Ay Etiket’ten Bitki Pasaportu…

0
1289
görüntülenme
  • Ay Etiket Yöneticisi Serhat Cengiz

Bitki Pasaportu konusu sektörün gündemindeki en önemli konulardan birini oluşturuyor. Konuyu 2008 yılından beri yakından takip eden ve uluslararası tecrübeyi bilen Ay Etiket’ten Serhat Cengiz’e sorduk. Ay etiket ve Cengiz, operatör olmaktan, yasal olarak gerekli malzeme standartlarına kadar her konuyu açıklık getirecek bir danışma hattı da oluşturmuş. 

 

Ay etiket ne zaman başladı bu işe…

Biz faaliyete 92 yılında tekstil etiketleri üretimi ve satışı ile başladık, daha sonra Ay Etiket’i kurduk ve 2008 yılında Bahçecilik sektörü için  Danimarkalı Floralabels ve Brandsoft firmaları ile görüşmeye başladık. Floralabels firmasının bağlı olduğu şirket çok köklü ve eski bir şirket ve dünyadaki 3 büyük etiket üretici firmadan bir tanesi. Ürünlerini uluslararası kurallara göre üretmekteler. Floralables sistemi 3 yıl boyunca birçok test aşamalarından geçmiş ve  süs bitkileri sektörü için Devrim niteliğinde bir etiketleme çözümü sunmuş. Önce İskandinav ülkelerinde başlamış ve şuan dünya genelinde 35 ülkede satılan bir sistem var. Ciddi bilgi birikimi ve ciddi bir üretim çeşitliliğine sahipler. Bu Ay Etiket içinde oldukça önem arz eden bir durum. Her ürün belirli bir standarta göre üretim aşamalarından geçiyor ve geriye dönük olarak her şey izlenebiliyor. Etiketler üretim hatalarına karşı garanti kapsamında satılıyor ki, bu hizmeti vermek hiç kolay değil.  Bu sistem üçayaktan oluşuyor. Etiket, yazılım ve baskı çözümleri… Biz bütünlüklü bir çözüm ve hizmet sunuyoruz. Floralabels etiketleri, Brandsoft etiket yazılımı ve baskı çözümlerini Türkiye OKI üstleniyor. 

 

Türkiye dışında hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?

Şu ana kadar Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta 35 üzerinde sistem kurduk, müşterilerimiz kendi etiketlerini kendi işletmelerinde basabiliyorlar. Ay Etiket bu yıldan itibaren Türkiye, Kıbrıs ve Ortadoğu’daki devletlerin büyük bir çoğunluğu Irak, Suriye, Mısır, Ürdün Cezayir, Türki Cumhuriyetler, Rusya veya eski Yugoslavya gibi ülkelerde Floralabels’ın distiribütörlüğünü üstlendi. 

 

Floralabels’in  ürünleri neler?

Daha çok renkli çözümler oluşturuyor, sistemimizi alan firma kendi dizaynını oluşturup istediği her bilgiyi basabiliyor. A4 Afiş Etiket, A6 Afiş Etiket kadar istediği her şeyi tasarlayıp basabiliyor. Etiketler 5 gruba ayrılıyor, ilikli etiketler, toprağa saplamalı etiketler, asmalı etiketler, afiş etiketler, yapışkanlı etiketler. Etiket olarak ölçüleri ve gramajlarıyla 300’e yakın ürün var. Ayrıca fide üreticileri için bu sene başında getirdiğimiz yedi farklı rengi bulunan Fide&Viol termal yazıcı (Barkod yazıcı) etiketlerimiz ve yine barkod yazıcıların, baskı Ribon’ların satışını da yapıyoruz. Şuan Türkiye’de sektörde en geniş ürün çeşitliliğine sahip olan firmayız. Bu arada biz kendi üretim gücümüzle sektöre malzeme ve aksesuar sağlıyoruz. Afiş etiketlerimiz için, iç ve dış ortamda kullanılabilen ve özellikle bahçe market, sera ve fidanlıkların çok kullandığı PVC ve galvaniz’den malzemeler geliştirdik, geçen sene meyve fidanı için bir çanta geliştirmiştik çok beğenildi. Kaktüs için bir kap yaptırdık, Afrika menekşelerinin kâğıdını yaptık. Yüzde 95 kalsiyum karbonat hiçbir ağaç kesilmeden yapılan bir kâğıt türü doğada biyolojik olarak kendiliğinden yok oluyor. RFID etiketi sektör için dünyada üreten tek firma Floralabels’dır. RFID etiketleri ve Biodegradable Etiketleri FlowerShow2010 Yalova fuarında tanıttık. Floralabels Etiketlerinin en önemli özelliği bütün ürünler sadece sektöre uygun etiket çözümleri ve etiketler Her türlü iklim koşuluna dayanmaktadır.

 

Bir de renkli saksılar var…

Sektör için bir takım promosyonlar ve sunum malzemesi üretiyoruz. Yenice Seracılık ile birlikte bir çalışma yaptık. Sunplant ile ilgili marka çalışmasını yaptık. 2011 den bu yana Sunplant ile ilgili çok güzel örnekler ortaya çıktı. Ama daha yolun başındayız, çünkü daha yapacağımız çok şey var. Bizim için en önemli konulardan biri bu sektörde marka yaratmak. Yakup Bey, bu konuda çok öngörülü bunu başka firmalara da teklif ettik ama… Bunu isteyen her kese yapabiliyoruz. Biz sadece etiket satma peşinde değiliz. Bu sektör için faydalı olabilecek her şeyin peşindeyiz. Sosyal sorumluluk projeleri içinde de yer almaya çalışıyoruz bir takım üniversitelere etiketleri baskılı olarak ücretsiz veriyoruz. Sektör için doğru ve geleceği olmayan hiçbir şeyi satmadık… Kurduğumuz sistemler satın alan firmaların tavsiyesiyle artıyor. 

 

Bitki Pasaportu’na gelirsek…

Bitki Pasaportu’nun Türkiye’de 2009 yılından beri 8 ilde pilot uygulaması yapılıyor. Ay Etiket 2009 yılında bu sektöre girdiğinde Brandsoft Etiket programında bitki pasaportu ile ilgili bir takım bilgilerin girilebileceği bölümü vardı. Ürünlerimizi tanıtırken müşterilerimize bitki pasaportu yasasının çıkacağını sistemimizin içinde bitki pasaportu ile ilgili bilgi girişlerini yapabilecekleri alanların bulunduğunu söyledik. Yine 2011 yılında da üreticilere bitki pasaportu yasasının meclisten geçtiğini söyledik. Bununla ilgili olarak müşterilerimize, sizin sisteminiz hazır etiketlerinizi rahatça basabilirsiniz diye bilgilendirdik. Floralabels Distiribötürlüğü’nü üstlendiğimizde dünyanın 19. ülkesi olmuştuk, şu anda 35 ülkede var olan bir çözüm. Dünyanın birçok ülkesinde Avrupa’dan, Amerika’ya ve hatta Afrika’da satılan bir sistem olmasından dolayı birçok ülkede Bitki Pasaportu yasası uygulanması zorunlu olması neticesinde programın içerisinde bu konu ile ilgili olarak kullanıcıların kullanmaları için bilgi girişi bölümleri eklenmiş durumda. Birçok ülkede çok ciddi cezalar olduğunu da biliyoruz. Yani bizim yazılımlarımızda bitki pasaportu konusu uluslararası bir tecrübeyle çözülmüş.  Bu konu tartışmaya açıldığında anlattığımızda üreticiler bu konuyu pek ciddiye almadılar. Lakin Ülkemizde bugün yönetmelikle birlikte yasanın uygulanması zorunlu hale geldi. 

 

Peki makinede ve etikette aranan özellik nedir…

Makinede özellik aranmıyor. Etikette aranıyor ve en önemlisi etiketin doğa şartlarına dayanıklı olması ve doğa dostu olması gerekir. Yani o etiketin doğaya zarar vermemesi ve en az 1 yıl boyunca özelliklerini kaybetmeden üstündeki baskı ile birlikte bitkinin üzerinde durabilmesi gerekiyor. Ama bitkisini dışarıya koymayacak firmalar için daha ucuz çözümlerde var. Bu işin üretimini alımını satımını depolamasını yapanların tamamı bitki pasaportu yasasına uygun hareket etmek zorundalar. Burada bu konuyu detaylı açıklamak epeyce yar alır. Bu nedenle isteyen herkese ilgili yasa ve uygulamasına ilişkin bilgileri özenle aktarıyoruz. Üreticilerimiz, satıcılarımız bitki pasaportu konusunda merak edilen her şeyi danışma hattımızdan öğrenebilirler. Bitki pasaport etiket yazdırma işlemi ise; Bitki Pasaportu kayıt sisteminde Operatör olarak atanan firmalar tarafındanhttp://www.bitkipasaportu.kkgm.gov.tr/PPS adresinden,  Lazer ve Barkod yazıcılara uygun etiketlerimizi yazdırabileceklerdir. Ancak etiket yazdırmadan önce mutlaka etiket ve makine satıcı firmalarından baskılar öncesi yapmaları zorunlu olan sayfa ve makine ayarları hakkında bilgi ve destek istemeleri gerekmektedir

 [box]

Biki pasaportu danışma hattı: 0532 211 62 96

AY Etiket Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Sti.

Muratpasa Mah. Buyukcoskun Sk. Ali Enderer İs Merkezi No:1 / 2  34160 Bayrampasa- Istanbul

 Tel :+90(212)674 83 45 / 50  Mobile :+90-533-217 45 07  Fax :+90(212)674 83 75

www.ayetiket.com.tr

[/box]

CEVAP VER