine 6 ay kala da beni Gardenia’dan çağırdılar. Bana askerlik bitiminden sonra ‘gel’ dediler. Askerlik sonrası iş görüşmesi için Yalova’ya gittim. İlk görüşmemi o zaman aynı firmada görev yapan Selami Doğancı ve Yönetim Kurulu Başkanı Riccardo Disperati ile yaptım ve işe alındım. 

 

Gardenia’daki çalışma ortamı nasıldı?

Böylece mesleğe 1987 yılında dış mekân konusunda çalışmak üzere başlamış oldum. Ben başladığımda sırada iç mekân konusunda çalışacak Kazım Şimşek’te işe başlamıştı. Kazım Şimşek üniversiteden arkadaşımdı. O zaman için işe düşük bir ücretle başladık ama firma bize ev kiraladı. Ev kirasını ilk altı ay firma ödeyecekti, eğer devam edilirse sonra biz ödeyecektik. Her gün işten eve dönünce İngilizceyi ve süs bitkilerini öğrenmek için ders çalışıyorduk. Yani işimizi çok ciddiye almıştık. Altı ay sonra ‘tamam oldu’ dediler ve birlikte çalışmaya devam ettik. 

 

Kaç yıl çalıştınız?

Üç yıl Gardenia’da çalıştım… Ziraat mühendisi olarak yüksek lisansımı orada tamamladım desem yeri var. Riccardo Bey çalışanlar ile arkadaş gibiydi. Örneğin bizi yurt dışı seyahatlerine götürürdü. Bu bizim için çok eğiticiydi. Örneğin stajyerler gelirdi onlarla bile ilgilenir, meslekte önemli olduklarını hissettirirdi.. Mesleki ve sosyal olarak çok şey öğrendiğimi söylemeliyim…   

 

Alanya’ya ne zaman döndünüz ve kendi işinizi ne zaman kurdunuz?

Tam olarak 1990 yılının kasım ayında kurduk. Oda nasıl oldu… Riccardo Bey Antalya’da iki tane otelin peyzaj uygulamasını üstlenmişti. Bana dedi ki, ‘Biz bu işte biraz sıkıştık sende bir el at, seni de bir aylığına Antalya ya göndereyim.’ Antalya’ya geldim ama Yalova’daki bitkilerle Antalya’daki bitkiler farklı. Antalya’ya uygun bitkiler bulmamız lazımdı.  Araştırdık, soruşturduk Antalya’da Güney Çiftliği vardı Kaya Bey’le (kaya amca) ile tanıştık ve bitkileri oradan alalım dendi. Bitki almaya her gidişimde yoğun bir iş hacmiyle karşılaşıyorduk. Bitki talebine cevap verilemiyordu yani… İhtiyacımız olan bitkiyi kendimiz seçip yüklüyorduk. Artık listeyi bile kendimiz yapıyorduk. Antalya’daki iş sonuçlandıktan sonra memleketten uzak kalmanın verdiği duyguyla yalnızlıktan sıkılır gibi oldum. Yine üniversiteden arkadaşım Fikret Arık bana daha önce, ‘oralarda sıkılırsan gel birlikte çalışırız’ demişti. 

 

Peki çalıştınız mı?

Ben arkadaşımın çalışma ortamını görünce vazgeçtim. Daha sonra Fikret’le sohbetlerimiz artı. Sektörün bölgede hızla gelişeceğini görüyordum. Fikret’te bu gelişmenin farkındaydı… Tartıştık, konuştuk değerlendirmeye çalıştık. Yine Varol Demirkan’da böyle şeyler düşünüyormuş. Üçümüz bir araya geldik görüştük ve sonunda ‘tamam’ dedik. Üretim, satış ve uygulama yapmak üzere Alanya Yolu üzerinde bir yer kiraladık… Bütün bu gelişmelerden sonra ben Yalova’ya döndüm ama Riccardo Bey’e ayrılacağımı bir türlü söyleyemiyorum. Utanıyorum… Her nasılsa sonunda söyledim. Riccardo Bey, bana ‘gideceğin için hem üzülüyorum ama hem de seviniyorum hayırlısı olsun’ dedi ve bana bir veda yemeği düzenledi. 

 

Artık kesin olarak Alanya’ya döndünüz…

Alanya’ya döndüğümde üç ortak olarak işe başladık ve ilk sene mevsimlik, biraz salon bitkisi, biraz dış mekân bitkisi ürettik. Başarılı olduk… 

Kurduğumuz ortaklık işe başlamada cesaret ve güç verdi bize ama zamanla yollarımız ayrıldı ve herkes kendi yoluna gitti. 

 

Sera Flora ne zaman kuruldu?

Ben 1997 yılında kendi yolumu çizdikten sonra 5-6 sene sadece iç mekan bitkileri ürettim.2005 yılından itibaren de dış mekan ve mevsimlik fide üretimine de geçtik. Çünkü bölgemizin iklim imkânları iki alanda da uyumlu çalışmaya olanak veriyor. Kimi güçlükler olmasına rağmen bölgenin avantajları sektörün önüne ciddi olanaklar sunuyor. Ancak bilenen bir konu var ki, o da sektör yatırım sermayesini kendi kıt kaynaklarıyla oluşturuyor bu da sektörel büyümeyi ve gelişmeyi yavaşlatıyor.  

 

Sera Flora neler yapacak…

Tam olarak 2001 yılından beri Manavgat- Çavuş Köyü’ndeki üretim merkezinde çalışıyoruz. Seralarımızın toplamı 14.000 m2, açık alan ise 50.000 m2 burada iç ve dış mekân bitkileri üretiyoruz. Bir de Alanya-Kestel’de bir sunum ve satış alanımız var. Bir de bizim bulunduğumuz bölge oteller bölgesi sayılır, bu nedenle bu bölgede otellerin ihtiyaç duyacağı bütün bitkileri bulunduracağımız bir sunum alanı oluşturuyoruz. Bu sunum alanını bir iki ay içinde tamamlayacağız. Üretimde ise yoğunlaşacağımız türleri belirledik. Hem iç, hem de dış mekânda öncelikli olarak belirlediğimiz kalemleri üreteceğiz. Çünkü sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilmek için bu ve benzeri tercihleri yapmak zorundayız. Üreticilerin birbirlerinin ihtiyaçların da cevap verebilmesi ancak böyle mümkün olur diye düşünüyorum. İşinde uzmanlaşmış yirmi kişilik bir kadromuz var. Eğitimli ve deneyimli ve kalıcı bir kadro oluşturmadan üretimde başarı elde etmek kolay olmuyor. 

 

[box]

Sera Flora'nın yetiştirdiği bazı ürünler

Ficus nitida, Jacaranda, Bauhunia, Grevilla, Acacia vb.gibi ağaç türleri. Bougainvillea, Hibiscus, Lantana, Nerium ve çeşitleri, Metrosideros, Calistemon, Polygala, Dodonea vb.gibi çalı türleri. Ficus starlıght, Schefflera, Croton, Areca vb.gibi salon bitkileri. Mevsimlik ve çok yıllık çiçek fideleri (Dianthus caryophyllus, Gaura lindheimeri Fuchsia x hybrida, Euryops ‘sonnenschein’, Osteospermum ecklonis, Petunia x atkinsiana, Sardunya, Petunia, Tagates, Lavandula, Salvia farinacea, çeşitleri.)

[/box]

CEVAP VER