Önermeden uygulamaya yaşanabilir kent oluşturmak

0
1055
görüntülenme
  • Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün parkı incelerken...
  • Malta Parkı’na gelen insanlar bahar birlikte parka girdiklerinde küçük ağaç ve çalılar görmeyecekler. Güneşten korunabilecekleri şemsiyeler dışında ağaç gölgesi de bulabilecekler.

Manisa Belediyesi Park Bahçeler Yöneticisi arkadaşımız bizi çağırdığında ister istemez meraklandık… Lakin bir de gidip gördüğünüz park habere konu olacak ağırlıkta değilse diye de kaygılanıyorduk. Malta Parkı’nı gördüğümüzde bu endişemiz ortadan kalktı. Zira beklediğimizin üstünde bir başarıyla planlanıp düzenlenmiş bir yeşil alan ve çevreyle karşılaştık. Bizim için en önemlisi kentin merkezinde bulunan bu kadar büyük bir alanının günümüzün modası haline gelen alıveriş merkezi gibi dev yapıyla kapatılmamış olmasıydı. Günümüzde bu karar ve tercih başlı başına bir anlam ifade ediyor. Çünkü çok yoğun bir konut yerleşiminin olduğu bir bölgeye yeni bir beton yığını dikmek yerine kent içinde yaşayan insanların nefes alacağı bir bahçe ve rekreasyon alını oluşturmak, ‘yaşanabilir kent oluşturmak’ fikrinin laf olmaktan çıkıp uygulamaya dökülmesiydi. 

 

Yeşil dokuyu buluşturup aks oluşturmak

Bu genel yaklaşımın yanında bir diğer önemli nokta ise, önceki yıllarda otobüslerin ve diğer araçların park ettiği, spora fazla elverişli olmayan bir futbol sahasının kuzeyinde ve güneyindeki iki küçük parkla Malta Parkı’nın birleştirilmesi ve o semtte futbol oynayan gençlere, yine aynı bölgede daha kaliteli bir futbol sahası yapılmış olması. Böylece bütüncül bir yaklaşımla iki küçük parkın yeni yapılan Malta Parkı’yla yeşil bir aks oluşturarak, kenara sıkışmış bir Merkez Efendi Camii ve çevresiyle, güneyindeki 8 Eylül Parkı’nın görünür hale getirilerek aktif hale getirilmesidir. Bir diğer önemli nokta ise, yine son yıllarda peyzaj uygulamalarında giderek daha fazla özen gösterilen yeşil alanlara ve parklara girişi kolaylaştıran kent sakinlerini yeşil alandan ayıran duvar veya benzer engellerin konulmamış olmasıdır.  

Başımızı sokacak bir gölge ağacı

Parkın kendisine gelecek olursak… Ege Bölgesi’nde yeni yapılan parklarda pek rastlanmayan bir özelliğe işaret etmeliyiz. Malta Parkı’na gelen insanlar baharla birlikte parka girdiklerinde küçük ağaç ve çalılar görmeyecekler. Güneşten korunabilecekleri şemsiyeler dışında ağaç gölgesi de bulabilecekler. Zira Manisa’nın yaz güneşi insana ağaç gölgesi aratır cinstendir. Yine park içine yapılan çayhane, lokanta ve diğer oturma birimleri bütünlüğü besleyen estetik malzemelerle oluşturulmuşlar. Özetle iyi bir örnekle karşılaşmak bizi memnun etti. Yapanların eline sağlık… Manisalılar güle güle kullansınlar. 

    

Malta Parkı Teknik Özellikleri

Malta Parkı, Merkezefendi mah. 8 Eylül Cad. üzerinde bulunan, yaklaşık 5500 metrekare yeşil alan, 1000 metrekare kapalı alan (kafeterya-restoran), futbol sahası ve tribünüyle birlikte toplamda 15 bin metrekarelik bir alana oturmuş halkın rekreasyonel gereksinimlerine cevap verebilen ve kentin rahat soluk alabilmesi amacıyla tasarlanmış yeşil bir dokudur. Kuzeyinde Merkez Efendi Parkı ve güneyinde bulunan 8 Eylül Parkı ile bir bütünlük sağlaması amaçlanmıştır. Malta Parkı önceki yıllarda otobüslerin ve diğer araçların park etmek amacıyla kullandığı ve orada bulunan futbol sahası hem spor yapmaya elverişsiz hem de kente yakışıksız ve hoş olmayan bir görünüm veren atıl bir alandı. Tamamlanan alt yapı çalışmaları, yapısal mimari uygulamaları ve yapısal peyzaj uygulamalarından sonra sıra bitkisel peyzaj uygulamasına geldi. 

 

Yeni türler tanıtmak…

Öncesinde yapılan fizibilite çalışmaları ile alanın ihtiyaç ve gereksinimleri tespit edildi. Mevcutta hiçbir yeşil materyalin (ağaç, ağaçcık, çalı…) bulunmaması, insanların rekreatif faaliyetlerine yönelik olarak ihtiyaç oluşturacak gölge alanlar (bir kısmı yapısal materyal bir kısmı ise uygun bitkilerle oluşturulması amaçlanarak), projenin genelini çevreleyen yeşil dokuyla ana aks girişinde hem girişi vurgulayabilecek hem de dikkat çekici bir dinamik oluşturabilmek, park içinde gerekli yönlendirme işlevine sahip uygun bir bitkilendirmeyle kentin ekolojik ve rekreasyonel ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla tasarlanmış bir projedir. Parkın girişinde bulunan geniş kaldırımda ve ana aks girişinde Cinnamomun zeylanicum (Tarçın Ağacı) kullanılmıştır. Hem Manisa’da ilk kez kullanılıyor oluşuyla hem de kent içi yol ağaçlandırma emsallerinden farklı oluşuyla dikkat çekici bir özelliktedir. Ayrıca parkın giriş noktalarında girişi vurgulaması amacıyla Yucca elephantipes ‘extra’ kullanılmıştır. 

 

Gölge ağacı ihtiyacı…

Sınır çevrelemesinde, Cupressus arizonica ‘topiary’ (Mavi servi) ile birlikte Buxus sempervirens ‘rotundifolia’ (Piramit şimşir) kullanılmıştır. Kafeterya girişi ve yarı kapalı alanı çevreleyen kısımlarda Platanus acerifolia (Londra Çınarı) ile mekanın boyut kazanması amaçlanmıştır. Parkın genelinde hem gölge elde etme hemde bir koru yaratma amacıyla Tilia cordata (Ihlamur), Acer platanoides (Çınar Yapraklı Akçaağaç),  Liriodendron tulipifera (Lale Ağacı), Gravillea robusta, Acer platanoides ‘Crimson Centry’ (Kırmızı Yapraklı Akçaağaç), Albizzia julibrissin (Gülibrişim), Magnolia grandiflora ‘Gallisoniensis’ tige (Tijli Beyaz Çiçekli Manolya), Melia azederach (Tesbih Ağacı),  Washingtonia robusta (Palmiye) gibi yaşça büyük boylu bitkiler kullanılmıştır. Süs havuzu enstantenesine uygun ve monoton bir ifadenin oluşmasını önleme amacıyla hem su öğesine uygun hemde formu ve yapısı itibariyle ilkbaharda kontrast oluşturması amacıyla Phormium tenax ‘Bronze Baby’ kullanılmıştır. Ana aks sonunda ve süs havuzu önündeki geniş köşede restoran ve diğer çeşitli alanlara gerekli yönlendirme ve vurguyu sağlaması amacıyla da Chamaerops humilis kullanılmıştır.

 

Küçük kaktus köşeleri…

Acer palmatum ‘fireglow’ ve Acer palmatum ‘orange dream’ gibi yaprakları ışığı filtre eden türlerle; hem yapılan ışıklandırma çalışmalarının farklı renk kompozisyonları yaratmasına olanak sağlaması hemde kışın sahip olduğu yaprak renkleriyle yeşille kontrast sağlaması amaçlanmıştır. Acer negundo ‘flamingo’ (Beyaz Dişbudak Yapraklı Akçaağaç), Cercis siliquastrum (Erguvan), Lagerstroemia indica (Oya Ağacı), Magnolia soulengeana (Pembe Çiçekli Manolya), Chaenomoles speciosa (Bahardalı) gibi bitkilerin ise baharın geldiğini müjdelemesi amaçlanmıştır. Ayrıca Callistemon viminalis (Fırça çalısı), Beckhea vivgata, Photinia fraseri red robin (Alev çalısı), Pittosporum tobira ‘nana’ (Bodur Pitos), Dianthus alpinus, Gaura lindhemerii ‘tricolor’, Lavandula angustifolia (Lavanta), Pennisetum setacum ‘rubrum’ gibi çalı ve çok yıllık sazlar aromatik bitkileri kullanılmıştır. Parkın ahşap yol devamı köşesi ve restoranın girişe yakın kısımda cazibe merkezi oluşturması amacıyla kaktüs bahçesi tasarlanmıştır. Kaktüs bahçesinde Cycas revoulata, Daisylirron serratifolium, ‘Cactea ‘texas’ (Teksas Kaktüsü), Echinocactus grusoni, (Altın kaktüs), Euphorbia ‘eritrea blue’ (Mavi sütun kaktüs) kullanılmıştır.

CEVAP VER