Gerçekleşirse Türkiye’ye örnek olur… Kestel Kooperatifi

0
788
görüntülenme

S.S. Kestel Süs Bitkileri Meyve Fidancılığı Üretim Pazarlama Kooperatifi’nde  nöbet değişimi yaşandı. Görevi devralan Bakan Osman Sevinç’e değişimi ve geleceğe ilişkin düşüncelerini sorduk. Aldığımız cevaplar süs bitkileri üretimine ilişkin Türkiye deki konuyla ilgilenen herkesin ilgisini çekeceğine inanıyoruz.    

Kooperatifiniz ne zaman kuruldu?

Kooperatifimiz on yıl önce kuruldu. Amacı Kestelli’deki fidan üreticilerini kalkındırmak, geliştirmek, fidanların sevkiyatında ve satışında etkin rol almaktı. Fakat zaman içinde çeşitli sıkıntılar ve gecikmeler yaşandı ve bir türlü istediğimiz sonuca ulaşamadık. Yeni yönetimle, yeni bir kadroyla, yeni bir heyecanla, yeniden yola çıktık. Hedefimiz kuruluş amacımızı gerçekleştirmek için kesintisiz çalışmak olacak.

Ketselde üretim ne zaman başlamış?

Kestel bölgesinde fidan üretimi yaklaşık 50 yıl önce meyve fidanı üreterek başlamış. Daha sonra meyve fidanı üretimiyle birlikte dış mekân süs bitkisi ve gül üretimine geçilmiş. Günümüzdeyse süs bitkileri üretimi ve meyve fidancılığı üretimi hızla artmaya devam ediyor. Şu anda yaklaşık olarak on bin dönümü aşkın bir alanda süs bitkisi üretildiğini tahmin ediyoruz.

Kooperatifinizin hedefleri neler?

Şu an üye sayımız 60 ama bu sayı giderek artıyor. Önce süs bitkisi ve fidan üreticilerini bünyemizde toplayıp kaliteli ve istikrarlı bir üretim gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için de ürün çeşitlerine göre uzmanlaşmış üreticileri teşvik ederek, bilgi birikimini arttırarak daha kaliteli ürünler yetiştireceğiz. Örneğin yapabilirsek, piyasanın talebiyle üretimi dengelemeye çalışacağız. Süs bitkisi üreticilerini fiyat konusunda zorlayan olaylardan biri de bu dengesizlik. Bir ürün bütün üreticiler tarafından nerdeyse aynı tarihlerde dikiliyor, sonra da üç yıl içinde fiyatlar yerlerde sürünüyor. Oysa bir ürünün maliyeti var ve bu maliyetin aşağıya veya yukarıya bu kadar hızlı değişmemesi lazım.

Üreticiler bu konuya uyum sağlayabilirler mi?

Her şey göz önünde ve şeffaf bir şekilde yapılırsa, düzgün bir kooperatifçilik yapılırsa neden olmasın. Buna önce kendimiz inanmalıyız ve istemeliyiz ki, daha sonra diğer insanlar da inansınlar. İnşallah bunu da başaracağız. Eğer kooperatifimizi ticari bir işletme gibi düşünürsek üretim ve pazarlamada kaliteyi, standartları yerleştirebilirsek neden olmasın… İç piyasaya, tüm resmi kurumlara, fidanlıklara ürünleri sağlıklı, düzgün ve kaliteli bir şekilde ulaştırabilirsek neden olmasın… Tüketiciye karşı da şeffaf olmamız gerekiyor. Bizden istenen boyutlarda, çeşitlerde, gövde düzgünlüğünde açık olmalıyız. Tüketici kendisi gelip seçmese bile bizden en iyi ürünün geleceğini bilmeli ve bize güvenmeli. Bunun için denetim dahil kalıcı bir sistem kurmalıyız.

Kooperatif de yeni bir yapılanma olacak mı, satışta adalet nasıl sağlanacak.

Şu anda bir profesyonel satış müdürü edinmeye çalışıyoruz. Öte yandan kooperatifin, ekspertiz olarak görev yapacak küçük bir ekibe ihtiyacı var. Böylece üyelerimizin bahçesindeki bitkiler sayılacak adeti, kalitesi ve standartları yerinde tespit edilerek envanter çıkarılacak. Ölçme ve değerlendirme yapan ekip bahçede sayım yaparken 1.sınıf, 2. sınıf fidanları yerinde tespit ederek ölçüleriyle envantere ve üyemizin dosyasına işlemiş olacak. Talep geldiğinde üreticinin elinde ne kadar ürün olduğunu görerek daha doğru bir dağıtım yapabiliriz. Adaleti bu şekilde sağlayacağımıza inanıyoruz. Çünkü şeffaflık dediğimiz sistem ancak böyle sağlanabilir.

Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan gelen bitki talebine gelirsek…

Çevre ve Orman Bakanlığı bölgemizden kooperatifimiz aracılığıyla bitki alarak üreticiye çok büyük destek sağladı. Bunun için Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’na ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Bakanlık bölgemizde krizden etkilenen üreticiye can suyu verdi. Bitmiş olan enerjiyi tazeledi. Şimdi sıra bizde ve bu enerjiyle yolumuza devam etmeliyiz. Bakanlığımızdan gelen fidan talebini kooperatif üyelerinin tamamına eşit oranda paylaştırdık. Bütün üyeler verilmiş olan ölçülere uygun olarak bitkisini söküyor ve sevkiyat hızla tamamlanıyor, ödemeler yapılıyor. Herkes bu destekten çok memnun…

Son söz olarak geleceğe yönelik çalışmalara gelelim…

Türkiye’de ki en büyük eksikliklerden biri de kamu ve özel kuruluşlardan talep edilen bitkilerle ilgili standartların olmaması. İhaleye dosyalarına baktığımızda birbirinden çok farklı bitki ölçüleri çıkıyor. Eğer başarabilirsek, Uludağ Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’ndeki hocalarımızla birlikte fidan standartlarını ortaya koymak istiyoruz. Peyzajda, park ve bahçelerde, karayollarında, dere yataklarında, şevlerde ve özel ağaçlandırmalarda kullanılacak bitkilerin boy, çap ve söküm koşullarını yazılı hale getirmek istiyoruz.

S.S KESTEL SÜS BİTKİLERİ VE MEYVE FİDANCILIĞI ÜRETİM VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ

Başkan:Osman Sevinç   0532 593 99 79
Adres: Kale Mah. Uzun Cad. Buket Apt. 4 / A   Kestel- Bursa
Tel / Fax:  0224 372 58 34
www.kestelfidankoop.org.tr iletişim@kestelfidankoop.org.tr

kestelsusbitkileri@hotmail.com

CEVAP VER