Yeşilvadi’den dikey bahçe (Vertical garden)

0
914
görüntülenme

rmaggan İstanbul’un tarihi yarım adasının en yoğun turistik bölgesi olan Nuruosmaniye’de yeni kurulmuş bir alışveriş merkezi. Armaggan, özel tasarımların el yapımı ürünlere dönüştürülerek satıldığı, kafesi ve lokantası bulunan, daha çok turistlere yönelik faaliyet yürütüyor. Dört tarafı kapalı beş katlı binanın aydınlanmasını sağlayan aydınlanma boşluğu bir büyük duvar oluşturmuş… Sergi salonları, lokanta ve kafelerden oluşan her bir katı aynı zamanda bu büyük duvara ve antreye bakıyor. Binanın tasarımı sırasında ortaya çıkan bu duruma çözüm arayışları,  karar vericileri dikey bahçe kurma fikrine götürmüş. Yeşilvadi de bu çözüm arayışları sırasında devreye girmiş… Yeşilvadi önce proje üzerinde çalışmış, oluşturulacak bahçenin teknik ve estetik ayrıntılarını ortaya çıkarmış. Karar vericiler onaylayınca da uygulama ve üretim süreci başlamış.

 

 

Önce bahçenin duvara tutturulacağı paslanmaz konstrüksiyon özel olarak üretilmiş. Ardından bitkilerin köklenmesini ve tutunmasını sağlayacak, bitki köklerinin gelişimine uygun malzemeden dokunan keçenin imalatı yapılmış. Konu üzerine konuştuğumuz Yeşilvadi Genel Müdürü Metin Karakuş, “ Bizi en çok keçenin imalatı zorladı. Zira daha önce yurtdışında imal edilmiş bir dikey bahçe uygulamasının ortaya çıkan sorunlarının çözümünü üstelenmiştik ve bu bakım sırasında çok zorlanmıştık. O şamada uygulamada kullanan keçenin bazı sıkıntılarını fark etmiştik. Önce bu sıkıntıların çözümü üzerinde çalıştık. Üretici firmayla birlikte yaptığımız analizler sonucu, bitki köklerinin tutunmasını ve beslenmesine vesile olacak en uygun ve doğal malzemeyi seçtik ve üretime geçtik.” Dedi. Metin Bey, daha sonra  

Otomatik sulama, bitkilerin ihtiyaç duyacağı iz elementleri dengeli bir şekilde sağlayacak dozatron, (otomatik gübreleme sistemini), ısı nem dengesini sensörleriyle algılayarak devreye giren sislendirme sistemini kurduklarını anlattı. Sonra da oluşturulan tasarımdaki,  grafik ve estetik bütünlüğü canlandıracak uygun renklerdeki bitkiler seçilmiş.  

Uygulama sırasında çok yoğun ve uzun bir mesai harcadıklarına dikkat çeken Metin Bey, “Bu tip projelerde hizmeti satın alan kuruluşun estetik seçim düzeyi ve tercihleri çok önemli… Karşımızda ne istediğini bilen bir müşterimizin olması bizim avantajımızdı” dedi.   

Bizim bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de iç mekânda uygulanmış ve tamamen ülkemizde tasarlınmış bir dikey bahçeye ilk defa şahit oluyoruz. Bu arada bu dikey bahçe uygulamasındaki başarısından dolayı Yeşilvadi’yi kutluyoruz.  

CEVAP VER