İthal etmek yerine üretmek…

0
801
görüntülenme
  • Göktürk Botanik’in üretim sahası Yalova Altınova-İnebeyli Köyü’ndeki üretim sahası 64 dönüm civarında. Köklendirme serası ve saksılama alanıyla birlikte ciddi bir üretim noktası.
  • Merih Çobanoğlu

Göktürk Botanik yaklaşık 15-16 yıldır peyzaj proje, uygulama ve bakım konularında faaliyet yürütüyor. Özellikle faaliyete başladığı ilk yıllarda uygulamada değerlendirdikleri ve fidanlıklarında bulundurdukları birçok bitkinin ithal olmasından sıkıntı duymayan olmamıştır. Göktürk Botanik’i Yalova’da fidan üretimine yönlendiren de bu duygudur.  

 

Bitki üretim bilgisi yereldir…

Merih Çobanoğlu, bundan altı yıl önce fidan üretimine başladığı sırda yaptığımız bir görüşmede bize, “Fidancılığa başlarken neyi bilip neyi bilmediğimizin farkındaydık. Bitki dünyasına ait temel bilgilerimiz olsa da ciddi bir yatırama girişmeden önce dünyadaki örnekleri yerinde görmek ve neyin nasıl yapıldığını incelemek gerekiyordu, İtalya, Fransa ve Almanya’ya gittik gördük ve yerinde inceledik” demişti.

Beş yıl önce beş yıl sonra…

Aradan geçen beş yıl sonra ise, Melih Bey, “Birçok şeye doğru başladık. İthal fideler kullandık, fideleri İtalya’dan getirdik ve yastıklara diktik, kibrit çöpü kadardılar. Yaklaşık 20 tür kadar getirmiştik. Performans gösteren göstermeyen derken denemelerimizden sonra çeşitleri eledik. Su sorununu çözme süreci oldukça meşakkatli bir dönemdi. Örneğin bu sırda öğrendik ki İtalyanlar fideleri Fransızlardan alıyorlarmış. İkinci ve üçüncü fide sevkiyatlarını doğrudan Fransa’dan yaptık. Üç yıldır da tohumdan üretim yapma denemelerimiz oldu, bir kısmında başarı da elde ettik. 

 

Yol ağaçları yetiştirmek tercih edilmiş…

Yani fidancılık ülkemiz için yeni bir olay…  Baştan itibaren bir tercih yapmak zorundaydık. Özellikle yol ağaçları konusunda yoğunlaşmıştık. Ürünler ortaya çıktıkça doğru bir karar verdiğimizi gördük. Ancak büyüttüğümüz ağaçların bugün değerini bulacak bir piyasamız var mı diye düşünüyorum.” Diyor. Haksız da sayılmaz… Zira süs bitkileri piyasasında bazı türlerin fiyatlarının oturması halen daha zamana ihtiyaç gösteriyor. Bu nedenle Göktürk Botanik de Fidanlığı’ndaki ağaçların boyutlarını büyüterek çeşitlendirmeyi tercih etmiş görünüyor. Melih Bey, “Türkiye’de bu iş daha bebek, daha birinci basamakta bile değiliz ama artık üretimi uzmanlaşarak, tesisleşerek sürdürmemiz gerekiyor. Yalova’ya yolu düşenlere Göktür Botink Fidanlığı’nı yerinde görmelerini tavsiye ediyoruz… 

 

Göktürk’ün satışta olan ağaçları… 

Göktürk Botanik’in üretim sahası Yalova Altınova-İnebeyli Köyü’ndeki üretim sahası 64 dönüm civarında. Köklendirme serası ve saksılama alanıyla birlikte ciddi bir üretim noktası. Birçok çalı ve çok yıllık bitkiler, yayılıcı ve tırmanıcı türleri talep olmadığı sürece sadece kendi ihtiyaçları kadar üretiyorlar. Satışa gelen ağaçları duyurmakta fayda var. Acer Platonoides (çınar Yapraklı Akçaağaç) : 10-12, 12-14, 14-16, Platanus acerifolia (Akçaağaç Yapraklı Çınar: 10-12, 12-14, 14-16, Tilia cordata (Küçük Yapraklı Ihlamur) :10-12, 12-14, 14-16 boyutlarıyla satışa sunulmuş durumda. 

CEVAP VER