Marmara Fidancılık’tan PRS Neoweb Hücresel Dolgu Sistemi (HDS)

0
1336
görüntülenme
  • Neoweb hücresel dolgu sistemi
  • Kesit
  • Tipik detay

Hücresel Dolgu Sistemi (PRS Neoweb) profesyonel mühendislik çözümleriyle yılların özel bilgi birikimini birleştirerek zemin ve şev stabilizasyonu, istinat duvarı sorunlarını ekonomik, emniyetli ve çevreci bir anlayış ile çözmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde, bu tür alanlarda çözüm olarak kullanılan HDS son dört yıldır ülkemizde de uygulanmaktadır. Marmara Fidancılık tarafından birçok önemli projede uygulanmıştır. Ülkemizin, önde gelen inşaat şirketleri ve resmi kurumları, Hücresel Dolgu Sistemi’ni son yıllarda projeleri içerisinde vazgeçilmez çözüm olarak uygulamaktadır. 

 

HDS nedir?

HDS, Polimerik alaşımdan mamul petek dokulu üç boyutlu doldurulabilir hücrelerden oluşan kaplama malzemesidir. Uygulama alanının ihtiyaçlarına göre kullanılmak üzere çeşitli boyutları vardır. Sistem ABD Silahlı Kuvvetleri mühendislerince yumuşak zeminlerin güçlendirilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Zamanla sistemin farklı alanlarda da başarı ile kullanılabileceği ortaya çıkmış ve tek tabanlı yol zemin, toprak kayması, heyelan ve yatak uygulamalarından, çok tabakalı istinat duvarı ve koruyucu bariyerlere kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. Hücresel Dolgu Sistemi, her türlü zemin stabilizasyonu, şev ve kanal koruma ile istinat duvarı sistemleri olarak değerlendirildiği gibi tüm peyzaj projeleri için de önemli bir çözüm olanağı sunuyor.

 

Yol ve zemin stabilizasyonu…

Ekonomiktir, basit iş gücü gerektirir, hafiftir, nakliye kolaylığı ve uzun kullanım ömrü sağlar. Pahalı dolgu malzemeleri yerine uygulama sahasında mevcut doğal dolgu malzemesinin kullanılmasına olanak verir.  Maliyetsizdir, lokal malzeme kullanımını sağlar ve klasik yöntemlere göre dolgu derinliği %50’den fazla azaltır. Üç boyutlu hücreler dolgu malzemesinin sıkıştırılmasıyla taşıma gücünü artırır, çökmeleri önler.

Dere ıslahı ve kanal koruma uygulamaları… Toprak kayması ve heyelandan koruma, eğimli arazi stabilizasyonu..

Peyzaj projelerinde şev koruma, istinat duvarı ve zemin stabilizasyonu için kullanımı halinde her türlü drenaj, izolasyon, yük taşıma ve benzeri sorunlar, malzemenin özelliği gereği ekonomik, güvenli olarak çözülür. Görsel açıdan üstün niteliği ve kısa sürede uygulanması nedeniyle emsallerine üstünlük sağlar. Şev projelerinde kullanımı ile her türlü yüzey çatlakları ve verimli toprak kaybı önlenir. Ayrıca tercih edilecek bitkilendirme şekli ile mükemmel ve kalıcı bir görüntü elde edebilirsiniz. İstinat duvarı amacı ile kullandığı takdirde, istenilen yükseklikte ve statik açıdan çok güçlü bir duvar, demir ve beton, kalıp kullanılmadan kısa sürede yapılabilmektedir. Ayrıca, ön hücreler, tercihe göre her türlü görüntü şeklinin alınabileceği yeşil veya çiçekli bir yaşayan duvara dönüştürebilmektedir.

 

Mevcut Lokal Dolgu Malzemeleri 

(Toprak, Kum, Çakıl vs…)

Akışın hücre yüzeyinde gerçekleşmesini sağlayarak satıh içine işlemeyi ve yan hareketleri engeller. Hücreler içindeki ve altındaki hidrolik kuvvetleri limitleyerek hidrolik enerjiyi dağıtır. Yerçekimi ve hidrolik çekilmelerden oluşan şev kaymalarını kontrol eder.

 

Bitkilendirilmiş dolgu…

Bitkilerin köklerini çevreleyip koruma altına alarak ve güçlendirerek bitkiye doğal direnç kazandırır. Bitki örtüsü ile güçlü bir bütünlük sağlar, erozyon kuvvetlerine karşı doğal direnci artırır. Su akışının bitki örtüsünün içinden geçmesi yerine üstünden geçmesini sağlar. Kök bölgesinde yarıkların ve sel yataklarının oluşmasını önler. Dik setlerde nem tutma oranını yükseltir ve geçirgen zamanlı bölgelerde nem kaybını kontrol eder. 

 

Beton dolguda kullanımı…

Esnek bir kalıp oluşturur ve bir seri genişleme eklemleri olarak hareket eder. Hücrelerin esnek oluşu ve zemin hareketlerine uyum sağlaması su kanallarının oluşumunu ve satıh içine işlemeyi engeller. Kaplama tabakasının altındaki ve üstündeki hidrostatik basınçları rahatlatır. Sürekli akıntıya maruz kanallar ve dik şev koruma uygulamaları için ideal bir yöntemdir. Beton dolguyla kullanıldığı zaman beton kalıp ve genişleme eklemlerine ihtiyacı ortadan kaldırır.  Hücrelerin esnek bir şekilde hareket etmesi ve zemin hareketlerine uyum sağlamasına izin verir.

 

HDS’ye nasıl ulaşılır…

Marmara Fidancılık’a ulaşan her talep, uzman mühendisler tarafından kısa sürede projelendirilerek, ekonomik, teknolojik ve çevre dostu çözümler olarak nakliye kolaylığı ile sunulur.  

 

[box]

Hücresel Dolgu Sistemi (HDS) - Prs Neoweb danışma için 

Marmara Fidancılık Seracılık San. Tic. A.Ş

Yayalar Mah. Barbaros Hayrettin Paşa Cad. No:7 KurtköyPendik/İSTANBUL

Tel : +90 216 307 67 23-24

Faks : +90 216 307 22 87

info@marmarafidancilik.com.tr    www.marmarafidancilik.com.tr

[/box]

CEVAP VER