Ankara’nın peyzaja ve ağaçlandırmaya ayıracağı bütçeleri arttırmak zorunda

0
775
görüntülenme

Geçen sene yapılan araştırmaya göre Ankara Türkiye’nin yaşanılmaya değer şehirleri içinde birinci sıradaydı. Süs bitkisi üreticilerinin bu başarıda pay sahibi olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Karşıyaka bölgesi Ankara’nın yaşam kalitesine doğrudan katkıda buluyorlar. Ankara’da bir yer düşünün ki, çiçek deyince Ankaralının aklına gelmesin. Nerdeyse yedi gün 24 saat sürekli açık bir çiçek yeşil sergisi. Gerçekten örneği az bulunur bur örnekle karşı karşıyayız. Üreticiyle tüketicinin kolayca yüz yüze gelebildiği içekli ve renkli bir gösteri alanı… Bize göre Yeni Mahalle-Karşıyaka’daki bu doku mutlaka korunmalı ve hatta geliştirilmeli…

Üreticiden tüketiciye sürekli sergi

Daha önce yapılan yaşabilinir kentler sıralamasında Ankara ekonomi, sağlık ve eğitim altyapısı en gelişmiş il olarak tanımlanıyor. Ankara sanatla ilgili aktivitelerde ikinci sırada yer alıyor ve ekonomik yapısı güçlü olarak tanımlanıyor. Örneğin araç yoğunluğu İstanbul’dan daha yüksek. Kişi başına düşen kamu yatırımında da İstanbul ile başa baş yer alıyor. Mevduatta ise İstanbul’un önünde… Hava kalitesi orta düzeyde, trafiği İstanbul’dan kötü durumda. Suç oranı ise düşük ve Ankara bu özelliklerini geçtiğimiz yılda sürdürdü. Bu olguların Ankara’ya olan ilginin büyümesine yol açtığını tahmin etmek zor değil. Bizim bu araştırmaya atıf yapmaktaki amacımız ise sektörle ilgili. Zira sektörde öncü durumundaki birçok firmanın yer aldığı Ankara, peyzaj mimarlığı ve peyzaj hizmetleri bakımından da dikkat çekici bir ilerleme kaydediyor. Çünkü kamu ve özel yatırımcılarla oldukça hızlı bir ekonomik büyüme kaydeden Ankara peyzaja da yatırım yapmaya devam ediyor.

Ankara’nın çevresinde gelişen yapılaşmaya göz atmak bile, bölgenin peyzaja ve ağaçlandırmaya ayıracağı bütçeleri giderek arttırmak zorunda kalacağını gösteriyor. Öte yandan ülke içinde ve yurt dışında peyzaj ve bitki müteahhitliği yapan Ankaralı firma sayısı da giderek artıyor.  Ankara’nın sektör açısından dikkat çekici bir özelliği de peyzaj hizmetleri veren ve bitkisel ürün temin eden kuruluşlarının belli noktalarda toplanmış olması.

Ankara’da mevsimlik çiçek ve bitki üretimi…

Bugün peyzaj hizmetleri veren ve bitki temin eden fidanlıkların öncüleri yaklaşık 20-25 yıl önce Yenimahalle -Yahyalar da ki Karşıyaka Mezarlığı civarındaki bölgeyi yavaş yavaş üretim ve satış alanı haline getirmeye başlamışlar. Zaman içinde artan üretici sayısı bu yoğunlaşmayı gözle görülür hale getirmiş. Bugün elliyi aşkın firma ve kuruluş bu bölgede süs bitkileri üretimi yapıyor, sergiliyor ve satış yapıyor.

Ankara’nın çok soğuk iklimine rağmen ısıtmalı seralarda mevsimlik çiçekli ve çiçeksiz bitki üretimi yapan firmalar ürettikleri bitkilerle sadece Ankara’nın ihtiyacına cevap vermekle kalmıyor… İç Anadolu Bölgesi’ndeki irili ufaklı birçok kentin mevsimlik bitki ihtiyacını da karşılıyor. Bu bölgedeki firmalar ve üreticiler aynı zamanda Ankara’nın dışındaki çeşitli noktalarda da üretime yöneliyorlar. Ankaralı bazı firmalar birkaç yıldır Ödemiş civarında üretim yapar haline geldiler. Bu bölgeye yönelik Ankaralı firmaların yatırımlarının giderek artacağını da tahmin ediyoruz.

Örneği az bulunur bir sürekli sergi merkezi…

Söz konusu Ankara olunca özellikle süs bitkileri üretimi ve sunumu bize göre daha fazla değer kazanıyor. Çünkü tıpkı park ve bahçeler gibi bazı iş bölgeleri de kentin görsel ve işlevsel bütünlüğünün bir parçasıdırlar. Yani tıpkı bazı çay bahçeleri ve kafeler gibi…   Ankara da bir bölge düşünün çiçek deyince Ankaralının aklına gelmesin… Kentin ve o kentte yaşayanların sürekli gelip gidebildiği sürekli açık bir çiçek ve bitki sergisi düşünün… Gerçekten örneği az bulunur durumla karşı karşıyayız. Üreticiyle tüketicinin yüz yüze geldiği, hiçbir zaman kapanmayan, yeşil, çiçekli ve renkli bir gösteri alanı… Bize göre Yeni Mahalle-Karşıyaka’daki bu doku mutlaka korunmalı ve hatta geliştirilmeli… Özellikle yerel yöneticilerin bu bölgede peyzaj öğesi haline gelmiş bu alanı sürdürmenin, hatta geliştirmenin ve tamamen kalıcı hale getirmenin bir yolunu bulmalılar.

Bölgedeki üreticiler ise bu yönde çeşitli girişimlerde bulunuyorlar. Hatta bu amaçla bir kooperatif bile oluşturmuşlar. Öte yandan bu bölgedeki üreticiler ve peyzaj firmaları sadece kendi ürettiklerinin yanı sıra Ödemiş, Sakarya, Yalova bölgelerindeki üreticilerin ürünlerinin de satışını yapıyorlar. Yani Karşıyaka sektöre ciddi bir satış pazarlama olanağı da sunuyor. 

Yeni Mahalle-Karşıyaka’daki üretici firmalar

AVES-ANATOLİA-ARIKAN-ASYA-ATALAY-AYDINLAR-BALKILIÇ-BAŞAR-CAN-ÇAMLIKAYA-ÇİÇEKÇİM-DALLIOĞLU-DAMLA-DİVRİĞİ-DOĞAN-DÖRT MEVSİM-EGEMEN-GÖKTAŞ-GÜNDOĞAN-İKBAL-İLAYDA-KENT-KOÇAK (AK-ARAS)-KUKA-KÜÇÜK BAHÇE-MARMARA-MAVİ ÇAM-MAVİ LADİN-MDA-MEL-AS-MERT-M-KAYA-ÖZ BAŞKENT-ÖZ MAVİ LADİN-ÖZ-ANKARA-ÖZÇİÇEK (TOMURCUK)-ÖZEL-RÜYAM-SPOT-TEK MAVİ LADİN-UZMAN-YAĞMUR-YAPRAK-YEŞİLÇAM (ARDIÇ)-YILMAZ-YILMAZ-YİĞİT

Adını atladığımız üreticiler varsa lütfen bize bildirsinler…

CEVAP VER